Androjenik Alopesi: Kadınlarda Kellik Hakkında Merak Edilenler

Halk arasında kadın tipi kellik olarak bilinen androgenetik alopesi, kadın bireylerde saç kaybına neden olan bir çeşit dökülmedir. Genellikle kalıtsal durumlara bağlı olarak meydana gelen bu durum, aynı zamanda hormonlarda yaşanan değişiklikler, endokrin durumlar, sigara tüketimi vb. koşullara bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Genellikle menopoz sonrası kadınlarda görülen Androjenik Alopesi, ilk etapta saçların incelmesiyle başlayan sonrasında saç dökülmeleriyle kendini gösteren bir saç problemidir. Özellikle 40-50 yaşlarında ki kadınların en büyük şikayetleri arasında yer alan saç dökülmesi sorunu, her zaman Androjenik Alopesi olarak tanımlanmayabilir. Dökülmenin temel sebebinin öğrenilmesi için doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Kadınlarda Kellik Problemi Neden Olur?

İlk etapta genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, bazen de genetik faktörlerin dışında kendini gösterebilmektedir. Özellikle yaşa bağlı olarak meydana gelen menopoz sonrası hormon değişiklikleri Androjenik Alopesi’ne sebep olabilir. Ayrıca anne veya babada görülen kellik sorunları da çocuklara kalıtsal olarak geçebilir. Tüm bunların yanında endokrin durumlar hatta sigara tüketimi bile kadın tipi kelliği tetikleyebilir.

Kadın Tipi Kellik Nasıl Olur?

Kadın tipi kellik sorunu yaşayan bireylerde saç uzama aşaması oldukça yavaş ilerlemektedir. Aynı zamanda bu sorundan muzdarip kadınlarda yeni saç çıkma aşaması da bir hayli uzun sürmektedir. Bu durumun temel sebebi saç köklerinin küçülmesi ve uzayan saçların daha ince olmasına yol açmasıdır. Bu da kolayca kırılan yıpranmış saçlara sebep olacaktır.

Kadınlar ortalama her gün 50-100 saç teli kadar dökülme yaşamaktadır ve bu normal olarak kabul edilir. Tüm bunların yanında kadın tipi kellik sorunu yaşayanlarda dökülme çok daha fazla olmaktadır. Erkeklerde saç dökülmesi başın ön kısmından başlar ve kelleşene kadar arkaya doğru çekilir. Kadınlarda ise saç çizgisinden başlayarak saçın her yerinde dökülmeye neden olabilir. Durum her ne kadar üzücü gibi görünsede kadınların tamamen kel olma olasılığı oldukça düşüktür ancak saçlarda çok fazla incelme görülebilir. Doktorlar kadın tipi kellik sorununu üç türe ayırmaktadır. Bunlar;

  • Tip I: az miktarda incelme
  • Tip II: alanın genişlemesi ve etrafındaki incelmenin artması
  • Tip III: kafa derisinin üst kısmının baştan aşağı incelmesi

Genç Yaşta Kadın Tipi Kellik Olur mu?

Kadın tipi kellik sorunu genellikle orta yaş üstü bireylerde kendini göstermektedir. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi 40’lı 50’li yaşlardan sonra ortaya çıkan saç dökülmeleri, yaşa bağlı olarak meydana gelebildiği gibi hormonlar, androjenler, yanlış beslenme, sigara içmek vb. durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Genel anlamda Androjenik Alopesi durumu ileri yaşta olan kadınlarda görülmektedir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Kadın tipi kellik sorunun teşhis edilmesi için genellikle herhangi bir teste ihtiyaç duyulmamaktadır. İlk etapta doktorunuz incelen saç tellerini ve kafa derinizi detaylı bir şekilde inceledikten sonra dökülmenin sebebinin kadın tipi kellikten mi yoksa başka bir nedenden dolayı mı meydana geldiğini bulabilir. Eğer ki doktorunuz saç dökülmesinin sebebinde kadın tipi kellik durumunun yatmadığını fark ederse, o zaman diğer durumlar göz önüne alınarak kan testi, doku örneği vb. işlemlere gerek duyabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer ki kadın tipi kellik sorunu yaşıyorsanız yeni bir saç modeli benimseyerek başlangıçta saç dökülmesini kamufle edebilirsiniz. Öte yandan durum kontrol altına alınması için erken tedavi oldukça önemlidir. Erken teşhis, bir tedavi planına girmenizi ve gelecekteki saç dökülmesini potansiyel olarak en aza indirmenizi sağlayabilir. Tedavi planınız muhtemelen saç dökülmesini tedavi etmek için onaylanmış bir veya daha fazla ilaçtan oluşacaktır.

Related posts

Ergenlik Döneminde Görülen Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Erkek Tipi Kellik Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni!

[email protected]

Leave a Comment