Kuru Saç Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Kuru ve kırılgan saçlardan kurtulmanın yollarını mı arıyorsunuz? Öyleyse bu yazımız tam size göre! Neredeyse 10 kadından 5’inin karşılaştığı saç kuruluk problemi, çevresel faktörler başta olmak üzere çeşitli durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen genetik, bazense tıbbi tedavilerin yan etkisi olarak ortaya çıkan saç kurumaları, temelde saçın istenen miktarda nemi alamamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Şimdi üzülmeyi bir kenara bırakın ve saçlarınızın yeniden sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanması için harekete geçin!

Nemlendirici şampuan kullanın!

Saçlarınızın daha güzel bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız nemlendirici şampuanlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Peki ya şampuanın üzerinde nemlendirici yazması yeterli mi? Elbette ki hayır. Herhangi bir şampuanı satın almadan önce içeriğinde argan yağı, hindistan cevizi yağı, avakado yağı, hyaluronik asit ve E vitamini gibi bileşenlere sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Doğru beslenin!

Saç kuruluğunun temel sebepleri arasında yer alan beslenme problemleri, vücudun ihtiyacı olan bileşenleri alamamasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yanlış beslenme diyetleri yalnızca saçlarınızın yapısını bozmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde farklı komplikasyonlarada neden olabilir. Bu sebeple omega-3 açısından zengin somon, fındık ve baklagil gibi besinlerle antioksidan açısından zengin çilek, fasulye ve ıspanak gibi gıdalar tüketmeye özen gösterin. Saçlarınızın büyümesine yardımcı olmak için biotini folik asit, D, A, C ve E vitaminlerine sahip takviye gıdalar tüketebilirsiniz.

Saçlarınızı günlük olarak yıkamayın!

Aşırı şampuan kullanımı, saçınızda ki doğal yağların tahribata uğramasına ve beraberinde saçlarınızın kurumasına sebep olmaktadır. Öte yandan uzmanlar saçlarınızı haftada bir veya iki kez şampuanlamanın daha sağlıklı bir görünüme yardımcı olacağını söylemektedir.

Saç kremi kullanın!

Saçlarınız için yapacağınız bakım işlemleri, saçın kökten uca beslenmesine ve ihtiyacı olan besinleri almasına yardımcı olmaktadır. Özellikle saç kuruluğu yaşıyorsanız saçlarınızın nemli ve sağlıklı kalması için doğal saç kremleri kullanabilirsiniz.

İpeksi yastık kılıfları kullanın!

İlk bakışta yastık seçiminin saçınıza nasıl bir etki yaratacağı konusunda şaşkınlık yaşayabilirsiniz ancak bazı yastık kumaşları, saçta ki sürtünmenin artmasına ve beraberinde elektriklenmeye neden olmaktadır. Bu da saçlarınızın nemini emerek kurumasına ve kırılmasına neden olabilir. Her daim ipeksi yapıya sahip yastık kılıfları kullanmaya özen göstermelisiniz.

Saç maskesi kullanın!

Saçlarınızı nemlendirmek için kullandığınız saç kremleri işe yaramıyorsa saç maskelerini deneyebilirsiniz. Saç maskeleri içeriğindeki argan yağı, biyotin ve keratin gibi güçlü hidratörler ile zenginleştirilmiş kremsi formüle sahiptir. Bu da saçlarınızın parlaklaşmasına ve beraberinde saçlarınızın nemlenmesine yardımcı olur.

Saçlarınıza nazik davranın!

Muhtemelen duş sonrası saçlarınızın hızlıca kuruması için havluyla ovuşturuyor olmalısınız. Bu işlem saçlarınızın hızlıca kurumasına yardımcı olsa da saç yapısının bozulmasına, beraberinde kırılma ve kurumalara neden olabilir. Unutmayın, saçlarınız ıslakken en hassas yapıya sahiptir. Bu nedenle duş sonrası ıslak saçlarınızı nazikçe havluya sararak fazla suyun emilmesini bekleyin.

Saçlarınızı güneş ışıklarından koruyun!

Özellikle sıcak yaz aylarında dışarı çıkarken vücudunuzun belirli bölgelerine güneş kremi sürüyor olmalısınız. Aynı işlemi saçlarınız içinde uygulayın! Saçı güneş ışınlarına karşı koruyan doğal nemlendirici ve koruyucu saç kremleri tercih edin. Saçın doğrudan güneş ışınlarına maruz kalması, saç yapısının bozulmasına ve kurumasına neden olabilir.

Related posts

Saç Kırıkları Neden Olur? [ En Etkili 5 Yöntem ]

[email protected]

Kepek Neden Oluşur? Kepek Nasıl Gider?

[email protected]

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Leave a Comment