Demir Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Diyetinizde yeterince kırmızı et, karaciğer, beyaz et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, balık, kurubaklagiller, kabuklu yemişler, yumurta, pekmez, taze ve kuru meyveler tüketmiyor musunuz? Bu besinler, vücudunuzun işlev görmesi için ihtiyaç duyduğu zengin demir kaynaklarıdır.

Demir, sağlığınızda birçok rol üstlenen bir mineraldir. Belki de en önemli sorumluluğu kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin üretilmesidir. Bu hücreler, akciğerlerden üretilen oksijeni kan yoluyla taşırlar. Oksijen daha sonra vücudun tüm bölgelerine (saç kökleri dahil) yayılır.

Yeterli miktarda demir olmadan vücudunuz demir eksikliği geliştirebilir ve bu durum daha da kötüleşerek demir eksikliği anemisine dönüşebilir. Bu durum vücudun birkaç bölgesini etkilerken aynı zamanda saç dökülmesine de yol açabilir. Bu yazımızda demir eksikliğinin nedenlerini, yetersiz demirin saç dökülmesini nasıl etkilediğini ve bu durumu tedavi etmenin çeşitli yollarını araştırdık.

Demir Eksikliği Nedir?

Demir eksikliği, vücudunuzda yetersiz miktarda demir minerali bulunduğunda ortaya çıkar. Bu olduğunda, kırmızı kan hücreleriniz küçülür ve az miktarda hemoglobin içerir. Bu, hücrelerinizin kandan alacağı oksijen miktarını etkiler. Aynı şekilde, bağışıklık üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan demirin eksikliği durumunda bağışıklık fonksiyonunu etkilediği bilinmektedir. Demir eksikliği, yetersiz beslenmenin en yaygın örneğidir.

Demir Eksikliğinin Belirtileri

Demir seviyeniz azalmaya başlarsa, bu durumu hemen fark edemiyebilirsiniz. Bunun nedeni, vücudunuzun demir ihtiyacı için kaslar, dalak, karaciğer ve kemik iliğindeki demir rezervlerine kolayca ulaşabilmesidir. Demir eksikliği genellikle anemiye dönüştükten sonra tipik olarak belirtileri göstermeye başlamaktadır. Bu gibi durumlarda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Vücudunuz hücrelere ve dokulara oksijen sağlamak için daha az hemoglobine sahip olduğundan, bu yapılar görevlerini yerine getirmek için daha az enerjiye sahiptir. Ayrıca, vücudunuzun etrafında oksijen bakımından zengin kanın taşınması için kalbinizin daha fazla çalışması gerekecektir.

Beyin, işlev görmesi için büyük ölçüde oksijene bağımlıdır . Demir eksikliğinden kaynaklanan zayıf hafıza, bilişsel zorluklara yol açabilir. Demir eksikliği, demans gibi nörolojik durumlarla da sebebiyet verebilir.

Vücudunuzun demir depoları, zararlı yabancılara karşı önemli bir savunma hattıdır. Bu besin maddesinde yetersiz kaldığınızda bağışıklık baskılanır ve sizi enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.

Demir eksikliğinin diğer semptomları , kandaki hemoglobin seviyeleri düştüğünde ortaya çıkabilen cilt solmaladır. Düşük demir alımı ayrıca nefes darlığına ve kalp atış hızının artmasına neden olabilir. Bununla birlikte demir eksikliği saç dökülmesine de neden olabilir.

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Demir eksikliğinin saç dökülmesine yol açtığı kanıtlanmış olsa da bu durumun saç dökülmesine nasıl yol açabildiği henüz netlik kazanmamıştır. Tüm bunların yanında demir eksikliğinin kandaki oksijen üretimiyle ilişkili olduğunu düşündüğümüzde, saç köklerine yeteri miktarda kan akışı sağlanamadığında saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Yani saç kökleri ihtiyaç duyduğu oksijeni alamadığında besin açısında yetersiz kalarak sağlıksız saçlara sebebiyet verebilir. Bu da saç incelmesine, seyrekliklere, kopmalara ve dökülmelere yol açabilir.

Demirin, keratinositler gibi belirli saç hücrelerini düzenleyebileceği söylenmektedir. Eksikliği durumunda bu hücrelerin kötü çalışmasına katkıda bulunarak saç dökülmesine yol açabilir. Öte yandan bazı bilim adamları demir eksikliğinin alopesi areata, telojen effluvium ve erkek / kadın tipi saç dökülmesi gibi saç dökülmesi durumlarıyla bağlantılı olduğuna inanmaktadır.

Related posts

Saçlar Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının 6 Yaygın Sebebi!

[email protected]

Saç Derisi Mantarı: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

[email protected]

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

[email protected]

Leave a Comment