Lavanta Yağının Saç Sağlığına 5 Mucizevi Faydası

Lavanta yağı, birçok farklı alanda kullanılabilecen eşsiz kokuya sahip uçucu yağlar arasında yer almaktadır. Peki lavanta yağının saça faydalarını biliyor musunuz? Doğru kullanıldığında saç dökülmesi, saç incelmesi, saç kırılması, saç kuruluğu, kaşıntılı kafa derisi, kepek, yıpranmış saçlar ve daha birçok yaygın saç problemini önleyebilme hatta tersine çevirme özelliğine sahiptir. İşte lavanta yağının saç sağlığına 5 mucizevi faydası:

1. Lavanta Yağı Bakteri ve Mantarları Önler

Lavanta yağı antiseptik ve antimikrobiyal özelliği sayesinde kafa derisine bakteri ve mantar oluşumunu engelleme özelliğine sahiptir. Peki lavanta yağı saç dökülmesini önleyebilir mi?
Saçın zayıflamasının ana nedenlerinden biri kafa derisinin yüzeyinde mikro bakteri oluşumudur. Bu sorun bazen kafa derisindeki kuru lekeler, küçük kafa derisi sivilceleri veya ciltte renk değişikliği şeklinde kendini göstermektedir. Düzenli olarak lavanta yağı kullanmak, saç dökülmesine neden olan bakterileri yok ederek kafa derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilmektedir.
Kullanım İpucu: Yapmanız gereken, saç rutininize lavanta yağı eklemek, böylece saçınızı ve saç derinizi doğal olarak dezenfekte etmektir. Bunu yapmanın en kolay yolu, birkaç damla Lavanta Esansiyel Yağı ile avucunuzun içinde şampuanı karıştırmak ve saç derisine masaj yapmaktır.

2. Lavanta Yağı Saç Uzamasına Yardımcı Olur

Lavanta esansiyel yağı, kafa derisinde ki kan dolaşımını etkili bir şekilde kontrol altına alarak saçların uzamasına yardımcı olabilir. İyileşen ve kontrol altına alınan kan dolaşımı, saçların uzamasına ve kalınlaşmasına yardımcı olur. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, bir grup fareye Lavanta Esansiyel Yağı uygulandı. Çalışma, Lavanta Yağı ile tedavi edilen farelerin, normal muadillerinden çok daha fazla kıl çıkardığını gösterdi. Peki saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini desteklemek için lavanta yağı nasıl kullanılır?

Kullanım İpucu: Lavanta Esansiyel Yağı , saç dökülmesinin tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Bunun nedeni, Lavanta Yağının doğal antiseptik özelliklerini kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmekle birleştirirken aynı zamanda saçı beslemesi ve saç derisini yağlamasıdır. Buna ek olarak, Lavanta Yağı, saç dökülmesinin ek nedenleri olan uykusuzluk, stres, anksiyete ve depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Lavanta Esansiyel Yağı, vücudun kendi saç köklerini reddettiği bir otoimmün hastalık olan Alopecia Areata’nın tedavisinde de kullanılabilir.

3. Lavanta Yağı Kuru ve Enflamasyon Lekelerini Önler

Lavanta yağının saça faydalarından bir tanesi de kuru ve kaşıntılı kafa derisini iyileştirme özelliğidir. Aynı zamanda enflamasyon lekelerini de önleyebilen bu mucizevi yağ, 2012 yılında cilt iltihapları ve ülserlerinde topikal olarak kullanılmış ve araştırılmıştır. Çalışmalar bu hastalıkların tedavisinde lavanta yağının enflamasyonu azalttığını ve iyileştirme sürecini hızlandırdığını göstermiştir. Peki kuru ve kaşıntılı saç derisi ile kepeği gidermek için lavanta yağı nasıl kullanılır?

Kullanım İpucu: 15 damla lavanta esansiyel yağını 2 yemek kaşığı badem veya zeytinyağı ile karıştırın ve ardından mikrodalgada yaklaşık 10 saniye ısıtın. Saç derinize karışımla masaj yapın ve ardından bir duş bonesi takın. Yaklaşık bir saat bekletin ve sonra normal şekilde yıkayın.

4. Lavanta Yağı Kepeği Önler

Lavanta yağı, kafa derisinde ki cildin nemlenmesine ve cildin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Güçlü antiseptik ve antienflamatuar özelliğiyle birlikte kepek ve saç dökülmesine karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılan lavanta esansiyel yağı, kepekle savaşmada bire birdir. Peki kepekle savaşmak için lavanta yağı nasıl kullanılır?
Kullanım İpucu: Beş damla biberiye ve lavanta yağını zeytinyağı gibi kokusuz bir yağ ile karıştırın. Yağı saç derinize masaj yapın ve 10 dakika bekleyin.

5. Lavanta Yağı Kafa Derisini Nemlendirir

Lavanta yağı saç derisindeki yağları ve sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur. Özellikle kafa derisinde kuruluk problemi yaşayan kişiler için evde doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Ayrıca pullanma ve kepek oluşumlarını da önleyebilir. Peki kafa derisini nemlendirmek ve beslemek için lavanta yağı nasıl kullanılır?

Kullanım İpucu: Saçlarınızı beslemek için saç kreminize veya saç maskenize birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin. Saf Lavanta Yağı’nın hoş kokusu bedenen rahatlamanıza, sakinleştirirken, saçların beslenmesine ve saç derisinin nemlenmesine yardımcı olur.

Related posts

Brezilya Fönü Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan 5 Farklı Pirinç Suyu Tarifi

[email protected]

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Leave a Comment