Kepek Neden Oluşur? Kepek Nasıl Gider?

Kepek, kafa derisindeki cildin pullaşması sonucunda ortaya çıkan bir çeşit saç problemidir. Son derece utanç verici ve saç sağlığını olumsuz yönde etkileyen kepeklenme durumu neyse ki bulaşıcı değildir. Doğru saç bakımı ve kaliteli saç ürünleriyle kolayca tedavi edilebilen kepeklenme sorunu, bazı durumlarda ilaç tedavisi gerektirebilir.

Kepeklenme Belirtileri

Kadın ve erkeklerde görülen saç kepeklenmeleri, genellikle aynı semptomlarla kendini göstermektedir. Bireylerde en sık görülen kepeklenme belirtileri:

  • Saç derisi, kirpik, sakal veya bıyık bölgelerinde pullanma,
  • Kaşıntılı kafa derisi,
  • Bebeklerde kafa pullanması ve huysuzluk.

Kepeklenme probleminin belirtileri, stres ve sıkıntılara bağlı olarak daha şiddetli olabilir. Aynı zamanda saç derisinde meydana gelen kepeklenmeler soğuk ve kuru havalarda daha yaygın ortaya çıkabilir.

Kepeklenme Nedenleri

Saçlarda meydana gelen kepeklenmeler altta yatan sağlık problemleri, mevsimsel hava koşulları, beslenme ve kimyasal saç bakım ürünleri kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kadın ve erkeklerde en sık rastlanan kepeklenme probleminin nedenleri:

  • Cildin tahriş olması,
  • Cildin yağlanması,
  • Kalitesiz şampuan kullanımı,
  • Yetişkinlerde görülen kafa derisi mantarları,
  • Kuru cilt,
  • Sedef hastalığı,
  • Egzama ve benzeri cilt problemleri.

Kimler Kepeklenmeye Daha Yatkın?

Hemen hemen herkes kepeklenme problemiyle karşı karşıya kalabilir ancak bazı faktörlere bağlı olarak kepeklenme problemi daha sık yaşanmaktadır. Kepeklenme riskini arttıran faktörler arasında:

Yaş: Kepeklenme genellikle gençlik döneminde başlayıp orta yaşta devam etmektedir. Bu durum kontrol altına alınmaması durumunda ilerleyen yaşlarda sürekli kepeklenme problemi görülebilir.

Cinsiyet: Yapılan araştırmalar erkeklerin kadınlara göre daha sık kepeklenme problemi yaşadığını söylemektedir. Cinsiyete bağlı olarak meydana gelen kepeklenme sorununun temel nedeni, erkeklerdeki hormonal değişiklikler olarak adlandırılmaktadır.

Hastalıklar: Bazı hastalıklar cildin yapısının bozulmasına ve saç derisinin işlevinin zayıflamasına neden olabilir. Özellikle parkinson hastalığı ve sinir sistemini etkileyen diğer hastalıklarda kepeklenme riski artmaktadır. HIV ve zayıf bağışıklık sistemine sahip olan bireylerinde kepeklenme riski daha yüksektir.

Kepek Nasıl Gider?

Saç derinizin pullanması, kepeklenme sorununuz olduğunun en büyük göstergesidir. Saçlarınıza kepek tanısının konulması durumunda, kepeklenmenin şiddetine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hafif bir kepeklenme problemi yaşıyorsanız, cildinizdeki aşırı yağlanmayı ve cilt hücresi birikimini azaltıcı şampuanlar kullanmanız önerilmektedir. Öte yandan size uygun doğru şampuanı karar vermek için birkaç deneme yapabilirsiniz. Eğer ki satın aldığınız saç şampuanı kaşıntı, batma, kızarıklık veya yanma gibi semptomlar gösteriyorsa derhal ürünü kullanmayı bırakmalısınız. Kepek problemi yaşayan bireylerin kullanacağı şampuanlar arasında:

Çinko bazlı şampuanlar: Bu tarz şampuanlar antibakteriyel ve antifungal özelliği sayesinde içeriğinde bol miktarda çinko piritoin içermektedir.

Katran bazlı şampuanlar: Katran, saç derisinizdeki cilt hücrelerinin düzenlenmesine, beraberinde pullanmayı yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Eğerki açık renkli saçlara sahipseniz, bu tarz şampuanlar renk bozulmalarına neden olabilir.

Selenyum sülfür şampuanlar: Bu tarz şampuanlar antifungal özelliğe sahiptir ve kafa derisinde renklenmelere neden olabilir. Bu sebeple kepekli saçlarda kullanıldıktan sonra iyice durulanması önerilmektedir.

Mantar önleyici şampuanlar: Bu tarz şampuanlar, içeriğindeki ketokonazol maddesi sayesinde kepek ve seboreik dermatit gibi mantar enfeksiyonlarını önlemektedir.

Related posts

Kafa Derisi Hassasiyeti Neden Olur? Saç Kökleri Neden Ağrır?

[email protected]

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Problemi İçin Lavanta Yağı Kullanmanın 4 Yolu

[email protected]

Leave a Comment