Saç Egzaması Nedir? Nasıl Geçer?

Halk arasında egzama olarak bilinen atopik dermatit, cildin kırmızı ve kaşıntılı bir yapı almasına sebep olan bir çeşit cilt hastalığıdır. Özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen bu sorun, yetişkin ve yaşlı bireylerde de ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda ilerleme gösteren egzama hastalığı, beraberinde astım veya saman nezlesine sebep olabilir. Kesin bir tedavisi olmayan egzama, kişisel bakım uygulamaları ve doğal tedavi yöntemleri sayesinde kaşıntının hafiflemesine ve yeni oluşumların önlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle kafa derisinde ortaya çıkan egzamalar, saç yapısının bozulmasına ve beraberinde saç dökülmelerine neden olabilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama (atopik dermatit), kişiden kişiye farklı semptomlar gösterse de hemen hemen her bireyde aynı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Egzama oluşumunun en büyük belirtileri arasında:

  • Cilt kuruluğu,
  • Deride şiddetli kaşıntı hissi,
  • Kabuklanan, çatlayan pullu cilt oluşumu,
  • Çizilmelere ve yaralara hassas şişmiş cilt yapısı,
  • Kaşıma sonrası ciltte sıvı akıntısı ve kabuklanma,
  • Cilt üzerinde kırmızımsı, kahverengimsi lekeler,

Egzama oluşumu genellikle 5 yaşından önce başlar, beraberinde ergenlik ve yetişkinlik döneminde devam edebilir. Bazı bireylerde ise aniden ortaya çıkarak zamanla kendiliğinden kaybolabilir.

Egzama Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı bir cilt yapısına sahip olan bireylerde cilt nemin tutulmasına yardımcı olur ve bakteri oluşumlarını engelleyerek alerjik reaksiyonlara karşı koruma sağlar. Egzama ise cildin bu korumayı sağlama yeteneğini etkileyen bir gen varyasyonu ile alakalı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum cildin çevresel faktörlerden, şampuan ve krem gibi diğer kozmetik ürünlerden kolayca etkilenmesine, tahriş olmasına ve beraberinde alerjenlerden etkilenmesine neden olmaktadır.

Egzama Risk Faktörleri ve Komplikasyonlar

Egzama (atopik dermatit) olma riski aile öyküsünde bu hastalığın yer alması, alerji, astım veya saman nezlesi gibi durumlara bağlı olarak artış göstermektedir. Öte yandan egzama komplikasyonları arasında:

Uyku sorunu: Egzama oluşumları bireylerde genellikle kaşıntıya bağlı olarak uyku problemlerine sebep olmaktadır. Bu durumun hemen hemen her egzamalı bireyde görülen en yaygın komplikasyondur.

Alerjik kontakt dermatit: Bu durum, cildin yabancı bir maddeye maruz kalmasının ardından alerjik reaksiyonlar geliştirmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Egzama olan bireylerde en sık rastlanan alerjik kontakt dermatit, cildin kaşıntı hissine kapılmasına neden olacak enflamatuar kimyasallar salgılamasına sebep olmaktadır.

Saç dökülmesi ve kepeklenme: Cildin aşırı kuruluğuna bağlı olarak saç derisinde meydana gelen kaşıntı ve kabuklanma durumları, kafa derisinin pullanmasına ve beraberinde dökülmesine neden olmaktadır. Saç derisinin pullanarak dökülmesi saçlarda kepek oluşumunun en büyük sebebidir.

Cilt enfeksiyonları: VÜcudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen egzama oluşumları ciltte çatlaklar ve yaralara neden olmaktadır. Bu da herpes simpleks virüsü dahil olmak üzere çeşitli bakteri ve virüslerin oluşum riskini arttırmaktadır.

Astım ve saman nezlesi: Egzama sorunu yaşayan çocukların çoğu, 13 yaşına kadar astımv e saman nezlesi hastalıklarınada sahip olabilmektedir.

Kronik kaşıntı: Nörodermatit adı verilen bu durum, egzamaya bağlı olarak cildin kaşınmasına, beraberinde kaşıma sonrası cizik ve tahriş oluşumlarına neden olmaktadır. Bu şekilde devam eden kaşıma dürtüsü, cildin zamanla kalınlaşmasına, kabuk bağlamasına ve pul pul dökülmesine neden olmaktadır.

Egzama Hastalığını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Aşağıda belitilen durumlar, egzama hastalığınızı hafifletmek ve dermatit nöbetlerini önlemeye yönelik tavsiyelerden oluşmaktadır. Önerilerin hiç biri tedavi amaçlı olmayıp bu gibi semptomlara sahip bireylerin derhal cilt doktoruna görünmesi gerekmektedir. Eğer ki egzama teşhisiniz konduysa ve bununla nasıl başa cıkacağınız konusunda emin değilseniz bu yöntemleri denemenizi öneririz.

1. Cildinizi günde en az iki kez nemlendirin.

Doktorunuzun önerleri dahilinde cildinizin nemli kalmasına yardımcı olacak kremler, merhemler ve losyonlar kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikel bebeklerde görülen egzama durumlarında cildin nemlenmesi için vazelin kullanımı son derece yaygındır.

2. Cildinizi kötü yönde etkileyen durumlardan kaçının.

Cilt reaksiyonlarını kötüleştirebilecek ter, stres, obezite, deterjan, toz, polen ve yanlış kozmetik ürün kullanımlarından kaçınmanız egzamanın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda süt, yumurta ve buğday gibi besinler egzamanın şiddetlenmesine sebep olabilir. Bu konuda doktorunuzun size uygun bir diyet listesi oluşturmasına izin verin.

3. Banyo sürenizi azaltın.

Banyonuzu her daim ılık su eşliğinde ortalama 10 ile 15 dakika arasında tutmaya özen gösterin. Sıcak su ve uzun süreli duş almaktan her daim kaçının.

4. Yumuşak şampuanlar tercih edin.

Kafa derisinde oluşan egzamalar için her daim size uygun şampuan, sabun ve saç kremi kullanmanız önerilmektedir. Egzamaya uygun olarak üretilen yumuşak dokulu şampuanlar cilt yapısının onarılmasına ve derinin nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

5. Saçınızı dikkatlice kurutun.

Duş sonrası saç kurulama işlemlerinde kafanızın doğrudan ısıya maruz kalmasına izin vermeyin. Islak saçınızı yumuşak, ipeksi bir havluyla sararak fazla suyun yavaşça emilmesine yardımcı olun. Öte yandan kafanızı kurutmak için havluyla ovuşturmaktan kaçının. Bu durum hassas kafa derinizin zedelenmesine ve beraberinde egzama oluşumlarının tetiklenmesine neden olabilir.

Related posts

Kepek Neden Oluşur? Kepek Nasıl Gider?

[email protected]

Saç Problemi İçin Lavanta Yağı Kullanmanın 4 Yolu

[email protected]

Saç Nezlesi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

[email protected]

Leave a Comment