Sağlıklı Saç Derisine Sahip Olmanın 5 Sırrı

Sağlıklı saçlar ve sağlıklı saç derisine sahip olmak hemen herkesin hayalidir. Saçınızın sağlığı ve durumu hakkında endişelenmemek için her daim doğru bakım uygulamaları, beslenme ve yaşam tarzınıza dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Saç deriniz sağlıklı olduğunda, saçınız temel besinleri alarak güçlü ve parlak bir görünüme sahip olacaktır. Peki sağlıklı bir saç derisinin formülü nedir?

Bu yazımızda saç derisi sağlı ile saç sağlığı arasında ki ilişkiyi inceledik ve sağlıklı bir saç derisinin özelliklerini anlattık. Aynı zamanda sağlıklı bir kafa derisine sahip olmanızı kolaylaştıracak 6 basit ipucundan bahsettik. İşte sağlıklı bir saç için sağlıklı kafa derisinin sırrı…

Sağlıklı Saç Derisi = Sağlıklı Saçlar

Kafanızdaki her bir saç, kafa derinize gömülü ayrı bir saç folikülünden büyür . Her bir foliküldeki yağ bezleri saçı nemlendirir ve sebum adı verilen doğal yağ ile korur, ciltteki kılcal damarlar ise folikülü oksijenli kan ve besinlerle besler.
Saçın düzgün uzaması için saç derisinin temiz ve sağlıklı olması gerekir. Saç kökleri ölü deri hücrelerinin veya sebumun birikmesiyle tıkandığında seboreik dermatit (kronik kepek ve kafa derisinin ötesine geçen kırmızı deri lekeleri ile karakterize edilir) ve diğer kafa derisi hastalıkları gelişebilir. Bu koşullar saçın dokusunu, gücünü ve parlaklığını etkileyebilir. Kötü saç derisi durumu da erken saç dökülmesine neden olabilir. Saç derisinin doğal mikroorganizma dengesindeki değişiklikler de saç dökülmesini tetikleyebilir .

Sağlıklı Saç Derisinin 5 Sırrı

Saç bakımı rejiminizde basit değişiklikler yapmak, saç derisi sağlığını iyileştirmenize önemli ölçüde yardımcı olabilir. Şampuanınızı değiştirmek, haftalık bakım uygulamalarınızı bir adım öne taşımak veya takviye ürünler kullanmak saç derisi sağlığının korunmasına destek olabilir.

1. Nazik saç ürünlerini seçin

Saç derinizin sağlığını korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri ona nazik davranmaktır. Yapay kokular ve diğer kimyasal tahriş edici maddeler içeren ürünler kullanmak, kaşıntı veya kaşıntılı kafa derisi gibi kafa derisi koşullarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Ayrıca sülfat içeren ürünler saçınızdaki ve cildinizdeki doğal yağı soyarak kuruluğa ve tahrişe yatkın hale getirebilir.

Örneğin kepek problemi yaşıyorsanız, saçınıza uygun olarak kepek karşıtı şampuanlar tercih etmeye özen gösterin. Ayrıca jöleler, jeller, saç spreyi ve köpük gibi şekillendirme için kullanılan bazı saç ürünleri saçınızda ve saç derinizde ürün kalıntısı bırakabilir . Arındırıcı şampuan, bu ürünlerin geride bıraktığı polimerleri parçalayarak saçınızı ve saç derinizi daha temiz ve birikintisiz hale getirebilir.

2. Saç yıkama alışkanlığınızı değiştirin

Saçınızı yıkamak için kullandığınız ürünleri değiştirmenin yanı sıra, saç yıkama alışkanlıklarınızı da değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Saçınızı şampuanlarken, ovmak yerine parmak uçlarınızla saçınıza ve saç derinize masaj yapmayı deneyin. Bu, kafa derisi tahrişini önlemeye yardımcı olabileceği gibi ayrıca saç derisine kan dolaşımını artırarak saçınıza da fayda sağlayabilir.

3. Kafa derinizi ölü hücrelerden arındırın

Eksfoliasyon (ölü cilt hücrelerinin giderilmesini), sağlıklı cildin temel taşıdır. kafa derisi eksfoliyasyonu, sağlıklı, beslenmiş bir cilt için saç derisindeki birikmeyi gidermek ve sebum üretimini dengede tutmak için gereklidir. Saç derisini fırçalamak, kafanızdaki cildi pul pul dökmenin basit bir yoludur. Bunlar genellikle fazla yağı, ölü deri hücrelerini ve diğer kalıntıları kafa derisinden çıkarmaya yardımcı olur. Ayrıca saç köklerinize oksijenli ve besin açısından zengin kan akışını artırarak kafa derisi sağlığının korunmasını destekleyebilir.

4. Saç derinize masaj yapın

Saç derisi masajları düzenli olarak uygulandığında rahatlamanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını yapabilir. Yani saç ve saç derisi sağlığını da iyileştirebilir. Japon bilim adamlarının yaptığı çalışmalar neticesinde düzenli kafa derisi masajı yapmak, saç köklerine olan dolaşımı artırır. Saç derisi sağlığını desteklemenin yanı sıra, düzenli saç derisi masajı saç büyümesini hızlandırabilir ve saç kalınlığını artırabilir.

5. Beslenmenize dikkat edin

Diyet, genel sağlığı ve zindeliği etkileyen en önemli faktörlerden biridir, bu nedenle beslenmenin kafa derisi ve saç sağlığında önemli bir yere sahip olduğunu unutmayın. Saçınız ve kafa derinizdeki cilt keratin proteininden oluşur (saçınız yüzde 97 proteinden oluşur), bu nedenle diyetinize yağsız proteinler dahil etmek saç derinizin sağlığına fayda sağlayabilir.

Ayrıca antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı koyarak kafa derisi sağlığında önemli bir rol oynarlar. Antioksidanlar açısından zengin yiyecekler arasında çilek, yeşil yapraklı sebzeler, enginar, elma ve fasulye gibi meyve ve sebzeler bulunur. Saç ve saç derisi sağlığına fayda sağlayabilecek cildi destekleyen diğer besinler arasında A vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve biotin bulunur.

Related posts

Argan Yağının Saç Sağlığına Faydaları

[email protected]

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı: Artıları ve Eksileri

[email protected]

Daha Sağlıklı ve Daha Dolgun Görünen Saçların 7 Sırrı!

[email protected]

Leave a Comment