Menopoz Dönemi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Menopoz , tüm kadınların hayatlarının bir noktasında yaşadığı doğal bir biyolojik süreçtir. Bu süre zarfında vücut, dalgalanan hormon seviyelerine uyum sağladığından çok sayıda fiziksel değişiklikten meydana gelebilir. Birçok kadının menopoz sırasında sıcak basmaları, ruh hali değişimleri ve uykusuzluk gibi rahatsız edici semptomları olabilir. Tüm bunların yanı sıra menopoz döneminde saç dökülmesi sorunu da kadınlarda görülen yaygın bir durumdur.

Menopoz döneminde veya sonrasında kadınlarda görülen saç dökülmesi, erkeklere nazaran saç incelmesiyle kendini göstermektedir. Çoğu kadın, belirgin kel noktalar yerine genel olarak saç incelmesi sorunu yaşamaktadır. İncelme başın önünde, yanlarında veya üstünde olabilir. Saçlar ayrıca fırçalama ve duş sırasında büyük yığınlar halinde dökülebilir.

1. Stresi azaltın.

Hormonal dengesizliği önlemek için stres seviyenizi kontrol altında tutmak önemlidir. Azalan östrojen üretimi beyin kimyanızı etkileyebilir ve ruh hali değişimlerine, anksiyeteye ve depresyona neden olabilir. Bununla birlikte, yoga yapmak ve diğer nefes gevşetme yöntemleri özellikle menopoz semptomlarıyla mücadelede oldukça etkilidir. Düzenli egzersiz yapmak da stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Egzersiz yapın.

Egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir bileşenidir. Egzersizi günlük rutininize dahil ettiğinizde kendinizi daha güçlü ve mutlu hissedeceksiniz. Ayrıca egzersiz yapmak ruh hali değişimleri, kilo alımı ve uykusuzluk gibi diğer menopoz semptomlarının bazılarını önlemeye yardımcı olur. Tüm bu faktörler, sağlıklı saç uzamasını destekleyen hormonal dengeyi korumak için önemlidir.

3. İyi beslenin

Dengeli, az yağlı bir diyet yapmak, özellikle menopoz döneminde saç dökülmesine karşı en iyi savunmanız olabilir. Her öğüne yeterli miktarda tam tahıl, meyve ve sebze eklediğinizden emin olun. Zeytinyağı ve susam yağı gibi tekli doymuş yağları diyetinize dahil etmeyi unutmayın. Öte yandan yeşil çay içmek, B6 vitamini ve folik asit takviyeleri almak da saç büyümesini düzeltmeye yardımcı olabilir. Ayrıca esansiyel yağ asitleri de saç sağlığının korunmasında çok önemli bir role sahiptir. Bu yağ asitlerini somon, tuna, keten tohumu yağı, ceviz, badem vb. gıdalarda bol miktarda alabilirsiniz.

4. Bol su için.

Young athletic woman drinking water in a gym.; Shutterstock ID 481083286; PO: Today Media

Vücudun düzgün çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Saçların beslenmesi, dopal ve sağlıklı kalması için H2O tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle vücudun sıvı eksikliğini meyve suları, gazlı içecekler ve diğer aromalı içeceklerle temin etmek yerine su tüketilmesi önerilmektedir. Günlük egzersiz veya aktivitelere bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösteren su tüketimi, uzmanların açıklamasına göre günde ortalama 2 litre kadardır.

5. Saçınızı ısıdan koruyun.

Saçlarınızdaki kırılmayı ve kurumayı önlemek için, özellikle çok fazla kullanıldığında saça zarar veren düzleştiriciler, kurutma makineleri ve ütü gibi ısı aletlerinden uzak durmaya dikkat edin. Öte yandan saçınızı uzatmak veya şekillendirmekte saçlarda zayıflamaya ve erken saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca saçınızı boyatmanız gerekiyorsa içeriğinde kimyasal maddeler içermeyen tamamen doğal saç boyaları kullanmaya özen göstermelisiniz. Saçınızı yıkarken, saç derinizi sağlıklı tutmak ve sağlıklı saç uzamasını desteklemek için her zaman besleyici bir saç kremi kullanın.

6. Doktorunuzla konuşun.

Bazı ilaçların içeriğinde saç dökülmesine neden olabilecek yan etkilere sahiptir. Ciddi derecede saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bunun nedeninin ilacınız olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız önerilmektedir. Doktorunuz, bildirilen herhangi bir yan etki olmaksızın sizi başka bir ilaç türüne geçirebilir. Ayrıca sağlığınız için tehlikeye atmamak için doktorunuzla konuşana kadar ilaçlarınızı almayı bırakmayın.

Related posts

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

[email protected]

Kalıtım Saç Dökülmesinin Tek Nedeni Değil! Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

[email protected]

Ergenlik Döneminde Görülen Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Leave a Comment