Cilt Lekeleri Neden Oluşur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

cilt lekeleri

Cilt lekeleri, genetik etkenlerden ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak gelişen cilt problemleridir.

Herkes kusursuz ve pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmak ister. Maalesef k i çoğumuzun yüzünde az ve ya çok cilt kusurları, cilt lekeleri olabilmektedir.

Bugünkü yazımda herkesin çokça merak edip, üstünde çokça durduğu bir konuya değinip bilgiler paylaşmak isterim. Cilt lekesi konusu üzerine dermatolog, genel cerrah ve medikal estetik uzmanları ile cilt lekesi konusunda bilgiler edinerek, bu yazı aracılığıyla cilt lekeleri üzerinde bilgilendireceğim.

Cilt lekeleri neden oluşur

Eminim ki leke sorunu ile baş edenlerin hemen hepsinin soracağı ilk soru, leke tedavisi var var mıdır? Cilt lekeleri geçer mi olacaktır? Şunu söylemekten kaçınmadan diyebilirim ki, leke tedavisi yüzde yüz yoktur!

Yaşla beraber cildimizde lekeler olabilmektedir. Lekeleri doğumsal lekeleri ya da sonradan oluşan lekeler şeklinde ikiye ayırabiliriz.

Sonradan oluşan lekelerin nedenleri arasında güneş gelmektedir. Yaşla beraber cildin bağ dokusu zedelenmektedir. Güneş ışınları daha fazla hasar getirebilmektedir cilt yüzeyinde.

Cilt Lekesi Oluşumunda Genetik Sebepler

Genetik yapısı da cilt lekesi üzerinde etkili olabilmektedir. Hiperpigmentasyon ise denilen olay, hücresel olayların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Çözümü çok kolay olmamakla birlikte lekenin artmasını, ilerlemesi ve açılmasını engellemek mümkün olabilmektedir.

İlk olarak cilt tedavisi görecek kişi bir cilt analizine alınır kişinin yüzeysel mi ya da derin mi cilt analizi yapılır. Bazen cilt lekesi kişi de hem yüzeysel hem de derin olabilmektedir.

Eğer genç yaşa sahipseniz ve yüzünüzde yeni lekelenme belirtilerine şahit olduysanız, hiç geciktirmeden bir uzmana danışmanızda erken teşhiste sizlere daha kalıcı bir sonuç verecektir. Bu süreçte lekenin cinsi ve lekenin neden olduğu ilk süreçte önem arz eder. Geç kalınmış bir cilt lekesinin kolay ve ucuz maliyetle geçmesini bekleyemeyiz.

Öncelik leke neden olmuş? Hormonel mi? Genetik bir yapıdan mı kaynaklı? ya da kullanılan bir ilaçtan ötürü mü? Lekelenme oldu? Yahut güneşten dolayı mı bu leke oluştu. İşte tüm bu soruların cevabının alınması için erken yol almakta gecikmeyin derim…

Cilt lekesinin yüzey de mi ya da derin de mi? bilgisine de ulaşmanın tedavi sürecinde alınacak yolu gösterecektir. Yüzeysel ve derin lekelerin tedavi süreçleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Derin olan bir cilt lekesinin tedavisi sadece kullanılacak ilaçlarla yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra lazer tedavisinin görülmesi gerekecektir.

Derin ve Yüzeysel Cilt Lekesi Ayrımı Nasıl Yapılır?

Eminim birçok kişi ciltteki lekenin derin mi ya da yüzeysel mi? olduğu ayırımını kendimiz anlayabilir miyiz diye soracaktır? Bunu ayırt etmenin kolay bir yolunu söyleyebilirim elbette. Bir ayna yardımıyla lekenin olduğu yeri germeye çalışın, eğer lekenin olduğu yerin altında damarlar görünüyorsa bu derin bir lekedir.

Yüzeysel lekeler ise kahverengi ya da daha açık renkte olabilmektedir. Yüzeysel lekeler, derin lekelere göre tedavi süreci daha kolay ve daha az maliyetli olabilmektedir. Damar lekeleri daha derinde olduğu için hem üstünün hem de altının tedavi edilmesi gerekir.

Cilt lekesi ile mücadele eden her kimse, on iki ay boyunca sürekli güneş kremi kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Hatta bilgisayar ekranı, televizyon ekranı karşısında bile güneş kremi kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yüzeysel Cilt Lekeleri Tedavisi

Hastanın bilinçli olarak asit türevini hem evde hem de doktor uygulamaları ile kullanması gerekmektedir. Kimyasal denilen asitli cilt türevleri, aslında cildin üst tabakasını yavaş yavaş soymaktadır.

Derin Cilt Lekeleri Tedavisi

Dermal lekeler ise asit türevli cilt lekesi tedavi yöntemlerine cevap vermemektedir. Daha derin cilt tedavisi lekelerde lazer yöntemi kullanılmaktadır.

Lazer tedavilerinde haftada bir olacak şekilde 6 ile 10 seans arasında değişmektedir. Kimyasal peeling tedavileri ise iki ile üç haftada olacak şekilde 4 ile 6 kez uygulanmaktadır.

Son dönemlerde leke tedavisinde kılcal damarları kapatacak lazer tedavisi beraber yapılmaktadır. Bu şekilde daha ne sonuç alınmaktadır.

Yüzünüzde yapacağınız herhangi bir ağda işleminden sonra mutlaka ama mutlaka güneş kremi kullanın. Altını çizerek söylüyorum ki bunun ne kadar dönemli olduğunun bilincine varın.

Yazın Güneş Lekesinden Kurtulma Yöntemleri

 1. Günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 arasında gerekmedikçe dışarı çıkılmamalıdır.
 2. Sızak güneşli havalarda asla makyaj yapmayın
 3. Sık dokulu ve yansıtıcı olan açık renkli giysiler tercih edilmelidir.
 4. Mutlaka gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü ve şapka kullanın.
 5. Dermatolog tavsiyesi ile teninize uygun güneş kremini dışarı çıkmadan en az yarım saat önce sürün.
 6. Güneş kremini çantanızda taşıyarak gerekli durumlarda mutlara sık sık yenileyin
 7. Güneş ışınlarının yansıtılacak durumlar karşısında gölge yerlerde de etkili olacaktır. Bu durumlar karşısında önlem almayı ihmal etmeyin.
 8. Temiz plaj alanlarını ve sık sık dezenfekte edilen havuzları tercih edin.
 9. Uzun süreli ıslak mayolu kalmamaya dikkat edin, ıslak mayo cildinizde mantar ve kasık enfeksiyonlarına eden olur.
 10. Deniz ve havuz gibi yerleri kullandıktan sonra kendi kişisel eşyalarınızı kullanmaya dikkat edin.
 11. Banyodan sonra cilt tipinize uygun krem ve losyonlar kullanmaya dikkat edin.

Editörün Önerisi

Yazın sıcağından faydalanırken güneş lekelerinden de uzak durmanız gerekir. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi güneş kremleri arasında yer alan Uraw Güneş Kremi ile yaz boyunca deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini yaşayacaksınız.

Güneş koruyucu krem
Sipariş vermek için tıklayın

Related posts

Uraw Phantel Krem Nedir?

[email protected]

Güneşe Bağlı Ciltte Koyu Lekeler: Semptomlar, Nedenleri ve Tedavi

[email protected]

En İyi Leke Giderici Krem: URAW AYDINLATICI LEKE KREMİ

[email protected]

Leave a Comment