Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Fas’a özgü ve Berberi yerli halkı tarafından yüzyıllardır kullanılan argan yağı, resmi olarak Argania Spinosa (aşağıda resmedilmiştir) olarak bilinen argan ağacının meyvesinden elde edilen uçucu bir yağdır. Birçok cilt ve saç ürününde ortak bir bileşen görevi üstlenen bu yağ, aynı zamanda saf halinde kullanılarak saçlarda birçok fayda sağlayabilir.

ARGAN YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Argan yağının faydaları, zengin besleyici bileşimi sayesinde çok yönlü ve etkilidir. Saç sağlığı başta olmak üzere cilt ve vücut bakımında da sıklıkla kullanılan bu yağ, E vitamini, mineraller, antioksidanlar ve esansiyel yağlar açısından oldukça zengindir.

1. Argan Yağı, içeriğindeki esansiyel yağ asitleri sayesinde zayıf ve hasar görmüş saç tllerini güçlendirir.

2. Argan Yağı, içeriğindeki zengin E vitamini ve mineraller sayesinde kuruyan veya suyunu kaybeden saçların eski nemini kazanmasına yardımcı olur.

3. Argan Yağı, elastikiyetini ve parlaklığını kaybeden saçlara nem kazandırarak daha sağlıklı, daha canlı ve daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

4. Argan Yağı; boyama, şekillendirme vb. kimyasal işlemlerde meydana gelen renk hasarını önlemeye ve hatta boyama işlemi sonrası saç tonunu daha uzun süre ilk gün ki gibi kalmasına yardımcı olur.

5. Argan Yağı, içeriğindeki yağ asitleri (özellikle linoleik asit ve oleik asit) sayesinde saç derisini nemlendirerek bakteri, enfeksiyon ve mantar oluşumlarına karşı anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

6. Argan Yağı, sebum üretimini yöneterek akne oluşumunu azaltır, egzama ve dermatit gibi cilt sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur.

7. Argan Yağı, cildin esnekliğini arttırarak çatlakları ve yaralanmaları önler. Tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olan bu yağ, özellikle komedjenik olmamasından dolayı saç derisindeki gözenekleri takamamaktadır.

Related posts

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı: Artıları ve Eksileri

[email protected]

Evde Saç Bakımı: Donuk ve Kuru Saçlar İçin 5 Muz Maskesi

[email protected]

Saç Büyümesini Hızlandıran 5 Vitamin!

[email protected]

Leave a Comment