Kepek Sorununu Ortadan Kaldıran En Etkili Doğal Çözüm Önerileri

Kepek, hemen her yaşta kadın ve erkek bireyde görülebilen beyaz veya gri cilt pullarının oluşumuna neden olan bir çeşit saç problemidir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak rastlanan kepek sorunsalı, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen ve neredeyse iki kişiden birinde görülen rahatsız edici bir durumdur. Birçok farklı saç bakım ürünüyle kolayca iyileşebilen kepek problemi, aynı zamanda evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleriyle de kısa süre içerisinde ortadan kaybolabilir. Bu yazımızda kepek problemiyle mücadele etmenize yardımcı olacak 5 doğal tedavi yöntemini sıraladık.

1. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi, doğal saçlara iyi gelen bir dizi mineral ve vitamin içerir. Ayrıca kafa derisinin pul pul dökülmesine yardımcı olan ve ayrıca kepekle savaşmaya yardımcı olan anti inflamatuar özelliklere sahip alfa-hidroksi asit içerir. Yapılan araştırmalar, elma sirkesinin kepeğin gelişmesine neden olabilecek bazı mantarların büyümesini engellediğini göstermektedir. Elma sirkesi şampuanlama ve yumuşatma işleminden sonra saç durulama olarak kullanılabilir. Ancak cildi tahriş edebilecek veya yakabilecek asetik asit içerdiğinden kullanılan miktarın fazla abartılmaması gerekir.

2. Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi, ciltte serin bir his veren uzun dikenli etli yaprakları ile bilinir. Çoğunlukla yanık ve iltihap tedavisiyle ünlü olmasına rağmen, aloe vera bitkisindeki jel kepeğe neden olan seboreik dermatit için etkili bir tedavidir. Kepeği azaltmaya yardımcı olan aminoasitler ve antioksidanlar gibi radyoaktif bileşikler içerir. Aloe Vera jeli ciltte nem tutulmasını iyileştirmede ve yara iyileşmesini desteklemede etkilidir. Bu, aleo vera jelini kaşıntının neden olduğu kepek etkilerine karşı güçlü bir çözüm haline getirir. Yapılan araştırmalar Aloe Vera’nın antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kepeğin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

3. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, Melaleuca alternifolia adlı bir bitkiden elde edilen uçucu bir yağdır. Çay ağacı yağı, güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olan terpinen-4-ol adlı bir bileşik içerir. Ayrıca bu yağın antifungal özelliklere sahip olduğu da bilinmektedir. Antifungal özellikleri kepeklerin bazı nedenlerini hafifletmede etkili olurken, yüksek terponen-4 –ol konsantreleri kafa derisinde mantar ve bakteri gelişimini baskılayarak kepeği azaltmaya yardımcı olur.

4. Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı hemen her saç tipi için gerekli besin ve minerallerle doludur. Ayrıca kepekle ilgili semptomlarla mücadelede yardımcı olan antibakteriyel, mantar önleyici ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Okaliptüs yağı, kaşıntılı saç derisinin tedavisinde de çok önemlidir. Yağın, kaşıntılı bir kafa derisindeki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan soğutma özellikleri vardır. Antifungal özellikler, kepeğe neden olan mantarları gidermeye yardımcı olur.

5. Limon Otu Esansiyel Yağı

Limon otunun birçok sağlık sorununda iyileştirici özellikler içerdiği bilinmektedir. Limon otu yağı antifungal, antiseptik ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu da limon otu yağını saç sağlığının korunmasında önemli bir özelliğe sahip olduğunun kanıtıdır. Anti mikrobiyal ve enflamatuar özelliklerin kepek semptomlarını azalttığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda limon otu yağının kepek sorunu yaşayan bireylerde önemli ölçüde iyileştirici etki yarattığı söylenmiştir. Bu nedenle limon otu, kepek için etkili bir doğal çare olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Son derece kolay kullanıma sahip limon esansiyel yağı, suyla karıştırılabilir, seyreltilebilir veya normal bir şampuan ya da saç kremi ile karıştırılarak kullanılabilir.

Related posts

Kepek Neden Oluşur? Kepek Nasıl Gider?

[email protected]

Kuru Saç Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Saç Nezlesi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

[email protected]

Leave a Comment