Saç Maskesi ve Saç Kremi Arasındaki Farkı Nedir?

Günümüzde birçok kadının vazgeçilmez saç bakım ürünleri arasında yer alan saç maskesi ve saç kremi arasındaki fark nedir? Her şampuanlama işlemi sonrasında saçlarımıza kökten uca sürdüğümüz ve saçı yumuşatmaya yarayan saç kremi ile saç maskesini aynı görevi gösterir mi? Tüm bunların yanında saç maskesinin saçı yumuşatmanın ötesinde daha farklı bakım imkanları sunması göz önüne alındığında hangisini tercih etmeliyiz? Bu yazımızda saç maskeleri ve saç kremleri arasındaki farkları detaylı bir şekilde ele aldık. Böylece saçınız için hangisinin daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz. İşte saç maskesi ve saç kremi hakkında merak edilenler…

Saç Kremi Nedir?

Saç kremi, saç millerinizi pürüzsüz hale getirmek, yeniden nemlendirmek ve kabarmayı azaltmak için sıklıkla kullanılan bir bakım maddesidir. Saç kremleri özellikle güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan saç kırılmasını ve zarar görmesini engeller. Öte yandan bu ürünşer saçınıza uygulamayı kolaylaştıran hafif ve akıcı bir kıvama sahiptir. Çoğu zaman banyo sırasında saçlar yıkandıktan sonra sürülmektedir. Saçınızın daha derinlemesine gitmesi, yumuşak ve yönetilebilir olması için birkaç dakika bırakılır.

Saç kreminin en önemli rollerinden biri, saç yıkamadan sonra saçınızın kaybettiği sebumu korumaktır. Saç kremi sentetik sebum yağı üretir ve doğal yağ dengesini korur. Saç kremleri çoğunlukla besleyici yağlardan, gliserol, propilen glikol, pantenol, eritritol, sodyum PCA , amino asitler, bitkisel yağlar, mineraller vb . gibi çoklu nemlendirici ve yumuşatıcı maddelerden yapılmaktadır. Aynı zamanda yumurta, limon suyu, muz, hindistancevizi yağı, bal gibi doğal malzemelerle evde kendi saç kreminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Saç Maskesi Nedir?

Saç maskesi, yıpranmış ve kuru saçlarda mükemmel sonuçlar çıkaran doğal besleyici yağlardan ve işe yarayan bileşenlerden üretilmektedir. Saç maskeleri saçınızı besler, nemlendirir ve sağlığına kavuşturur. Öte yandan saç maskesi, saç tellerinizi derinlemesine nemlendirir ve derinlemesine şekillendirir. Genellikle saçınızı yıkadıktan sonra ve saçlarınız ıslakken kullanılan bu ürünler aynı zamanda aşırı kuru saça sahip bireylerin, nemlendirici ajanların saça derinlemesine nüfuz etmesine izin vermek için kullanılabilir.

Muz, zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado ve aloe vera kullanılarak evde kolayca saç maskesi yapabilirsiniz. Saçınızı sık sık şekillendirmek için ısıtma araçları kullanıyorsanız, saç maskesi saç kırılmasını azaltmanıza ve hasarı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Saç Maskesi ve Saç Kremi Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Amaç:

Saç maskesi, kuru ve yıpranmış saçları beslemek için doğal yağlar ve besleyici bileşenlerle formüle edilmiştir.

Saç kremi, saçınızı nemlendiren ve daha fazla zarar görmesini önleyen sıvı bir forma sahiptir. Şampuan sebum yağını kuruturken saç kremi, saçınızı nemlendirmek için sentetik sebum yağı üretir.

Nasıl kullanılır?

Saç maskesi: Saçınızı şampuanla temizleyin ve uygun şekilde durulayın. Saçınızı havluyla kurulayın ve maskeyi uygulayın. Maskeyi 20 ila 30 dakika bekletin ve durulayın. Maskeden sonra saç kremi kullanabilirsiniz. Bu aşamada saç kremi maskenin faydalarını saç tellerinize yapıştırmanıza yardımcı olur.

Saç kremi: Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra saç tellerinize az miktarda saç kremi sürün. Saç kremini saç derinize uygulamayın. Saç kremini saçınızın kökünden uca kadar uyguladığınızdan emin olun. İki ila beş dakika bekletin ve sonra durulayın.

Ne Zaman Kullanılır?

Saç maskesi: Saçınızı şekillendirmek için herhangi bir ısıtma aleti veya kimyasal ürün kullandığınızda ve saçınız aşırı derecede kuruduğunda saç maskesi tercih edebilirsiniz. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra daima saç maskesi kullanın.

Saç kremi: Genelde saç kremi şampuanla saç yıkandıktan sonra kullanılır. Ancak birçok insan önce saç kremini kullanır ve sonra şampuan kullanır. Bu teknik, ters yıkama olarak bilinir. Diğer bir yöntem ise saçınızı yalnızca saç kremi ile yıkamaktır. Her iki yöntem de aşırı kuru ve dokulu saçları olanlar içindir.

Kullanım Sıklığı

Saç maskesi: Haftada bir veya iki kez saç maskesi uygulayabilirsiniz. Ancak herhangi bir nemlendirici bakım maskesi kullanıyorsanız, ürün üzerindeki talimatları okuyun. Genellikle tedavi maskelerinin haftada bir uygulanması talimatı verilir.

Saç kremi: Saçınızı yıkamak için şampuan kullandığınızda saç kremi kullanabilirsiniz. Saç kremini haftada üç kez uygulamak idealdir. Saç kremi uyguladıktan sonra yağlılık fark ederseniz, kullanım sıklığını muhakkak azaltın.

Kullanım Süresi

Saç maskesi:İstenilen sonucu almak için saç maskesinin uzun süre bırakılması gerekir. En az 20-30 dakika saçınızda bırakmanız gerekir. Ancak saç tipinize ve içeriğinize bağlı olarak bazı maskelerin birkaç saat saçınızda bırakılması gerekebilir.

Saç kremi: Saç kremleri saçta fazla tutulmaya gerek duymamaktadır çünkü faydaları anlıktır. En iyi sonuçlar için saç kremini saçınızda sadece iki ila beş dakika bırakabilirsiniz.

Kimler Kullanabilir?

Saç maskesi: Saçları kuru ve yıpranmış kişiler saç maskesinden en çok yararlananlardır. Ancak yağlı saçlarınız varsa, maske saçınıza ekstra yağlılık katabilir.

Saç kremi: Herkes saç kremi kullanabilir. Kuru saçı olan kişiler her saç yıkamadan sonra kullanmalıdır ve yağlı saçlı kişiler ise daha az miktarda kullanması yeterlidir.

Artıları

Saç maskesi: Saç maskesi, saç kırılmasını ve hasarını azaltmaya yardımcı olduğu için kuru ve donuk saçlarda son derece faydalıdır. Ayrıca saçınızın güçlenmesini artırır ve size daha sağlıklı bir saç derisi sağlar.

Saç kremi: Saç kremi saçınızı yönetmeyi kolaylaştırır. Daha yumuşak ve parlak hale getirerek saçınızın dokusunu iyileştirir.

Eksileri

Saç maskesi: Saç maskesi genellikle daha fazla yağ içerir, bu da kuru saça iyi gelir. Diğer saç tiplerinin yağlı görünmesine neden olur. Ayrıca saç maskelerini daha sık kullanmak saçınızı zayıflatabilir ve hatta kafa derisi enfeksiyonuna neden olabilir.

Saç kremi: Sodyum lauret sülfat ve sodyum defne sülfat gibi sert kimyasallar içeren saç kremleri cildinizi tahriş edebilir ve saçınızın zarar görmesine neden olabilirler. Hafif formüle edilmiş bir saç kremi kullanmadığınız sürece, ince saç tellerinizin sayısı artabilir.

Related posts

Lavanta Yağının Saç Sağlığına 5 Mucizevi Faydası

[email protected]

Baobab Yağının Saç Sağlığına Mucizevi Faydaları

[email protected]

Zencefilin Saç Sağlığına 6 Mucizevi Faydası

[email protected]

Leave a Comment