Saç Tipinize Göre İdeal Saç Bakım Rutini

Zorlu programlarınız arasında saçınıza dikkat etmeyi unuttunuz mu? Veya birçok seçenek arasından doğru saç bakımı rutininin nasıl olması gerektiği konusunda kafanız mı karışık? Öyleyse doğru yerdesiniz. Bu yazımızda saç tipinize göre ideal saç bakım rutininiz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın, iyi bir saç bakım rutini uygulaması saçlarınızın daha yumuşak, daha parlak, daha canlı, daha nemli ve yağlanmalardan daha uzak durmasına yardımcı olacaktır. Öte yandan doğru saç bakım rutini saçlarınızın diğer koşullara bağlı olarak sağlıksız bir hal almasını önlemekle kalmaz kafa derisi sağlığının da korunmasına yardımcı olur.

Saç Tipinizi Nasıl Belirleyeceksiniz?

1. Düz Saç

Düz saç kolayca kıvrılmaz ve köklerden uçlara kadar düz bir şekilde ilerler. Genellikle yumuşak ve ipeksi bir görünüme sahip olan düz saçlar adeta usta bir kuaförün elinden çıkmışcasına pürüzsüz ve dümdüz görünmektedir. Öte yandan düz saça sahip olan kadınlar çoğunlukla yağlı bir kafa derisine sahip olma eğilimindedir.

2. Dalgalı Saç

Bu saç tipi, düz ve kıvırcık saç tipi arasındadır. Dalgalı saçlarda saçlar köklerden uçlara doğru ilerlerken yumuşak, bukleli ve parlak bir görünüme sahiptir. Bu saç tipi genellikle doku bakımından pürüzlüdür. Öte yandan dalgalı saçlar farklı saç stillerine kolayca bürünebilir. Yani şekillendirilmesi son derece kolaydır. Dolayısıyla, saçınızı düzleştirmek, kıvırmak veya şekillendirmek istiyorsanız, bu saç tipi en uygun ve en kolay olanıdır.

3. Kıvırcık Saç

Bu saç tipi, köklerden aşağıya doğru belirgin buklelere sahiptir. Dalgalı saçtan farklı olarak daha sık ve daha fazla bukleye sahip olan kıvırcık saçlar düz ve dalgalı saç tiplerine göre daha kuru olma eğilimindedir. Öte yandan kıvırcık saçlar farklı şekillerde görülmektedir. Bilinen kıvırcık saç çeşitleri arasında

  • Tip 3A (gevşek bukleler)
  • 3B yazın (orta bukleler)
  • 3C yazın (sıkı bukleler)

4. Sıkı ve Karışık Kıvırcık Saç

Sıkı ve karışık kıvırcık saç olarak da bilinen bu saç tipi, diğer kıvırcık saçlara nazaran daha sıkı buklelerden oluşmaktadır. Son derece narin ve kırılgan olan bu saç tipi uygun şekilde bakılmaması durumunda kısa süre içerisinde sağlıksız ve cansız bir görünüm kazanabilir. Sıkı ve karışık kıvırcık saçlarda kendi içerisinde farklı tiplere ayrılmaktadır. Bunlar arasında:

  • Tip 4A
  • Tip 4B
  • Tip 4C

Saç Tipinize Göre Önerilen Saç Bakım Rutini

1. Düz Saç

Birçoğumuz düz saçın kolay yönetildiğini ve fazla bir bakım gerektirmediğini düşünürüz ancak düz saçlar, diğer saç tiplerine nazaran daha kolay yağlanan ve düzenli bakım işlemi gerektiren bir saç tipidir.

Nasıl Yıkanır:

Fazla yağ ve kirden kurtulmanıza yardımcı olan sülfatsız bir şampuan kullanın. Saç derinizdeki yağı uzak tutmak için özel olarak tasarlanmış saç bakım ürünleri tercih edin.
Saç deriniz başka nedenlerden dolayı ekstra yağlı olmadığı sürece saçınızı 2-3 günde bir yıkamanız önerilir.

Nasıl Bakım Yapılır:

Mümkün olduğunca az miktarda saç kremi kullanın.
Hindistan cevizi veya jojoba yağı gibi yağlar içeren bir saç kremi tercih etmeye özen gösterin. Bu, saçınızın beslenmesine ve yumuşak kalmasına yardımcı olur.
Saç kremini sadece şaftınıza uygulayın ve köklerden sürmekten kaçının. Bu işlem saçlarınızın fazla yağlanmasını engelleyecektir.
Düz saçlarınızın için hacim veren bir köpek kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünler saçlarınızın kök kısmında sonra direk yapışmasını engelleyerek canlı bir şekilde görünmesine yardımcı olur.

2. Dalgalı Saç

Düz ve kıvırcık saç tipinin arasında kalan dalgalı saçlar, diğer saç tiplerine göre daha kolay şekillenme eğilimde olmasıyla bilinmektedir. Düzenli bakım uygulamalarıyla son derece sağlıklı, yumuşak ve parlak bir görünüme sahip olan dalgalı saçlar için her daim bakım rutinlerinizi uygulamayı ihmal etmeyin.

Nasıl Yıkanır:

Dalgalı saçlar daha kuru olma eğiliminde olduğu için düz saçlar kadar sık ​​yıkanması gerekmez. Dalgalı saçlar 3-4 günde bir yıkanmalıdır.
Dalgalı saç tipleri için özel olarak tasarlanmış sülfatsız bir şampuan kullanarak dalgalı saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Nasıl Bakım Yapılır:

Saçınızı yıkamadan önce yağ masajı ile besleyebilirsiniz. Bu işlem, saçınızın sağlıklı ve nemli kalmasını sağlayacaktır. Saçınızı yıkamadan bir saat önce bunu yapabilirsiniz.
Saçınızı her yıkadığınızda şekillendirin.
Dalgalı saç, uçlarda düz saçtan daha kuru olma eğilimindedir. Bunu önlemek, saç tellerinizi ve uçlarınızı beslemek ve nemlendirmek için bir saç yağı kullanmayı ihmal etmeyin.

3. Kıvırcık Saç

Kıvırcık saçlar son derece canlı ve eğlenceli görünümüyle kişiye farklı bir tarz katarken aynı zamanda diğer saç tiplerine nazaran bakımı daha zordur ve zahmetlidir. Bunlar birlikte kıvırçık saçlar daha kolay kuruma eğilimindedir.

Nasıl Yıkanır:

Saçınızı sülfatsız bir şampuan kullanarak yıkayın. Şampuanlama esnasında işlemi yanlızca saçlarınıza uyguladığınızdan emin olun. Saç derinize şampuanı sürmemeye özen gösterin. Şampuanlama işlemi şafta uygulandığında saçınızın aşırı derecede kuru ve kıvırcık olmasına neden olabilir.
Fazla kurumasını önlemek için saçınızı haftada sadece bir kez yıkayın.
Saçınıza her 3-4 günde bir saç kremi kullanmak, saçınızın yumuşak ve beslenmiş kalmasına yardımcı olabilir.

Nasıl Bakım Yapılır:

Saçınızı yumuşatmak, şampuanlamaktan daha önemlidir. Bu işlem kıvırcık saçların beslenmesine yardımcı olurken aynı zamanda elektriklenmesini önler. Saç derinizi ve saçınızı kuruluktan korumak için saç kreminize birkaç damla uçucu yağ ile karıştırarak kullanabilirsiniz.
Kıvırcık saçları önlemek için bir difüzör eklentisi olan saç kurutma makinelerini tercih etmeye özen gösterin.

4. Sıkı ve Karışık Kıvırcık Saç

Bu saç tipi, çok sıkı bukleler ile karakterizedir. Aynı zamanda diğer saç tiplerine nazaran çok kuru olma eğilimindedir.

Nasıl Yıkanır:

Saçınızın fazla kurumasını önlemek için hafif sülfat içermeyen bir şampuan kullanın.
Kıvırcık saçlar kuruma eğilimde olduğu için şampaunlama işlemlerinde kafa derinizi korumaya özen gösterin.
Haftada 2-3 günde bir saç kremi ile birlikte yıkayabilirsiniz.

Nasıl Bakım Yapılır:

Saçınızı beslemek ve nemlendirmek için haftada en az bir kez derinlemesine bir bakım uygulaması yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu işlem saçlarınızın daha fazla kıvırcıklaşmasını ve kurumasını önlemeye yardımcı olacaktır.
Saçlarınızın yumuşak ve nemli kalması için her gün nemlendirici sprey kullanabilirsiniz.
Saçınızı şampuan ve saç kremi ile yıkamadan bir saat önce yağlayın.

Related posts

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

[email protected]

Daha Sağlıklı ve Daha Dolgun Görünen Saçların 7 Sırrı!

[email protected]

Evde Saç Bakımı: Donuk ve Kuru Saçlar İçin 5 Muz Maskesi

[email protected]

Leave a Comment