Daha Sağlıklı ve Daha Dolgun Görünen Saçların 7 Sırrı!

Sağlıklı Saçların 7 Sırrı

Saç sağlığı söz konusu olduğunda genetik faktörler önemli bir rol oynasa da, bu durumun beraberinde diyetiniz, hava durumu, kirlilik ve saç bakımına genel yaklaşımınız da saçlarınızın sağlığı için kritik öneme sahiptir. Bu yazımızda daha dolgun ve daha sağlıklı görünen saçlara sahip olmanın 8 püf noktasını anattık. İşte sağlıklı şarların sırrı…

1. Protein

Sağlıklı beslenme ve düzenli diyet uygulamaları saç ve saç derisi sağlığı için önemli bir faktördür. Saç esas olarak proteinden oluşur, bu nedenle günlük en az 45 gram protein tükettiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Protein bakımından en zengin besinler arasında yağsız et, kümes hayvanları, balık, fasulye, az yağlı süt ve yumurta yer almaktadır. Yetersiz protein içeren diyetler zayıf, kırılgan saçlara ve saç renginin kaybına ve ayrıca saçın kendisinin kaybına neden olabilir.

2. Çinko

Çinko eksikliği saçların dökülmesine neden olan eksiklikler arasında yer almaktadır. bilir. Dökülme karşı saçlarınızı korumak için beslenmesiniz de fıstık, ceviz, kaju fıstığı ve badem gibi çinko bakımından zengin kuruyemişler olmasına özen gösterin. Ayrıca sebze, meyve, yeşil yapraklı besinler içeriğinde bolca çinko içermektedir.

3. Omega

Omega-3 yağ asitleri alımınızı arttırmak,saç köklerinizi ve yağ bezlerinizin uyarılmasına yardımcı olabilir. Bu uyarılma saçlarınızın uzamasına neden olmasa da kafa derisi sağlığının iyileşmesi için oldukça önemlidir. Omega-3 yağ asitleri somon, sardalya ve ringa balığı gibi soğuk su balıklarında bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca keten tohumu, yoğurt, süzme peynir, tahıl ve yeşillikler de omega-3 yağ asidi bakımında oldukça zengindir.

4. Saçınızı tanıyın

Saçlarınızı yakından tanımak, onları ne sıklıkla şampaunlamanız gerektiği, ne zaman bakıma almanız gerektiği ve neyin saçlarınıza iyi gelip gelmediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin yağlı saçlara sahipseniz, saçlarınızı sıklıkla şampuanlamanız gerekebilir. Öte yandan kuru saçlı kişilerin saçlarını yağlı kişilere nazaran daha az şampuanlaması gerekecektir.

5. Doğru şampuanı seçin

Birçok kadın ve erkek bireyde meydana gelen sağlıksız saç yapısı, genellikle yanlış şampuan , şekillendirici, saç kremi veya saç bakım ürünlerinden kaynaklanmaktadır. Yanlış şampuan ve şekillendirme maddesinin kullanılması saçta ciddi hasarlara neden olabilir. Her daim saç tipinize uygun ( yağlı , normal veya kuru) ürünleri arayın ve kepek gibi diğer saç problemlerinizi göz önünde bulundurarak size uygun şampuan ve saç bakım ürünlerini tercih edin.

6. Saçınıza nazik davranın

Uzmanlar, sağlıksız saça sahip olan birçok kişinin yanlış şampuan, yanlış bakım ve yanlış tarama işlemlerinin neden olabileceğini söylemektedir. Genel anlamda saçlarınızı günde 1 defadan fazla yıkamamaya, saçınıza yetecek kadar şampaun kullanmaya, çok sıcak veya çok soğuk su kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle saçlarınız ıslakken onlar çok nazik davranmanız gerektiğini unutmayın. Öinkü saçlar ıslakken kırılmaya karşı 3 kat daha savunmasızdır.

7. Bunlardan kaçının

Sert şampaunlar, kimyasal boyama işlemleri, yüksek ısı kaynağı ve şekillendiriciler, aşırı fırçalama, yanlış saç bakım ürünü kullanımı vb. durumlar saçlarınızın kırılmasına hatta dökülmesine neden olabilir. Tüm bunların yanında aşırı alkol tüketimi, düşük kalorili sağlıksız diyetler, azalan tiroid hormonu, aşırı stres, depresyon, yüksek tansiyon, artrit ve kalp sorunları da sağlıksız saçlara yol açabilir.

Related posts

Saç Tipinize Göre İdeal Saç Bakım Rutini

[email protected]

Saç Büyümesi İçin Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Saç Büyümesini Hızlandıran 5 Vitamin!

[email protected]

Leave a Comment