Erkek Tipi Kellik Hakkında Merak Edilenler

Erkek Tipi Kellik Nedir?

Erkek tipi kellik, saç dökülmesine neden olan genetik ve hormonal bir durumdur. Erkeklerde saç dökülmesinin açık ara en yaygın nedenidir ve elli yaşına kadar tüm erkeklerin yüzde 50’sinden fazlasında görülmektedir.

Erkek tipi kellik en çok orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde görülse de her yaşta ortaya çıkabilir. Birçok erkek, 20’li ve 30’lu yaşlarında saç incelmesi ve saç dökülmeleri fark edebilir. Erkek tipi kellik, androjenik alopesi olarak da bilinir. Erkek tipi kelliğin ana nedenleri genetiğiniz, testosteron ve dihidrotestosteron (DHT) gibi androjenik hormonlarından kaynaklanmaktadır.

Erkek Tipi Kellik Belirtileri

Erkek tipi kelliğin en belirgin gözle görülür belirtisi saç dökülmesidir. Erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesi, saçlarda incelme, seyrekleşme ve saç çizgisinde gerileme gibi belirtiler gösterebilir. Öte yandan erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesi yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bazen yıllar boyunca dökülmeyi fark etmeyebilirsiniz.

Erkek Tipi Kellik Neden Olur?

Erkek tipi kellik, dihidrotestosteron (DHT) gibi androjenik hormon üretiminiz ve saçınızın bu hormonlara duyarlılığına bağlı olarak iki faktörün birleşiminden kaynaklanmaktadır. DHT, vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen bir androjendir (erkeklik hormonu). DHT, testosteronun bir yan ürünüdür, yani vücudunuz, oluşturduğunuz testosteronun küçük bir miktarını düzenli olarak DHT’ye dönüştürür. Vücut tüyleriniz, cinsel organınız, çenenizin şekli, sesiniz ve diğer karakteristik erkek özellikleriniz gibi şeylerin tümü DHT sonucunda ortaya çıkmaktadır.

DHT, ergenlik çağında erkek tipi kellikten sorumlu ana hormondur. DHT saç köklerinize bağlanarak saç dökülmesine neden olur. DHT, saç köklerinize bağlandıktan sonra, folikülün küçülmesine ve zayıflamasına, saç büyümesini yavaşlatmasına ve sonunda folikülün yeni saç üretimini durdurmasına neden olur.

Erkek Tipi Kellik için Risk Faktörleri

Ailede saç dökülmesi öyküsü

Aile bireylerinin herhangi birinde saç dökülmesi öyküsü varsa, hayatınızın bir noktasında erkek tipi kellik yaşama olasılığınız daha yüksek olabilir.

Yaş

Erkek tipi kellik, DHT’ye ne kadar uzun süre maruz kaldığınıza göre şiddetini göstermektedir. Bu da 40’lı, 50’li hatta 60’lı yaştaki erkeklerin daha fazla saç dökülmesi yaşayabileceği anlamına geliyor.

İlaçlar

Testosteron ve / veya DHT üretiminizi artıran ilaçlar, erkek tipi kelliği hızlandırabilir ve kötüleştirebilir.

Related posts

Ergenlik Döneminde Görülen Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Kalıtım Saç Dökülmesinin Tek Nedeni Değil! Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

[email protected]

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni!

[email protected]

Leave a Comment