Güneşe Bağlı Ciltte Koyu Lekeler: Semptomlar, Nedenleri ve Tedavi

Güneş lekeleri ciltte genellikle zararsız olan koyu lekelerdir. Cilt lekeleri olarak karışımıza çıakn bu durum aynı zamanda yaşlılık lekeleri, hiperpigmentasyon, karaciğer lekeleri veya güneş lentijinleri olarak da bilinmektedir. Cilt lekeleri hayatınızın hemen her alanında ansızın karşınıza çıkabileceği gibi çoğunlukla orta yaş grubundaki bireylerde daha sık rastlanmaktadır. Cilt, ciltteki belirli hücreler tarafından yapılan melaninden renk alır. Bu hücreler tarafından çok fazla melanin üretildiğinde cildiniz koyulaşır. Güneş lekeleri, özellikle 50 yaşın üzerindeki insanlarda çok yaygındır.

Semptomlar

Güneş lekeleri, ultraviyole (UV) maruziyetinin neden olduğu bir tür hiperpigmentasyondur. Birkaç güneş lekesi bir araya geldiğinde, daha büyük bir nokta olarak görünebilirler. Güneşe maruz kalma sonucunda ortaya çıkan cilt lekelerinin en yaygın belirtileri arasında:

  • Oval veya düz şekil
  • Açık kahverengiden koyu kahverengiye çalan tonlar
  • Ağrısız olması
  • Genellikle vücudun görünen kısımlarında yer alması

Güneş lekeleri tipik olarak yüksek güneşe maruz kalan alanlarda ortaya çıkmaktadır. Yani vücudunuzun güneşe maruz kalabileceği çıplak noktalar bu durumdan daha çok etkilenmektedir. Yani yüzünüz, elleriniz, göğüsünüz, omuzlarınız ve sırtınız cilt lekelerinin daha çok meydana geldiği alanlar arasında yer almaktadır.

Nedenleri

Ciltte meydana gelen güneş lekelerinin en yaygın nedenleri arasında çok sık güneşe maruz kalma veya UV ışığı kullanılarak yapılan solaryumlar yer almaktadır. Bazı insanların güneş lekesi geliştirme olasılığının daha yüksek olmasının kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, genetik faktörler bu duruma yatkınlığınızı arttırabilir.

Hayatınız boyunca UV ışığına fazla oranda maruz kalmanız durumunda orta yaşlarda ve sonrasında güneş lekelerine bağlı cilt lekelerine sahip olmanız oldukça olasıdır. Öte yandan bronzlaşma gibi çalışmalarda cilt lekelerinin daha erken yaşlarda görülmesini tetikleyebilir. Öte yandan geçmiş dönemlerde güneş yanığı gibi duruma sahip olmanızda ciltte meydana gelen leke oluşumlarının şiddetini ve güneş lekesi geliştirme olasılığınızı arttırabilir. Unutmayın, güneş lekeleri genellikle zararsızdır, ancak bazen kansere dönüşebilirler.

Tedavi

Şüpheli görünmeyen güneş lekeleri tedavi gerektirmez ve herhangi bir belirti göstermez. Eğer ki yüzünüz, elleriniz, kollarınız ve omzunuz gibi vücudun görünen bölgelerinde sizi rahatsız eden cilt lekelerine sahipseniz ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız aydınlatıcı krem kullanarak lekelerin zamanla yok olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Önleme

Geçmişte UV maruziyeti nedeniyle oluşan güneş lekelerinin oluşmasını önleyemezsiniz, ancak gelecekteki güneş lekelerinin ve eski güneş lekelerinin, onları aydınlattıktan sonra koyulaşmasını önleyebilirsiniz. Atabileceğiniz adımlar arasında:

  • Her gün minimum 30 güneş koruma faktörüne (SPF) sahip güneş kremi kullanmak, güneşe çıkmadan 15 dakika önce ve her iki saatte bir yeniden sürmek.
  • Uzun kollu gömlek ve pantolon gibi koruyucu giysiler giymek.
  • Güneşli günlerde gölgeli alanları korumak

Uraw Aydınlatıcı Krem Cilt Lekelerini Yok Ediyor!

Cilt lekelerinde muzdarip kişiler, bu kahverengimsi cilt lekelerinin nasıl gideceğini araştırırken uzmanlar tarafından geliştirilen Uraw Aydınlatıcı Krem tüm soru işaretlerine cevap oluyor. İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde hem cilt lekelerinin giderilmesine hem de cildin beslenmesine yardımcı olan bu krem, doğal bileşenleriyle hemen her ten renginde kolayca kullanım imkanı sunuyor.

Uraw Aydınlatıcı Leke Kremi içerisinde yer alan Symwhite Plus maddesi sayesinde melanin sentezinde azalma sağlayarak cildin aydınlanmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle güneşe maruz kalma sonucunda meydana gelen düzensiz melanin üretiminin kontrol altına alınabilmesi için bu madde son derece önemlidir. Öte yandan krem içerisinde yer alan baobab yağı, güneş ışınlarının ve çevresel faktörlerin neden olduğu cilt tahribatının onarılmasına yardımcı olurken çiğdem çiçeği kolajen elastin sentezini uayararak cilt yapısının korunmasına ve yenilenmesine olanak sağlar. Son derece kolay kullanımı sayesinde hemen herkesin gönül rahatlığıyla deneyebileceği Uraw Aydınlatıcı Krem, hafif masaj eşliğinde cilde uygulanarak durulama gerektirmez.

Uraw Aydınlatıcı Leke Kremi İçeriği

Symwhite Plus, VC-IP, Shea yağı ve Badem Yağı, nar ekstratı, Alfa Bisabolol, Baobab Yağı, Limon Çekirdeği Yağı, Crocus Crysanthus Extract

Symwhite Plus: Çam ağacından elde edilen pinosylvin’den ilham alınan ‘Phenylethyl Resorcinol’ ve ‘Bisabolol’ içerir. Bu iki kombinasyon melanin sentezinden azalma sağlayarak, cilt üzerinden aydınlatıcı etki gösterilmesine olanak sağlar.

VC-IP: Tirozinaz enzimini inhibe ederek, melanin sentezinin düzenli olmasına yardımcıdır. Bu şekilde beyazlatıcı ve aydınlatıcı etki gösterir.

Baobab Yağı: E vitamininden ve antioksidanlardan zengin içeriğe sahip buğday, güneşin ve çevresel etmenlerin etkisi ile yıpranmış cilt dokusunun yenilenmesine ve nemlendirilmesine yardımcı olur.

Limon Çekirdeği Yağı: Cilt dokusunu sıkılaştıran ve cildin dengeli bir renk tonuna sahip olmasını sağlayan limon çekirdeği yağı, diğer aktiflerin etkilerini arttırarak, portakal kabuğu görünümünün giderilmesinin ardından daha sıkı bir cilt dokusunun elde edilmesine yardımcı olur.

Crocus Crysanthus Extract: Gençliğin ve güzelliğin sembolü olan Çiğdem çiçeğinden elde edilen etken madde, kolajen elastin sentezini uyararak cilt yapısının yenileyerek düzenlenmesine yardımcı olur. Hücreler arası iletişimi kolaylaştırarak cildin yenilenme sürecinin hızlanmasını destekler.

Related posts

Cilt Lekeleri Neden Oluşur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

[email protected]

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Nasıl Önlenir?

[email protected]

Uraw Phantel Krem Nedir?

[email protected]

Leave a Comment