Saç Derisi Mantarı: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Mantar enfeksiyonları kafa derinizden ayaklarınıza, kasıklarınıza ve vücudunuzun diğer bölgelerine kadar çeşitli semptomlara neden olabilen kaşıntılı, rahatsız edici ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Kafa derisi mantarı, kafa derinizde ve saç kıllarınızda gelişen yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Diğer mantar enfeksiyonları gibi bulaşıcıdır ve genellikle küçük çocuklarda görülmektedir. Eğerki bir kafa derisi mantar enfeksiyonu geliştirirseniz, kaşıntı, kızarıklık, pullu cilt ve hatta saç dökülmesi gibi çeşitli semptomlar fark edebilirsiniz.

Kafa derisi mantarı bir hayli rahatsız edici olsa da, hemen hemen her zaman tedavi edilebilir. Saç derinizde mantar enfeksiyonu geliştirmeniz durumunda, vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmasını ve daha şiddetli hale gelmesini önlemek için hızlı bir şekilde harekete geçmek önemlidir.

Aşağıda kafa derisi mantarının ne olduğunu ve gelişmesine neden olan faktörleri açıkladık. Ayrıca kafa derisi mantar enfeksiyonlarının saçınız üzerindeki etkilerini ve bu tür mantar enfeksiyonunu tedavi etmek ve önlemek için en etkili seçenekleri açıkladık.

Saç Derisi Mantarı Nedir?

Kafa derisi mantarı veya tinea capitis, cildinizi ve saçınızı etkileyen bir tür mantar enfeksiyonudur. Diğer yaygın mantar enfeksiyonlarında olduğu gibi, cildinizin en dış katmanında belirli bir mantar türü büyümeye başladığında gelişir. Yüzünüzde, çenenizde ve boynunuzda gelişen tinea barbae adı verilen benzer bir enfeksiyon türü sakal bölgenizi etkileyebilir. Kafa derisi mantarı, aşağıdakiler dahil çeşitli semptomlara neden olabilir :

 • Kuru, pullu cilt bölgeleri
 • Kırmızılık
 • Kaşıntı
 • Kepek
 • Saç kaybı

Bu semptomların şiddeti bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Bazen kafa derisi mantarı, saç derinizde az miktarda göze çarpan saç dökülmesiyle birlikte gri, pullu cilt lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Daha şiddetli vakalarda, kafa derisi mantar enfeksiyonu iltihaplanmaya, lezyonlara ve bakterilerle ikincil enfeksiyona neden olabilir.

Saç Derisi Mantarı Neden Olur?

Diğer mantar enfeksiyonları gibi kafa derisi mantarı da bulaşıcıdır ve insanlardan, hayvanlardan veya nesnelerden kafa derinize ve saçınıza kolaylıkla bulaşabilir. Mantarlar hemen hemen her ortamda bulunabilir. Bir mantarla temas ettiğinizde cildinize yayılabilir ve enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Çoğu zaman, bir mantarın vücudunuza girmesi ve büyümeye başlaması sadece bir dakika sürmektedir.

 • Mantar enfeksiyonu olan diğer insanlarla temastan sonra kafa derisi mantarı geliştirmek mümkündür. Bu tür enfeksiyona neden olan mantarlar, diğer insanlardan ellerinize yayılabilir, ardından saç derinize veya saçınıza dokunduğunuzda başınıza yayılabilir.
 • Saçkıran enfeksiyonları, köpekler, kediler ve birçok çiftlik hayvanı dahil olmak üzere hayvanlarda yaygındır. Çoğu mantar enfeksiyonu, özellikle yavru köpekler ve yavru kediler gibi genç hayvanlardan insanlara geçebilir.
 • Havlular, giysiler, taraklar, saç fırçaları ve diğer kişisel bakım ürünleri gibi diğer insanlarla paylaşılan eşyalar mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.
 • Ortak soyunma odaları veya duşlardaki nemli yüzeyler gibi belirli alanlar, kafa derisi saçkıranına ve diğer birçok mantar enfeksiyonuna neden olan mantarlar için üreme alanlarıdır.

Saç derisi mantarı herkesi etkileyebilse de, en çok çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Diğer mantar enfeksiyonları gibi, kafa derisi mantarı da yılın daha sıcak dönemlerinde daha sık yayılma eğilimindedir.

Saç Derisi Mantarı ve Saç Dökülmesi

Saçlı deri mantar enfeksiyonları sıklıkla saç dökülmesine neden olur. Saç derinizde mantar enfeksiyonu varsa, kafa derinizin belirli kısımlarında küçük, yuvarlak kel yamalar ile birlikte düzensiz saç dökülmesi yaşayabilirsiniz .

Saç derinizin etkilenen bölgelerindeki saçların kırılgan hale geldiğini ve köklerinden kolayca koptuğunu fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, kafa derisi mantarı, saç telleri tam anlamıyla kafa derinizde kırılırken küçük siyah noktaların oluşmasına neden olabilir.

Mantar enfeksiyonunun neden olduğu saç dökülmesinin, erkek tipi kelliğin neden olduğu saç dökülmesinden çok farklı olduğunu anlamak önemlidir . Mantar enfeksiyonları saç dökülmesine neden olabilse de DHT veya diğer hormonlar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kafa derisi mantarıyla ilişkili saç dökülmesinin çoğu geçici olmasına rağmen, iltihaplanmaya neden olan kafa derisi mantar enfeksiyonları (genellikle keryon olarak adlandırılır) skar dokusunun gelişmesine neden olabilir. Bu, yara izi alopesi adı verilen bir tür kalıcı saç dökülmesine yol açabilir.

Kalıcı saç dökülmesi riski nedeniyle, kafa derisi mantar enfeksiyonu belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, hemen harekete geçmeniz önemlidir.

Saç Derisi Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Saç derisi mantarı veya vücudunuzun herhangi bir noktasında mantar enfeksiyonu varsa , derhal en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Saç derisi mantarını tedavi etmek için ne kadar erken harekete geçerseniz, önemli ölçüde saç dökülmesi yaşamadan enfeksiyonu giderme olasılığınız o kadar artar. Hızlı hareket etmek, mantar enfeksiyonunun vücudunuzun diğer bölgelerine veya diğer insanlara yayılma riskini de azaltır. Kafa derisi mantarı, antifungal ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Kafa derisinin mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan topikal kremler, bu hastalığı kısa süre içerisinde atlatmanıza yardımcı olur.

Saç Derisi Mantarı Nasıl Önlenir?

Kafa derisi mantarını tedavi ettikten sonra enfeksiyonun geri gelmesini önlemek önemlidir. Saç derisi mantarı geliştirme veya bunu başkalarına yayma riskinizi azaltmak için:

 • Saçınızı düzenli olarak yıkayın.
 • Saçınızı ve cildinizi temiz ve kuru tutun.
 • Giysileri veya kişisel bakım ürünlerini paylaşmaktan kaçının.
 • Saç fırçanızı veya tarağınızı değiştirin.
 • Giysilerinizi, havlularınızı ve çarşaflarınızı yıkamak için sıcak su kullanın.
 • Soyunma odalarında ve umumi duşlarda önlem alın.
 • Evcil hayvanınız varsa düzenli veterinere götürün.
 • Hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Related posts

Saç Derisi Hassasiyetine 10 Bitkisel Çözüm

[email protected]

Kuru Saç Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Saç Problemi İçin Lavanta Yağı Kullanmanın 4 Yolu

[email protected]

Leave a Comment