Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Doğum kontrol hapları hamileliği birkaç farklı şekilde önler. Çoğu hap, kadınlık hormonu östrojen ve progesteronun insan yapımı formlarını içerir. Normalde östrojendeki bir artış, bir kadının adet döngüsü sırasında olgun bir yumurtanın yumurtalıkları terk etmesine neden olur . Buna yumurtlama denir.

Doğum kontrol hapları, bir yumurtanın salınmasına neden olan östrojen artışını durdurur. Rahim ağzının etrafındaki mukusu kalınlaştırarak spermin yumurtaya kadar yüzmesini zorlaştırırlar. Diğer ilaçlarda olduğu gibi, doğum kontrol hapı da yan etkilere neden olabilir. Genellikle baş ve göğüs ağrısı, huysuzluk, mide bulantısı, hassasiyet, düzensiz dönemler gibi yan etkilere sahip olan doğum kontrol hapları, aynı zamanda bazı kadınlarda saçların incelmesine hatta dökülmesine neden olabileceği söylemektedir.

Hap saç dökülmesine nasıl yol açar?

Doğum kontrol hapları özellikle hapın içindeki hormonlara duyarlı olan veya ailesinde hormona bağlı saç dökülmesi olan kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Saç normalde döngü halinde uzar. Anajen, aktif fazdır. Bu aşamada saçınız folikülünden uzar. Bu süre iki ila yedi yıl sürebilir. Katajen, saç büyümenizin durduğu geçiş aşamasıdır. Yaklaşık 10 ila 20 gün sürer. Telojen dinlenme aşamasıdır. Bu aşamada saçlarınız uzamaz. 100 güne kadar sürebilen bu aşamada günde 25 ile 100 arasında saç dökülür .

Doğum kontrol hapları, saçların uzama aşamasından çok erken ve çok uzun süre dinlenme aşamasına geçmesine neden olur. Bu tür saç dökülmesi telogen effluvium olarak adlandırılır . Bu işlem sırasında çok miktarda saç dökülebilir. Öte yandan ailenizde kellik varsa , doğum kontrol hapları saç dökülme sürecini hızlandırabilir.

Kimler Risk Altında?

Ailesinde hormona bağlı saç dökülmesi geçmişi olan kadınlar, hap kullanırken veya bıraktıktan hemen sonra saçlarını kaybedebilir. Bazı kadınlar biraz saç dökülmesi yazarken bazılar büyük saç kayıpları veya çok fazla incelme yaşayabilir. Ayrıca hamilelikteki saç dökülmesi, saçların daha uzun süre dinlenme aşamasında kalmasıyla da hormonal olarak ilişkilidir.

Saç dökülmesi tedavisi nedir?

Doğum kontrol haplarının neden olduğu saç dökülmesi genellikle geçicidir. Vücudunuz haplara alıştıktan sonra birkaç ay içinde saç dökülmesi duracaktır. Eğer ki saç dökülmesi durmazsa ve yeniden uzama görmezseniz, doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Saçınızın dökülme seviyesine bağlı olarak doktorunuz çeşitli reçeteli ilaçlar veya saç bakım ürünleri tavsiye edebilir, bu tarz ürünler saç köklerini büyüme aşamasına daha hızlı hareket ettirerek çalışır. Sonuçları görebilmeniz birkaç ay sürebilir.

Related posts

Erkek Tipi Kellik Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Menopoz Dönemi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni!

[email protected]

Leave a Comment