Ergenlik Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erken yaşta görülen saç dökülmesi son derece sinir bozucu ve rahatsız edici olsa da bazı ilaç ve saç bakım ürünleri kombinasyonunu kullanarak saç dökülmesi yavaşlatabilir veya önleyebilirsiniz. Böylelikle saçınızı 20’li, 30’lu, 40’lı hatta daha ileri yaşlarda dahi dökülmeye karşı koruyabilirsiniz.

Bu yazımızda saç dökülmesinin nasıl ve neden meydana geldiğini, aynı zamanda erken yaşta saç dökülmesinin nasıl belirtiler gösterdiğini anlattık. İşte ergenlik çağında görülen saç kaybınının nedenleri…

Erken Yaşta Saç Dökülmesi Hakkında Bilgi

Ergenlik çağındaysanız, saç çizginizin azaldığını veya kafa derinizde bir dereceye kadar inceldiğini fark edebilirsiniz. Bunlar genellikle erkek tipi kelliğin erken belirtileridir.

Erkek tipi kellik, genetik ve hormonların birleşiminden kaynaklanır . Ergenlik döneminde belirli hormon üretiminiz hızla arttığı için, ergenlik döneminin ortalarından sonlarına girerken saç dökülmesini fark etmeye başlayabilirsiniz.

Doktor kontrolünün ardından reçeteli veya bazı reçetesiz tedavi yöntemleri kullanılarak erkek tipi kelliğin önüne geçilebilir. Bu tedaviler genellikle saç dökülmesini fark ettiğiniz anda başladığınızda en etkili sonucu verecektir.

Erken yaşta saç dökülmesinin tamamı erkek tipi kellikten kaynaklanmaz. Saç dökülmesine neden olabilecek diğer faktörler arasında stres, beslenme yetersizlikleri, tıbbi durumlar veya belirli ilaçların kullanımından kaynaklanabilir.

Erken Yaşta Saç Dökülmesi Nasıl ve Neden Olur?

Saç dökülmesi stresten beslenme yetersizliğine, ilaçlardan hastalıklara, yanlış saç bakım ürünü kullanımından saç stillerine kadar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, erkeklerdeki saç dökülmesinin çoğu, androgenetik alopesi veya erkek tipi kelliğin bir sonucudur. Çoğu insan erkek tipi kelliğin 20’li, 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki erkeklerle görüldüğünü düşünse de bu durum 10’lu yaşlarda dahil olmak üzere her yaşta başlayabilir.

Yurt dışından yapılan araştırmalar, 15 ile 17 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık yüzde 16’sının bir dereceye kadar erkek tipi kellikten etkilendiğini söylemektedir. Ergenlik çağında başlayan erkek tipi kellik, bazen adolesan androjenetik alopesi olarak adlandırılır. Kısacası, ergenlik çağının ortalarındaysanız ve saçınızın inceldiğini veya azaldığını fark etmeye başladıysanız, yalnız değilsiniz.

Erkek tipi kellik, genetiğinizin ve vücudunuzun belirli erkek cinsiyet hormonlarını üretmesinin bir kombinasyonu nedeniyle oluşur. Daha spesifik olarak, saç dökülmesi, dihidrotestosteron veya DHT adı verilen bir hormon saç köklerinizdeki reseptörlere bağlandığında ve saçınıza zarar verdiğinde ortaya çıkar. DHT bir androjen hormonu veya erkeklik hormonudur. Bir erkek olarak vücudunuz geniş omuzlar, derin bir ses, vücut kılları ve belirli bir miktar kas kütlesi gibi erkek cinsiyet özelliklerinizi geliştirmek için androjen kullanır. En iyi bilinen androjen hormonu testosterondur.

Gençliğinizde vücudunuzun testosteron üretimi hızla artar . Testosteron seviyeleriniz, 30’lu ve kırklı yaşlarınıza ulaştığınızda yavaş yavaş düşmeye başlar. Vücudunuz tarafından üretilen testosteronun küçük bir yüzdesi, 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim tarafından DHT’ye dönüştürülür. DHT ise yüz kıllarınızın, kasık kıllarınızın ve vücut kıllarınızın üretilmesinden sorumludur. Tüm bunların yanında DHT saç derinizdeki saç köklerindeki reseptörlere de bağlanarak saç dökülmesine neden olabilir.

Ergenlik çağında testosteron ve DHT seviyeleriniz arttığından, DHT ile ilişkili saç hasarının ilk belirtilerini ergenlik çağında incelme, dökülme veya açılan saç çizgisi şeklinde kendini göstermektedir. Zamanla, saç kökleriniz DHT’ye daha uzun süre maruz kaldıkça, bu erken belirtiler daha belirgin saç dökülmesine dönüşebilir.

Saç Dökülmesinin Diğer Muhtemel Sebepleri

Saç dökülmesinin çoğu erkek tipi kellikten kaynaklansa da, diğer birkaç faktör gençlik döneminde saçınızın dökülmesine neden olabilir:

Beslenme eksiklikleri: Demir eksikliği ve diğerleri çeşitli beslenme eksiklikleri dökülmeye ve geçici saç dökülmesine neden olabilir. C vitamini ve D vitamini gibi bazı vitaminler de sağlıklı saç büyümesi için önemlidir.

Stres, kaygı ve diğer psikolojik faktörler: Stres, travmatik deneyimler ve diğer olaylar telogen effluvium adı verilen bir tür geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Tıbbi durumlar ve enfeksiyonlar: Tiroid hastalığı ve hormonal sağlık sorunları gibi bazı tıbbi durumlar saç dökülmesine neden olabilir . Saç derinizi etkileyen enfeksiyonlar, başınızın belirli kısımlarında saç dökülmesine de neden olabilir.

İlaçlar: Akne ilaçları, psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan bazı ilaçlar ve kanser tedavisinde kullanılan tedaviler yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilir.

Related posts

Androjenik Alopesi: Kadınlarda Kellik Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Kalıtım Saç Dökülmesinin Tek Nedeni Değil! Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

[email protected]

Leave a Comment