Cilt Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Cilt kuruluğu genellikle sıcak veya soğuk hava, havadaki düşük nem oranı, egzama veya sedef hastalığı gibi birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelmektedir. Cildinizin iyileşmesi ve eski sağlığına yeniden kavuşması için yapabileceğiniz en basit uygulama nemlendirici kremler kullanmak olabilir.

Kuru Cilt Belirtileri

Kuru cilt genellikle geçicidir ancak altta yatan çeşitli nedenlere bağlı olarak kalıcı bir hal alabilir. Genel anlamda cilt kuruluğu yaşayan bireylerde en sık görülen semptomlar arasında:

 • Kırmızılık
 • Pullanma
 • İnce çizgiler veya çatlaklar
 • Kaşıntı
 • Sertleşen cilt
 • Duş sonrası ciltte gerginlik hissi

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Çoğu kuru cilt oluşumu, yaşam tarzınızda yapacağınız çeşitli değişiklikler ve evde nemlendirici krem takviyeleriyle basitçe kontrol altına alınabilmektedir. Tüm bunların yanında cilt kuruluğunuz hakkında detaylı bilgi için doktora gitmeniz gerekebilir. Özellikle:

Nemlendirici krem kullanmanıza rağmen kuruluk iyileşmiyorsa,

 • Kuru cildinizde geçmeyen kızarıklıklar varsa,
 • Kuruluk günlük hayatınızı önemli ölçüde olumsuz yönde etkiliyorsa,
 • Kaşıntıya bağlı olarak meydana gelen açık yaralar veya enfeksiyonunuz varsa,
 • Cildinizde soyulmalar ve dökülmeler varsa derhal doktora görünmeniz gerekmektedir.

Cilt neden kurur?

Cilt kuruluğu genellikle çevresel koşullara bağlı olarak meydana gelmektedir. Öte yandan bazı hastalıklar cilt kuruluğuna neden olabilir. Cilt kuruluğuna neden olan başlıca etkenler arasında:

 • Aşırı soğuk veya aşırı sıcak hava
 • Nem açısından zayıf alanlar
 • Uzun süreli sıcak suda duş almak
 • Kimyasal içeren sert sabunlar veya bakım ürünleri
 • Atopik dermatit (egzama) veya sedef hastalığı gibi cilt problemleri cildinzide kurumalara neden olabilir.

Cilt kuruluğu başka problemleri tetikler mi?

Cilt kuruluğu çoğu kez uygun nemlendirme koşullarıyla geçici olduğundan genellikle herhangi bir komplikasyonu tetiklememektedir. Tüm bunların yanı sıra kuru cilt atopik dermatit (egzama) geliştirme riskiniz varsa bu durumu tetikleyerek çatlamalara, kızarıklıklara ve hatta iltihaplanmaya neden olabilir. Öte yandan kuryan cilt çatlamaya açık olduğundan bakterilerin derinize nüfuz etmesine izin vererek enfeksiyona yol açabilir.

Cilt kuruluğu nasıl önlenir?

Aşırı kuryan cildinizi eski sağlığına kavuşturmak için ilk olarak nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Nemlendiriciler, cildin ihtiyacı olan suyu kaybetmesini önleyerek nemli kalmasına destek olur. Öte yandan cildinizin sıcak suya fazla maruz kalmasını önleyin. Kimyasal ve sert bakım ürünleri yerine doğal ve hafif ürünler kullanın. Özellikle kış aylarında cildinizi soğuk havaya karşı koruyun.

Her Cilt Tipine Uygun Nemlendirici: Uraw Phantel Krem Nedir?

Uraw Phantel Krem , cilt kuruluğu yaşayan bireyler için özel olarak formüle edilmiş içeriği sayesinde cildinizin ihtiyacı olan nemi yeniden kazanmasına yardımcı olur. Çatlayan, pullanan, kızaran veya tahriş olan cildiniz için son derece etkili bileşenlere sahip olan bu krem, tüm cilt tiplerinde ve vücudun her bölgesinde kullanılabilmektedir.

Ürün İçeriği: Aqua, Olus Oil , Steareth-2, Dimethicone, Glycerin, Steareth-21, Oenothera Biennis Oil, panthenol,Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Copernicia Cerifera Cera Wax,Myristyl Myristate ,Butylene Glycol, Laureth-23, Sodium Hyaluronate, Carbomer, Arginine, Dimethiconol, triethanolamine,Tocopheryl Acetate, Ceramide NP, Sodium pca , Phenoxyethanol, Chlorphenesin, Benzoic Acid, Ethylhexylglycerin, Disodium EDTA, Parfum.

Related posts

Uraw Phantel Krem Nedir?

[email protected]

En İyi Leke Giderici Krem: URAW AYDINLATICI LEKE KREMİ

[email protected]

En İyi Leke Giderici Krem: Uraw Aydınlatıcı Krem

[email protected]

Leave a Comment