Kafa Derisi Hassasiyeti Neden Olur? Saç Kökleri Neden Ağrır?

Kafa derisinde meydana gelen yanma, sızlama ve ağrımalar kepekten enfeksiyona kadar pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Bireyler genellikle saç diplerinde oluşan karıncalanma, yanma veya ağrı hissinden muzdariptir. Her şeyden önce kafa derisinde meydana gelen bu ağrımanın nedeninin bulunması ve en kısa sürede tedavi seçeneklerinin denenmesi gerekmektedir.

Kafa Derisi Neden Ağrır?

Kafa derisinde görülen ağrı hissi genellikle cilt rahatsızlıkları, enfeksiyonlar, baş ağrısı, yabancı maddeler, çevresel faktörler ve temporal arterite bağlı olarak meydana gelebilir.

1. Cilt rahatsızlıklarına bağlı kafa derisi ağrısı

Cilt rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana gelen kafa derisi ağrısı, genellikle dermatit olarak adlandırılan cildin iltihaplanması durumuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kızarıklık ve şişkinlik gibi semptomlarla kendini gösteren bu durum, aynı zamanda kafa derisinde kabarcıklar, kabuklar ve pullanmalara neden olabilir. Bu belirtiler genellikle belirli metaller, bazı sabunlar, bazı kozmetik ürünler, kirlilik, belirli saç ürünleri, deterjan ve temizlik ürünleri dahil olmak üzere birçok nedene bağlı olarak oluşabilir.

2. Enfeksiyonlara bağlı kafa derisi ağrısı

Kafa derisinde görülen enfeksiyonlar, genellikle folikülit olarak adlandırılan kıl kökü iltihabı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum kafa derisi hassasiyetine neden olabilecek saç kökü enfeksiyonlarından en sık rastlananıdır. Son derece ağrılı ve rahatsız edici olan kıl kökü iltihaplanması, beraberinde kafa derisi mantar enfeksiyonlarınında oluşmasına neden olabilir.

3. Böceklere bağlı kafa derisi ağrısı

Kafa derisinde oluşan ağrı ve yanma hissinin sebebi bazen bir böcek olabilir. Özellikle yaz aylarında birçok bireyde görülen bu durum, kepek benzeri bitlerin kafa derisine yerleşerek bireyde farklı semptomların gelişmesine sebebiyet verebilir. Son derece bulaşıcı olan bitler, kafa derisi başta olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesinde yaklaşık 30 gün kadar yaşayabilmektedir. Bu da kafa derisinin kabuklanmasına, kaşınmasına, sızılı kırmızı yumruların oluşmasına neden olabilir.

4. Baş ağrısına bağlı kafa derisi ağrısı

Stres, sıkıntı, üzüntü ve ani şok durumları baş ağrısına neden olan genel durumlar arasında gösterilmektedir. Peki ya şiddetli baş ağrısının kafa derinizde hassasiyete sebep olabileceğini biliyor muydunuz? Stres, depresyon ve anksiyete belirtileri yalnızca ruh sağlığını etkilemekle kalmaz aynı zamanda kafa derisinin zarar görmesine de sebep olabilir.

5. Çevresel faktörlere bağlı kafa derisi ağrısı

Kafa derisinde meydana gelen ağrı ve yanma hissi bazen de çevresel faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir. Çevresel faktörlere bağlı olarak en sık görülen kafa derisi ağrı hissi güneş yanıkları, sıcaklık, rüzgar, soğukluk ve hava kirliliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Öte yandan kadınlarda adet döngüsüyle ilişkili hormonlar da kafa derisi ağrısına neden olabilir.

Kimler Risk Altında?

Yağlı veya kuru saç derisine sahip olan kişiler, kafa derisi ağrısına daha yatkın ve hassas cilt yapısına sahiptir. Öte yandan aşırı stresli yaşam, endişe, kaygı, depresyon, alerji, astım, değişen iklim veya soğuk havaya sahip bölgelerde yaşayan bireyler risk altında olabilir.

Saç Kökü Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi seçenekleri genellikle nedene ve belirtilere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. URAW Blue Hair Şampuan, B5 veya B11 gibi özel şampuanlar kaşıntıyı, kuruluğu ve pullanan saç derisini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kafa yapınıza uygun şampuan seçiminin yanı sıra lavanta veya biberiye gibi bazı uçucu yağlar, kafa derisi ağrısına neden olabilecek yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Evde tedavi yöntemleri işe yaramazsa, doktor muayenesi sonrasında reçeteli ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Related posts

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saç Egzaması Nedir? Nasıl Geçer?

[email protected]

Kuru Saç Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Leave a Comment