Baobab Yağının Saç Sağlığına Mucizevi Faydaları

Alternatif tıbbın saç sağlığında yüzyıllardır tercih ettiği Baobab yağı, içeriğinde bol miktarda omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asitleri içeren birkaç doğal yağdan biridir. Tüm bu yağlar saçın sağlıklı kalması için oldukça önemliyken baobab yağı nem tutulumunu sağlamada ajan görevi gören linoelik asit gibi asitler içermektedir. Bu yazımızda “Hayat Ağacı” olarak da bilinen baobab yağının saç sağlığına faydalarını listeledik. İşte Baobab yağının saç sağlığına mucizevi faydaları…

1. Saça parlaklık katar.

Baobab yağı birçok saç bakım ürününün içerisinde olmayacak kadar fazla C vitaminine sahiptir. Bu yağ, portakaldan tam 6 kat daha fazla C vitamini içermektedir. C vitamini ise saç elastikiyetini desteklemede ve saçı güçlendirmede oldukça etkilidir. Ayrıca demirin emilmesine de yardımcı olmaktadır. Tüm bu özellikler sayesinde baobab yağı saçlarınızın adeta güneş gibi parlamasına yardımcı olur.

2. Saçı güçlendirir.

Baobab yağının saymakla bitmeyen faydalarından bir diğeri de saç tellerini güçlendirmesidir. Olağanüstü seviyede yaşlanma karşıtı faydalara sahip bu yağ, saç köklerinin güçlü kalmasına ve kırılma problemlerinin en aza inmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanımlarda saçın genç ve sağlıklı görünmesine önemli ölçüde katkı sağladığı bilinmektedir.

3. Anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.

Baobab yağı, içeriğindeki önemli bileşenler sayesinde yalnızca saçı onarmak, beslemek ve korumakla kalmaz aynı zamanda saç derisinde sıklıkla rastlanan egzama, sedef hastalığı vb. kafa derisi hastalıklarının tedavi edilmesinde de oldukça etkilidir. Cildi yatıştırıcı özelliğiyle ön plana çıkan bu yağ, saçı ve saç derisini gençleştirme konusunda adeta bir sihre sahiptir.

4. Saçın beslenmesini sağlar.

İçeriğindeki bol miktarda C vitamini, D vitamini, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri barındıran baobab yağı, saçın ihtiyacı olan besinleri almasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede her daim güçlü ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmanıza yardımcı olan baobab yağı, saçın daha yumuşak ve parlak kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu yağ elektriklenme problemini gidermede de bir hayli usta bir özelliğe sahiptir.

5. Saçın uzamasına yardımcı olur.

İçeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asidi ve beraberinde A, D, E vitamini içeren Baobab yağı, saç büyümesine yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Yeni saç üretiminin desteklenmesinde oldukça önemli olan bu bileşenleri içerisinde bol miktarda barındıran baobab yağı, hücre büyümesinin desteklenmesine yardımcı olarak saçın uzamasını teşvik etmektedir.

6. Saçı çevresel faktörlerden korur.

Yenileyici, onarıcı ve besleyici özellikleriyle bilinen baobab yağı, aynı zamanda koruyucu özelliğiyle de ön plana çıkmaktadır. Saçı hava kirliliği, güneşin zararlı ışınlarına karşı korumasıyla bilinen bu yağ, saçın çevresel faktörlere bağlı olarak yıpranmasına veya hasar görmesine karşı korumaktadır. Saç şaftlarına kolayca nüfuz edebilmesiyle bilinen baobab yağı, düzenli kullanımlarda UV ışınları, hava kirliliği, klor, deniz tuzu gibi saça zarar verebilecek çevresel koşullara karşı koruyucu kalkan görevi üstlenmektedir.

Baobab Yağı Nasıl Kullanılır?

Baobab yağını günlük saç bakım rutinlerinize dahil ederek kolayca faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte bu mucizevi yağın saçta kullanımı…

Saç maskesi olarak baobab yağı kullanımı

Baobab yağını saç maskesi olarak kolayca kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu yağı az miktarda ısıtırak saç derinize ve saçlarınıza iyice uygulamak. Ardından saç derinize masaj yaparak emilimini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz baobab yağını bir gece boyunca saçlarınızda tutabilir, yağın mucizevi etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Karışım olarak baobab yağı kullanımı

Baobab yağını çay ağacı yağı, okaliptüs ve jojoba yağı ile karıştırarak etkisini maksimum seviyeye çıkartabilirsiniz. Karışımı hazırladıktan sonra tüm saçınıza uygulayın ve emilmesine izin vermek için gece boyunca bekleyin. Ertesi gün saçlarınızı doğal bir şampuanla ılık suda yıkayın.

Saç kremi olarak baobab yağı kullanımı

Baobab yağını dilerseniz saç kremi olarak da kullanabilirsiniz. Bu uygulama saçınızın daha yumuşak ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken birkaç damla baobab yağını saç kremiyle karıştırarak saçlarınıza uygulamak. Böylece yağ saçlarınızda kalkan görevi gösterecek, saçlarınızı çevresel hasara karşı koruma altına alacaktır.

Related posts

Saç Büyümesine Yardımcı Olan 5 Farklı Pirinç Suyu Tarifi

[email protected]

Şampuan Saç Döker mi? | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Daha Sağlıklı ve Daha Dolgun Görünen Saçların 7 Sırrı!

[email protected]

Leave a Comment