Saç Büyümesine Yardımcı Olan 5 Farklı Pirinç Suyu Tarifi

Pirinç suyu, içerisinde bol miktarda amino asitler, B vitaminleri, A vitaminleri, C vitaminleri, E vitaminleri, flavonoidler ve fenolik bileşenler barındırmaktadır. Tüm bu bileşenlere sahip olan pirinç suyu saça uygulandığında pürüzsüz, parlak, güçlü ve hızlı uzayan saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Düyanın hemen her noktasında saç sağlığının korunmasında sıklıkla kullanılan pirinç suyu yöntemi, Japonya’daki eski Heian dönemine kadar uzandığı söylenmektedir. O halde saçları büyüten, eşsiz bir parlaklık ve görünüm katan pirinç suyunu nasıl kullanmalıyız? İşte saç büyümesine yardımcı olan 5 farklı pirinç suyu önerisi…

1. Pirinç Suyu ve Çemen Otu Tohumu

Çemen otu tohumları, pirinç suyuyla birleştirildiğinde saçlara ekstra fayda sağlamaktadır. Çemen otu tohumları müsilaj bakımından oldukça yüksektir. Müsilaj, dolaşan saçların daha kolay açılmasına yardımcı olacak doğal bir pürüzsüzlük sağlar. Öte yandan bu ot, kafa derisi sorunlarını iyileştirici antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Evde çemen otu tohumu ve pirinç suyu karışımı hazırlamak için:

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı pirinç
 • 2 yemek kaşığı Çemen otu tohumu
 • Su

Hazırlanışı

 1. Bir kavanoza üç yemek kaşığı yıkanmış pirinç koyun ve ardından iki yemek kaşığı Çemen otu tohumu ekleyin.
 2. Karışıma su ekleyin
 3. Kavanozu kapatın, ardından karışımı kullanmadan önce iki gün veya daha uzun süre bekletin.

2. Pirinç Suyu, Çemen Otu, Ebegümeci

Ebegümeci olarak da bilinen Hibiskus, saç tedavisi için en çok kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Ebegümeci, saçı besleyen ve kökleri güçlendiren amino asitler ve C vitamini açısından zengindir. Hibiscus, kafa derisinin pH’ını dengeler ve yağlılığını azaltır, böylece saç derisi optimum saç büyümesi için sağlıklı kalabilir. Ayrıca ebegümeci, erken grilerin ortaya çıkmasını engeller. İçerisindeki antioksidanlar ve vitaminler saça rengini veren doğal pigment olan melanin üretimine yardımcı olur.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı pirinç
 • 2 yemek kaşığı çemen otu
 • Ebegümeci yaprakları
 • Su

Hazırlanışı

 1. Yıkanmış pirinci bir kavanoza koyun.
 2. Çemen otu tohumu artı kurutulmuş ebegümeci yapraklarını ekleyin.
 3. Karışıma makul miktarda su ekleyin.
 4. Kavanozu kapatın ve kullanmadan önce en az iki gün oda sıcaklığında saklayın.

3. Pirinç Suyu ve Aloe Vera

Saça saymakla bitmeyen faydalara sahip aloe vera, mucizevi içeriğiyle saç uzamasını teşvik eden pirinç suyuyla birleştiğinde eşsiz bir sonuç ortaya koyabilir. Aloe vera, saç folikülünü temizleyen, saçı yağ ve kirden arındıran aynı zamanda saçı nemlendiren özel bir içeriğe sahiptir. Aloe veranın tüm bu etkileri pirinç suyuyla bir araya geldiğinde daha sağlıklı ve canlı görülen saçlara sahip olabilirsiniz. Pirinç suyu ve aloe vera karışımını hazırlamak için:

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı yıkanmış pirinç
 • Aloe Vera suyu

Hazırlanışı

 1. Üç yemek kaşığı yıkanmış pirinci bir kavanoza koyun.
 2. Pirince makul miktarda su ekleyin.
 3. 30 dakika bekletin.
 4. 30 dakika sonra Aloe Vera jelini pirinç suyuyla karıştırın.

Bu karışım saç tellerinin daha hızlı büyümesine ve kalınlaşmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanında pirinç suyu ve Aloe Vera karışımı harika saç kremleridir. Saçta kullanıldığında, tellerinizi canlı ve nemli hissettirir.

4. Fermente Pirinç Suyu

Fermente pirinç suyu, fermente edilmek üzere oda sıcaklığında bırakılan pirinç suyudur. Fermente pirinç suyu antioksidanlar, B vitaminleri, E vitamini ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Kullanmadan önce seyreltilmesi gereken güçlü bir sıvıya dönüşen fermente pirinç suyu tarifi için:

Malzemeler

 • 1 fincan pirinç
 • 2-3 bardan su

Hazırlanışı

 1. Bir kavanoza bir bardak yıkanmış pirinç koyun.
 2. 2-3 bardak su ekleyin.
 3. Kavanozu kapatın ve fermantasyonun gerçekleşmesi için oda sıcaklığında en az 2 gün bekletin. Çözelti daha uzun süre saklandığında daha konsantre hale gelir ve bu nedenle kullanmadan önce fermente pirinç suyunu sulandırmanız gerekecektir.
 4. Pirinç suyunu süzün.
 5. Saçınızı pirinç suyuyla durulayın. Fermantasyon işlemi ekşi bir kokuya neden olduğundan, suyla seyreltin ve ardından kötü kokuyu maskelemek için esansiyel bir yağ veya narenciye kabuğu rendesi ekleyin.
 6. Fermente pirinç suyunu korumak için buzdolabında saklayın. Soğuk sıcaklıklar daha fazla fermantasyonu yavaşlatır.

Fermente su, sade pirinç suyuna göre daha etkilidir. Bunun nedeni, pirincin suda daha uzun süre ıslanması ve sonuç olarak pirinçten daha fazla besin çekilmesidir. Örneğin fermente pirinç suyu, sade pirinç suyundan daha fazla protein içerir.

5. Kaynamış Pirinç Suyu

Kaynatma yöntemi, saçınız için pirinç suyu yapmanın en hızlı yolları arasında yer almaktadır. Bu işlem sırasında pirincin içerisinde yer alan faydalı mineral ve vitaminler suyla bütünleşecek, saçınız için muhteşem faydalar sağlayacaktır. Kaynamış pirinç suyu hazırlamak için:

Malzemeler

 • 1 fincan pirinç
 • 4 bardak su

Hazırlanışı

 1. Suyu bir tencereye koyarak kaynatın ve ardından pirinci ekleyin.
 2. Pirinç neredeyse piştiğinde fazla suyu süzgeçten geçirerek ayırın.
 3. Kullanmadan önce pirinç suyunun oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.

Related posts

Saç Büyümesini Hızlandıran 5 Vitamin!

[email protected]

Saç Büyümesi İçin Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Isırgan Otu Saç Büyümesine Yardımcı Olur mu?

[email protected]

Leave a Comment