Kalıtım Saç Dökülmesinin Tek Nedeni Değil! Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

Saç dökülmesinin sebebinin genellikle kalıtım olduğu düşünülse de saç dökülmesinin tek nedeni kalıtım değildir. Saç dökülmesi, saç modeli ve yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi sonucu oluşur.

Saç dökülmesinde nelere dikkat edilmelidir?

İlk etapta saç dökülmesi nasıl gerçekleşir?

Her gün yaklaşık 50 ila 100 saç telinin döküldüğü söyleniyor. Bu aralıkta saç dökülmeniz varsa endişelenmenize gerek yok. Normal bir saç döngüsünde yeni saçlar çıkmaya başladıktan 2 ila 6 yıl sonra uzar ve saçın temelini oluşturan saç kökleri küçülür ve uzaması durur. Bundan sonra yeni saçlar çıkmaya başlar ve eski saçlar dökülür. Saç dökülmesi arttığında bu süreçte bir terslik meydana gelmektedir.

Örneğin androgenetik alopesi (AGA) ile büyüme süresi kısalır, bu da daha ince saç ve daha fazla saç dökülmesine neden olur. Ayrıca saç kökleri de büyüme aşamasında yeterince büyümeden katajen / telojen fazına geçtikçe küçülür. Sonuç olarak, saç döngüsünün süresi kısalır ve sonunda saç uzamaz.

Androgenetik alopesi (AGA) kalıtsaldır, ancak saç dökülmesinin nasıl ilerlediği, sadece kalıtımla değil, saç dökülmesinin birçok nedeni ile ilişkili olabilir. Yaşam tarzı, sigara ve UV ışınları da saç dökülmesinin nedenleridir.

Saç Dökülmesi Nedeni: Yaşam tarzı

Yaşam tarzı, saç dökülmesinin ilk olası nedenidir. Düzensiz beslenme beraberinde uzun yıllar süren alışkanlıkların birikmesi sonucu saç dökülmesine neden olabilir. Örneğin, yüksek yağlı bir diyet, zayıf kan dolaşımına neden olduğu ve besinlerin saça ulaşmasını zorlaştırdığı için saç dökülmesinde artışa neden olabilir. Ayrıca aşırı beslenme veya dengesiz beslenme nedeniyle saçın hammaddesi olan protein yetersiz kalırsa saç beslenmesi yetersiz kalır, bu da saç dökülmesine neden olur. Uykusuzluk da saçınıza zarar verebilir. Uyku yoksunluğu devam ederse vücuttaki hücreler olumsuz yönde etkilenecek, saç ve saçlı deri sağlığı bozulacak, bu da saç dökülmesini artıracaktır.

Saç Dökülmesi Nedeni: Sigara içmek

Sigara içmek de saç dökülmesine neden olabilir. Sigara içmek kan dolaşımını bozar, saç derisine yetersiz dolaşıma neden olur ve yeterli besin maddelerinin saça ulaşmasını engelleyerek saçın dökülmesini kolaylaştırır. Sürekli sigara içiyorsanız, zayıf kan dolaşımı durumu kronikleşir, bu nedenle saç dökülmesinden sonra yeni saçların çıktığı aşamada bile beslenme yeterli olmaz ve tekrar saç dökülmesi meydana gelir, bu da saç büyüme döngüsünü olumsuz etkiler.

Saç Dökülmesi Nedeni: Aşırı stres

Stres nedeniyle saçlar geçici olarak veya kısmen uzamayı durdurabilir. Saçkıran olarak da bilinen alopesi areata, bireyin saçının veya kaş, kirpik, sakal gibi diğer tüylü kısımların kısa bir süre içinde bölgesel olarak aniden dökülmesi ile karakterize edilmektedir. Bu durumu tetikleyen başlıca sebepler arasında aşırı stres yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Nedeni: Hormonal denge

Saç döngüsünde anajen fazın başlangıcındaki erkeklik hormonlarının etkisi androgenetik alopesi (AGA) olarak adlandırılan saç dökülmesine neden olur. Androgenetik alopesi durumu söz konusu olduğunda erkeklik hormonlarının etkisiyle kıllar kalın kıllara dönüşmeden ortaya çıkar. Kıllar küçük köklerle büyüdüğünde yavaş yavaş incelir ve yumuşar.

Saç Dökülmesi Nedeni: Renklendirici ve perma maddeleri, saç şekillendirme ürünleri vb.

Saç boyama ve perma işlemlerini uzun süre boyunca tekrarlarsanız, işlem sırasında kullanılan ilaç saça ve kafa derisine zarar verebilir beraberinde daha fazla saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca, saçı şekillendirmek için kullanılan balmumu, jel, jöle veya saç spreyi gibi saç şekillendirici ürünleride saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumun temel nedeni saç gözeneklerinde kimyasal maddelerin kalmasıdır.

Saç Dökülmesi Nedeni: Ultraviyole ışınları

Ultraviyole ışınları, ciltte güneş yanığı gibi sorunlara yol açtıkları gibi, kafa derisini de olumsuz etkilere neden olabilmektedir. UV ışınları uzun süre kafa derisine çarpmaya devam ederse, kafa derisi kuruyup sertleşerek saçın uzamasını zorlaştırır. Saçın zarar görmesi de saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nedeni: Yaşlanma

Yaşa bağlı olarak kafa derinizde her geçen gün işlevini göstermekte zorluk çekmektedir. Kan dolaşımının zayıf olması nedeniyle, saç büyümesi için gerekli besinler dağıtılmaz, bu da saç döngülerinin bozulmasına, saç dökülmesinin artmasına ve saçın incelmesine neden olur.

Related posts

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesinin 5 Nedeni!

[email protected]

Ergenlik Döneminde Görülen Saç Dökülmesi Hakkında Merak Edilenler

[email protected]

Menopoz Dönemi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Leave a Comment