Ergenlik Döneminde Görülen Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilenler

Ergenlik çağının ortalarında ve sonlarında iseniz, saçınızın saç çizginizde ve şakaklarınızda incelmeye başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Erkek tipi kellik en çok 30’lu, 40’lı ve daha ileri yaşlarda yaygın olsa da, gençken saç dökülmesinin erken belirtilerini geliştirmek mümkündür. Bu yazımızda erken yaşta görülen saç dökülmesini nasıl önlenebileceğini araştırdık. İşte ergenlik döneminde gelişen saç kayıplarının nasıl önüne geçilebileceği hakkında bazı ipuçları…

Erken Yaşta Saç Dökülmesi Ne Kadar Yaygın?

Erken yaşta saç dökülmesi özellikle yirmili yaşların başında şaşırtıcı derecede yaygındır. Aslında birçok erkek, lisenin son yıllarında veya üniversitedeki ilk yıllarında saç dökülmesinin ilk belirtilerini fark etmeye başlar. Hatta araştırmalar 15 ile 17 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık yüzde 16’sının bir dereceye kadar saç dökülmesi yaşadığını göstermektedir.

Saç dökülmesi genellikle yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Erkeklerin yaklaşık üçte ikisi 35 yaşına kadar saç dökülmesi yaşarken 50 yaşına gelindiğinde tüm erkeklerin yaklaşık yüzde 85’i önemli ölçüde saç dökülmesi göstermektedir.

Saç Dökülmesinin En Yaygın Belirtileri Neler?

Ergenlik çağında tamamen kel olmak çok nadirdir. Bununla birlikte, ergenlik döneminde erkek tipi kelliğin bazı erken belirtilerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

Saç çizginizdeki değişiklikler: akaklarınızın etrafında veya kafa deriniz ile yüzünüz arasındaki saç çizgisi boyunca bir miktar saç incelmesi veya saç dökülmesi fark edebilirsiniz. Saç şakaklarınızda incelirken saç çizginiz M veya V benzeri bir şekil geliştirmeye başlayabilir.

Saç derinizde incelme veya saç dökülmesi: Başınızın üst kısmındaki kılların öncekinden daha ince göründüğünü fark edebilirsiniz. Bu, tüm kafa derinizi veya başınızın tepesine yakın alanı etkileyebilir.

Duştan veya fırçalamadan sonra saç dökülmesi: Saç fırçanızda, tarağınızda veya duşunuzun çevresinde normalden daha fazla kıl bulabilirsiniz.

Saçınızın büyüme döngüsünün bir parçası olarak her gün yaklaşık 100 saç telini kaybetmesi normaldir. Anormal miktarda dökülme fark ederseniz, bu saçınızı kaybetmeye başladığınızın erken bir işareti olabilir.

Peki Erken Yaşta Saç Dökülmesi Neden Oluyor?

  • Erken yaşta görülen saç dökülmesinin en yaygın sebepleri arasında:
  • Hormonal değişiklikler.
  • Beslenme eksiklikleri.
  • Stres, kaygı ve diğer psikolojik faktörler.
  • Tıbbi durumlar ve enfeksiyonlar.
  • Bazı ilaç tedavileri.

Related posts

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Menopoz Dönemi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Ergenlik Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur?

[email protected]

Leave a Comment