Saç Büyümesini Hızlandıran 5 Vitamin!

Birçok insan görünümünün en önemli kaynağının saçları olduğunu bilmektedir. Her daim en diğer insanlar tarafından en çok dikkat çeken saçlarınız, uygun bakım ve gerekli besin takviyelerinin yapılmaması durumunda sağlıksız bir görünüm kazanabilir. Vücudunuzun diğer kısımları gibi saçlarınızın da sağlıklı kalması ve büyümesi için çeşitli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Yapılan araştırmalar saç dökülmesi problemi yaşayan bireylerin büyük bir çoğunda beslenme eksikliği olduğunu söylemektedir. Beslenme bozukluğunun yanı sıra yaş, genetik ve hormonal faktörler de saç büyümesini etkileyebileceği gibi saç dökülmelerinin de temel kaynağı olabilir. Saç büyümesine katkıda bulunan en iyi 5 vitamin!

1. A Vitamini

A vitamini, vücutta birçok hücrenin büyümesi için ihtiyaç duyduğu en önemli yapı taşları arasında yer almaktadır. Tıpkı diğer vücut fonksiyonlarında olduğu gibi vücudun en hızlı büyüyen dokusu olarak bilinen saçlar içinde son derece gerekli bir vitamindir. Tüm bunların yanında A vitamini cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde üretmesine yardımcı olmaktadır. Yeteri kadar alınmaması durumunda farklı cilt problemleri ve saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Araştırmalar aşırı dozda A vitamini tüketimi de saç dökülmesine yol açabileceğini unutmayın. Tatlı patates, havuç, ıspanak, balkabağı ve lahana, Avitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda A vitamini süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal gıdalarda da bol miktarda bulunmaktadır.

Not: Saçınızın nemli kalması ve uzaması için A vitaminine ihtiyacı vardır. Yüksek A vitamini içeren besinler arasında tatlı patates, havuç, ıspanak, lahana ve bazı hayvansal gıdalar yer almaktadır.

2. B Vitamini

Saç büyümesi denildiğinde ilk akla gelen vitaminlerden biri, biotin adı verilen B vitaminidir. Yapılan araştırmalara biyotin eksikliği olan kişilerde saç dökülme riskini daha fazla olduğunu göstermektedir. Öte yandan diğer B vitaminleri saç derisine ve saç köklerine oksijenle beraberinde besint aşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmakla görevlidir. Bu işlemler saçın büyümesi için son derece önemlidir. B vitaminini kepekli tahıllar, bademler, et, balık, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dahil olmak üzere birçok farklı yiyecekten kolaylıkla alabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak B12 vitamini için en iyi kaynağın hayvansal gıdalar olduğunu unutmayın. Eğer ki vegan bir diyete sahipseniz B vitamini takviyesi almayı deneyebilirsiniz.

Not: B vitaminleri saç derinize oksijen ve besinlerin taşınmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bu işlemler saçın uzaması kolaylaştırmaktadır. Kepekli tahıllar, et, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzelerin tümü iyi bir B vitamini kaynaklarıdır.

3. C Vitamini

Saç sağlığının korunmasında son derece etkili olan bir diğer vitamin çeşiti C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmada son derece etkili bir antioksidan özelliğe sahiptir. Tüm bunlara ek olarak C vitamini saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak da bilinen bir proteinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini ayrıca vücudunuzun saç büyüme işlemini gerçekleştirmesi için gerekli bir mineral olan demirin emilimini kolaylaştırmaktadır.

Not: C vitamini, saçın yaşlanmasını engelleyen kolajenin oluşumuna yardımcı olmaktadır. Çilek, biber ve turunçgillerin hepsi iyi bir C vitamini kaynağıdır.

4. D Vitamini

Düşük D vitamini seviyesine sahip bireyler, özellikle saçkıran (alopesi) gibi problemlere yakalanma riski daha yüksektir. Bu gibi durumlar saç dökülmesini ve saçın büyümesini engelleyen faktörler arasında yer almaktadır. Öte yandan D vitamini yeni saçların büyümesine yardımcı olan kafa derisi gözeneklerinde ki foliküllerin oluşmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. D vitamini eksiliğini doğrudan güneşten, yağlı balıklardan, bazı mantarlardan ve diğer çeşitli yiyeceklerden kolaylıkla alabilirsiniz.

Not: D vitamininin saç büyümesindeki asıl rolü kesin olmamakla beraberinde eksikliğinde saç dökülmesine sebep olabildiği bilinmektedir. Doğal yollarla D vitaminini güneşe maruz kalarak veya belirli yiyecekleri yiyerek artırabilirsiniz.

5. E Vitamini

Tıpkı C vitamini gibi, E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidan özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalar, saç dökülmesi problemi yaşayan bireylerin 8 ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra saçlarının %35 oranında artış gösterdiğini söylemektedir. Bu sebeple dökülen ve uzamayan saçlarınız için içeriğinde bol miktarda E vitamini içeren ayçekirdeği, badem, ıspanak ve avakado gibi besinler tüketebilirsiniz.

Not: E Vitamini oksidatif stresi önlemeye ve saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Related posts

Sebum Nedir, Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

[email protected]

Daha Sağlıklı ve Daha Dolgun Görünen Saçların 7 Sırrı!

[email protected]

Saç Büyümesi İçin Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Leave a Comment