Erkeklerde Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Erkeklerde saç ekimi ne zaman yapılmalı

Saç dökülmesi problemine karşı kullanılan ilaçların ya da uygulanan tedavilerin sonuç vermemesi durumunda, saç ekimi yaptırılır. Erkeklerde saç ekimi ne zaman yapılmalı sorusuna cevap veren uzmanlar, 25-60 yaş arasında tüm erkeklerin saç ekimi yaptırabileceğiniz, saç ekimi için yaş sınırının olmadığını belirtmektedir.

Erkeklerde saç ekimi

Yaş kaç olursa olsun, saçlarda yüzde 50 oranında seyrelme gelişiyorsa saç ekimi yaptırılabilir. Kimilerine göre yaz aylarında saç ekimi yaptırmak zararlı olsa da bu söylentiler, bilimsel bir dayanağa dayanmamaktadır aksine uzmanlar, yaz aylarında saç ekimi yaptırmanın, güneş ışınlarını ve vitaminlerini daha iyi alan saçlarda daha etkili sonuçlar alındığını belirtmektedir.

Saç Ekimi İçin Kimler Uygundur?

Erkeklerde saç ekimi, belli bazı koşulların yerine gelmesi durumunda yapılmaktadır. Genellikle genetik saç dökülmesi sorunu sonucunda çözüm olarak saç ekimi yaptırılmaktadır. Ancak mesela ilaçlardan dolayı saçların dökülmesi söz konusu ise (kemoterapi vb.) saç ekimi yaptırılmaz.

Erkeklerde saç ekimi yaş sınırı olmasa da uzmanların görüşüne göre erken yaşlarda saç ekimi yaptırmanın daha etkili sonuç vereceği bildirilmektedir.

Saç ekiminde uzmanların dikkate aldığı en önemli kıstas, saç dökülmesinin tamamlanıp tamamlanmadığıdır. Bu da yapılan bazı tetkikler sonucunda belli olur. Örneğin, erkek tipi saç dökülmesi, durmayan bir saç dökülmesi tipidir. Fakat buna karşın 40 yaşlarından itibaren saç dökülmesi yavaşlamaya başlar.

Uzmanlar, erkek tipi saç dökülmesi yaşayanların dökülme tamamlandıktan sonra saç ekimi yaptırmalarının daha faydalı olacağını belirtmektedir. Çünkü dökülmelerin devam etmesi halinde, ekilen saçların da dökülmesi durumu söz konusu olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Saç Ekimi Herkes İçin Uygun mudur?

Saç ekimi, herkes için uygundur ancak erken dönemde saç ekimi yaptırmak önemlidir. Saç ekimi için saç greftleri (kökler), ense bölgesinden alınmaktadır. İlerleyen yaşlarda, bu bölgedeki saçlar da zayıflamaya başlar, dolayısıyla geç kalındığında, buradan alınan saç köklerinin sağlıklı şekilde uzaması beklenemez.

Saç ekimi uzmanları, saç ekimi yaptırmayı düşünen erkeklerin saç dökülmesi tamamlandıktan hemen sonra ekim için uzman bir doktora başvurmalarının daha etkili olacağını bildirmektedir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Genel olarak saç dökülmesinde kullanılan yöntem ikidir. Bunlar;

  • FUE yöntemi
  • FUT yöntemi

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE yöntemi ile saç ekimi, son dönemlerde tercih edilen bir yöntemdir. Diğer eski tekniklere göre sonuçları hem daha başarılı olmasından hem de birkaç seansta saç ekiminin gerçekleşebilmesi, bu yöntemin daha fazla tercih edilmesini etkilemektedir.

Özellikle kısmi saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde daha başarılı sonuçlar veren FUE yöntemi ile saç ekimi, kısa sürede tamamlanabilen bir tekniktir.

FUT Yöntemi ile Saç Ekimi

Bu yöntem, 2000’li yıllardan sonra artık neredeyse kullanılmamaya başladı. FUT yöntemi ile saç ekimi, lokal anestezi yapıldıktan sonra dönor bölgeden saçlar, deri ile birlikte alınır ve ekilecek yere yerleştirilir. FUE yöntemine göre çok geride kaldığı için artık bu tekniğin özel bazı durumlar dışında kullanılmadığını belirtmemiz gerekir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkeklerde saç ekimi yaptırmanın en büyük nedenlerinden biri erkek tipi saç dökülmesinin yaşanmasıdır. Peki, erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, başın tepe kısmından ve şakaklardaki saçların cılızlaşmasına verilen isimdir. Bu durum ilerleyen dönemlerde tep bölgesinden ense bölgesine kadar ilerler ve halk arasında “kellik” olarak adlandırılan problem ortaya çıkar.

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan bazı kişilerde, kullanılan bazı ürünler etkili olabilmektedir. Uraw mavi serum, saç dökülmesi için üretilen ve saç çıkartmayı destekleyen bir üründür. Saç ekimi yaptırmadan önce bunu kullanmanızı öneririz.

Uraw mavi serum
Sipariş vermek için tıklayın

Erkek tipi saç dökülmesi, genetik bir durumdur. Ailede kalıtsal bir saç dökülmesi olan kişilerde daha erken dönemlerde kendini gösterir. Genetik durum söz konusu değilse de erkek tipi saç dökülmesi görülebilir.

Saç Dökülmesi Bir Hastalık mı?

Saçların dökülmesi, elbette ne erkeklerin ne de kadınların hoşlandığı bir durum değildir. Ancak erkek tipi saç dökülmesi bir hastalık değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi genetik faktörler, bu konuda daha etkilidir. Yani ailede saç dökülmesi öyküsü olan kişilerde daha fazla görülen bir durumdur. Yani erkek tipi saç dökülmesi bir hastalık değil, karakteristik bir durumdur.

Buna da Göz Atabilirsiniz

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Leave a Comment