Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni!

Saç dökülmesi muhtemelen birçok insanın en büyük şikayetleri arasında yer almaktadır. Hemen her yaştan bireyde görülebilen saç dökülmeleri bazen geçici gibi görünse de birçok kez kalıcı kelliğe davetiye çıkartabilir. Hormonel değişiklikler, kalıtım, tıbbi durumlar veya yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelebilen saç dökülmesi özellikle erkek bireylerde daha sık rastlanan bir durumdur.

Birçok kez kellikle saç dökülmesi karıştırılmaktadır. Kellik, ilk etapta saç dökülmesiyle başlayan, ilerleyen süre zarfında kelliğe yol açan aşırı saç dökülmesi olarak adlandırılmaktadır. Birçok insan bu gibi durumlar karşısında ne yapacağı konusunda kararsızlık yaşasada genellikle farklıs aç stili, majyaj, peruk, şapka veya eşarpla kapatmayı tercih etmektedir. Tüm bunların aksine saç dökülmesini önlemek ve eski saçlarınızı geri kazanmak için bazı tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi, saçın neden döküldüğüne bağlı olarak farklı semptomlarda ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesi bazen yavaş yavaş kendini gösterse de bazı bireylerde aniden dökülmelerle ortaya çıkabilmektedir. Kişilerde en yoğun görülen saç dökülmesi belirtileri arasında:

  • Kanser tedavisi gören bireyler, uygulanan kemoterapi ve radyoterapiye bağlı olarak saç dökülmelerine neden olabilir. Bu durum tıbbi bir tedavinin sonucu olarak ortaya çıksa da asla sorun edilecek veya kafaya takılacak bir sonuç değildir. Tedavi sonrasında sağlıklı saçlara yeniden kavuşabilirsiniz.
  • Fiziksel veya duygusal bir travma sonrasında saçlarınız gevşeyebilir ve ardından kısmi dökülmeler görülebilir. Psikolojik etkenlere bağlı olarak gelişen bu tip saç dökülmeleri genellikle geçicidir.
  • Kafa derisinde kademeli olarak görülen saç dökülmeleri yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle erkek bireylerde rastlanan bu durum, ilerleyen süre zarfında kalıcı kelliği doğurabilir. Kadınlarda ise bu durum yaşa bağlı olarak seyrekliklerle kendini göstermektedir.
  • Saç derisinin bozulması, iltihaplanması veya enfeksiyon kapmasına bağlı olarak saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir. Genellikle geçici olan bu durum, tedavi edilmemesi halinde kalıcı saç dökülmelerine hatta ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.
  • Saçkırana bağlı olarak kafa derisinde kızarıklık, şişkinlik veya ağrı hissi saç dökülmesine sebep olabilir. Bu durumda saç dökülmesini durdurmak için tıbbi destek almanız gerekmektedir.

Saç Dökülmesinin 5 Nedeni!

1. Strese bağlı saç dökülmesi

Stres genellikle bireylerde saç kırılması, saç güçsüzlüğü veya saç dökülmesi gibi birçok farklı duruma neden olabilmektedir. Ani yaşanan şoklar, travmalar ve üzüntüler bu durumun başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir.

2. Radyasyona bağlı saç dökülmesi

Radyasyona bağlı saç dökülmeleri mesleki durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği gibi genellikle kanser tedavisi gören hastalarda baş-boyun bölgesine uygulanan ışın atışları sonucunda meydana gelmektedir.

3. İlaca bağlı saç dökülmesi

Bazı bireylerde ilaca bağlı olarak saç dökülmesi görülebilir. Genellikle ilaca bağlı saç dökülmeleri kanser, artrit, depresyon, kalp problemi, gut ve yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır.

4. Hormonel değişikliklere bağlı saç dökülmesi

Hormona bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri genellikle gabelik, doğum, menopoz ve tiroid gibi problemler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hormonel değişikliğin şiddetine bağlı olarak kalıcı veya geçici olabilen saç dökülmeleri gerekli tedavilerin yapılmasıyla durdurulabilir, eski haline kavuşturulabilir.

5. Kalıtıma bağlı saç dökülmesi

Klıtıma bağlı saç dökülmesi, muhtemelen en yaygın görülen sebepler arasında yer almaktadır. Kalıtsal durumlara bağlı olarak gelişen bu durum, aile bireylerinde görülen saç dökülmesi ve kellik durumlarına bağlı olarak genlerden kaynaklanmaktadır. Androjenik alopesi olarak adlandırılan bu durum, erkeklerde ve kadınlarda sıklıkla rastlanmaktadır.

Related posts

Menopoz Dönemi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Ergenlik Döneminde Görülen Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Androjenik Alopesi: Kadınlarda Kellik Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Leave a Comment