Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir?

Saç derisinde görülen sedef hastalı, ciltte kırmızımsı, pullu lekelerle kendini gösteren bir çeşit cilt bozukluğu durumudur. Tek bir bölgede veya kafanın tamamında görülebilen sedef hastalığı, aynı zamanda boyun ve kulak arkalarında da ortaya çıkabilir.

Kişiden kişiye geçmeyen (bulaşıcı değil) sedef hastalığı, cilt hücrelerinin çok hızlı büyümesine neden olan bağışıklık sistemindeki sorunlar sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Her bireyde farklı şiddette kendini gösteren saç derisi sedef hastalığı bazen fark edilmese de aynı zamanda kabuklu yaralara ve şiddetli ağrılara neden olabilir.

Saç Derisi Sedef Hastalığı Belirtileri

Saç derisinde meydana gelen sedef hastalığının belirtileri, hastalığın evresine göre hafif, orta ve şiddetli semptomlarla kendini göstermektedir. Saç derisi sedef hastalığı belirtileri arasında yer alan en yaygın semptomlar:

  • Pullu kafa derisi,
  • Kırmızımsı cilt dokusu,
  • Simli-beyaz döküntüler,
  • Kepek oluşumları,
  • Kuru kafa derisi,
  • Kaşıntı,
  • Yanma veya ağrı,
  • Saç kaybı

Saçta meydana gelen sedef hastalığı doğrudan saç dökülmesine neden olmaz ancak kaşıntıyla meydana gelen sert darbeler ve beraberinde gelişen stres durumları saç kaybına yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra saçların gerekli bakım uygulamalarının düzenli olarak yapılması saç dökülmesinin önüne geçebilir. Yukarıda belirtilen semptomlardan bir kaçına veya her birine sahip olmanız durumunda dermatoloğa başvurmanız gerekmektedir.

Saç Derisi Sedef Hastalığı Tedavisi

Saç derisinde meydana gelen sedef hastalığı için genellikle ilaçlı şampuanlar, kremler, jeller, losyonlar, köpükler, yağlar, merhemler ve sabunlar kullanılmaktadır. Topikal tedavi olarak adlandırılan bu yöntemler, genellikle reçetesiz olarak satılmakta olup ciddi durumlarda doktorunuzun yazacağı reçeteli ilaçlara dönüşebilir. Reçetesiz satılan ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılan ürünlerin içeriğinde salisilik asit ve kömür katranı yer almaktadır.

Topikal tedavi yöntemlerinin yanı sıra, kafa derisinde meydana gelen sedef hastalığı için doktorunuz veya dermatoloğunuz doğrudan hastalıklı bölgeye steroid enjetesi yapabilir. Semptomlarınız topikal tedaviye yanıt vermiyorsa lazer veya ışık kaynağı ile fototerapi uygulamaları gerekebilir. Bu cihazlar genellikle yüksek yoğunlukta ışığı kafa derisinde etkilenen bölgelere odaklanarak sağlıklı cildin bozulmasını önlemeye yöneliktir. Öte yandan doktorunuz sedef hastalığınızın iyileşmesine ve saçlarınızın yeniden canlanmasına yardımcı olmak için az miktarda güneş ışığına çıkmanızı isteyebilir.

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Saç derisinde oluşan sedef hastalığının kesin bir tedavisi olmamakla beraberinde semptomlar hastalığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle semptomları hafifletmeye yardımcı olacak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi uygulaması kafa derisinde gelişen kaşıntı, kızarıklık, kepek ve saç kaybı gibi durumların önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Related posts

Saç Nezlesi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

[email protected]

Saç Derisi Hassasiyetine 10 Bitkisel Çözüm

[email protected]

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Leave a Comment