Doğal Saçlar İçin Gül Suyu Kullanmanın 10 Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

Gül suyu, Gül yapraklarından buharla damıtılarak veya Gül yağı karıştırılarak elde edilen bir çeşit solüsyondur. Bu su, güllerin aktif besleyici bileşenlerini içerdiğinden, hemen her tip saçta gönül rahatlığıyla kullanılabilen harika bir üründür. Gül suyu, saça birçok faydası olan doğal, besin açısından zengin ve nazik bir saç bakım ürünüdür. Gül suyunun PH’ı neredeyse saça benzer ve bu nedenle saçın PH’ını dengelemeye yardımcı olmaktadır. Gül suyu ayrıca saç folikülünü besleyen ve dolayısıyla saç büyümesini destekleyen vitaminlerle doludur. Gül suyu antiseptik özelliklerinden dolayı kafa derisi enfeksiyonunu önlemek ve iyileştirmek için de kullanılabilir. . İşte gül suyunun saç sağlığı üzerindeki etkileri…

1. Saç büyümesini teşvik eder.

Gül suyu, folikülü besleyen ve böylece saç büyümesini destekleyen vitaminler ve diğer temel besinler açısından oldukça zengindir.

2. Sebum salgısını düzenler.

Sebum, cildin altındaki yağ bezleri tarafından üretilen doğal bir mumsu yağdır. Sebum’un ana işlevi cildi ve saçı nemlendirmek ve enfeksiyonlara karşı korumaktır. Bazı durumlarda ise aşırı sebum üretimi gözeneklerin tıkanmasına yol açan birikintilere neden olabilir. Saç derisindeki gözenekler tıkandığında, saç köklerinizin büyümesi engellenir. Gül suyu, bu durumda üretilen sebum miktarını etkili bir şekilde azaltarak kahraman olarak devreye girer.

3. Enflamasyonu önler.

Gül suyu, iltihap önleyici özelliklere sahip fenolik bileşikler içerir. Saç köklerinin iltihaplanması, kıl kökü iltihabı (folikülit), mantarlar veya bakterilerden kaynaklanır. Genellikle saç uzadığında kafa derisi dahil olmak üzere ciltte oluşur. Bu durum, geçici saç dökülmesine neden olacak küçük kaşıntılı yumruların gelişmesine yol açar. Saç dökülmesi, saç derisinin kötü koşullarından kaynaklanan agresif kaşınma veya saç köklerinin zayıflaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Gül suyunu saç bakım rejiminize dahil etmek, foliküliti iyileştirmeye veya gelişimini engellemeye yardımcı olur. Egzama ve sedef hastalığına bağlı iltihabı da temizler. Bu size sağlıklı bir saç derisi ve dolayısıyla saç uzaması sağlar.

4. Yıpranmış saçları onarır.

Saç hasarı, esas olarak aşırı sıcağa maruz kalma, aşırı kimyasal saç ürünleri kullanımı veya biriken kirden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda hasarlı saç, saç dökülmesine neden olabilecek ciddi bir sorundur. Gül suyu kullanarak saç derinize masaj yapmak, kafa derisindeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur ve saç köklerinizin yeterli besin kaynağını almasını sağlar. Tüm bu etkilerde saç tellerinin yenilenmesine yardımcı olur.

5. Saçı nemlendirir.

Saç ve saç derisine gül suyu uygulaması, saç tellerinin ve kafa derisinin nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Saç ve saç derisinin kuruluğu, bir şekilde saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi, doğrudan saç kırılmasıyla veya dolaylı olarak tahriş olmuş bir kafa derisinin bir sonucu olarak kaşınmasıyla meydana gelebilir. Saçın her daim nemli kalması ve kurumasını önlemek için gül suyu kullanımına özen gösterebilirsiniz.

6. Antiseptik görevi görür.

Gül suyu, enfeksiyonların önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olan antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Saç derisine uygulandığında ürün birikmesi, kir veya kuruluğa bağlı olabilecek enfeksiyonları temizler. Güller üzerinde yapılan bir araştırma, antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu kanıtlıyor.

7. Saçın pH’ını dengeler.

Gül suyunun pH aralığı 4-4,5’tir. Saça gül suyu uygulanması, saçın normal asidik pH değerinin 4-5,5 aralığında tutulmasına yardımcı olur.

8. Rahatlama hissi verir.

Gül suyunun kokusu tüm vücudunuzu sakinleştirir ve stresten arındırır. Bu, strese bağlı saç dökülmesini önler. Stres, saç büyüme bozukluklarına ve saç dökülmesine neden olduğu iyi bilinen bir faktördür. Stres hormonu olarak da bilinen kortizolün, saç köklerinin işlevini ve döngüsel düzenlemesini etkilediği bilinmektedir. Ayrıca yüksek kortizol seviyelerine sahip olunması durumunda böbreküstü bezleri saç büyümesi için yetersiz hormon üretir.

9. Kepeği ortadan kaldırır.

Kafa derisinde meydana gelen kuruluk veya mantar sorunları, saçlı kafa derisinde kepek oluşumuna neden olmaktadır. Gül suyunun antibakteriyel ve antifungal özellikleri bulunmaktadır. Bu sayede kuruluk, mantar vb. durumların bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek kepek oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir. Saç derisinden kepek yok edildiğinde, kaşıntı sonucu oluşabilecek saç dökülme şansı ortadan kalkar ve sağlıklı saç büyümesi sağlanır.

10. İyi bir antioksidandır.

Saçın ultraviyole ışınlarına maruz kalması hücresel düzeyde değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler, saç derisi ve saç hücrelerinde serbest radikallerin oluşmasına ve salınmasına neden olur. Serbest radikaller, canlı hücrelerin ölümüne neden olur, bu nedenle saçlarınızda olgunlaşmadan beyazlama ve saç dökülmesi yaşanır. Gül suyu antioksidan özelliklere sahiptir. Saç ve saç derisine uygulandığında üzerlerinde bulunan serbest radikalleri emerek hücreleri korur.

Related posts

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

[email protected]

Sağlıklı Saç Derisine Sahip Olmanın 5 Sırrı

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan 5 Farklı Pirinç Suyu Tarifi

[email protected]

Leave a Comment