Saç Ekimi Kesin Çözüm mü?

Ekilen saçlar dökülür mü

Saç ekimi kesin çözüm mü, ekilen saçlar yeniden dökülür mü, ekilen saçlar ne kadar dayanır gibi sorularınızın cevabını yazımızın detayında bulabilirsiniz.

Saç ekimi, son 10 yılda daha da yükselen bir trend haline geldi. Ancak çoğunlukla bir iş yapmadan önce işin neticesini düşünmek gerekir.

Saç ekimi kesin çözüm mü, ekilen saçlar yeniden dökülür mü, ekilen saçlar ne kadar dayanıklıdır gibi sorulara cevap aramak gerekir. Tüm bunlar hakkında edindiğimiz bilgileri sizlere sunarak saç ekimi öncesinde aklınıza takılan sorulara cevap vereceğiz.

Saç Ekimi Neden Yapılır?

Saç ekimi kesin çözüm mü

Saç dökülmesi, genetik faktörler başta olmak üzere birçok nedene bağlı olarak gelişebilen, karakteristik bir durumdur. Saç dökülmesi, aslında bir hastalık değildir. Genellikle erkeklerde saç dökülmesinin asıl nedeni genetik faktördür. Buna ek olarak yanlış beslenme, yanlış saç bakım ürünü kullanmak, kadınlarda hormonsal bozukluklar, hamilelik, adet gecikmesi gibi nedenler de saç dökülmesine neden olmaktadır.

Saç ekimi, saç dökülmesi tamamlanmış erkek ya da kadınlara uygulanan son çözümdür. Bundan önce tedavi edilebilecek bir durum ise doktor ile görüşülür ve uygun ilaç tedavisi ile saç dökülmesi durdurulabilir.

Erkeklerde saç dökülmesi, şakak kemiğinden başlayarak tepe bölgesine kadar devam eder. Ense bölgesi ise en sağlıklı ve dökülmeyen saçlı bölgedir. Saç ekimi için de dönor bölge olarak burası kullanılır. Saç dökülmesi tamamlanmasının ardından yeni saçların oluşumu için saç ekimi yapılır.

İlginizi Çekebilir: Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Saç Ekimi Kesin Çözüm mü?

Asıl sorumuz bu aslında. Saç ekiminden sonra saçlar ne kadar süre sağlıklı kalır, ekilen saçlar yeniden dökülür mü ya da saç ekimi kesin çözüm mü? Bu tip sorulara cevap bulduktan sonra saç ekimi yaptırmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Saç ekimi, diğer medikal çözümlerin aksine cerrahi işlem ile yapılır. FUT yöntemi ile saç ekimi ya da FUE yöntemi ile saç ekimi yapılır. Her ikisinde de lokal anestezi yapıldıktan sonra cerrahi bir operasyon ile yeni saç greftleri, dökülen bölgeye ekilir ve saçlar doğal olarak çıkar, uzar ve kesilebilir hale getirilir.

Ekilen saçlar, kişinin kendi saç köklerinden alındığı için herhangi bir problem olmaz. Ancak ekilen saçların dökülmesi durumu söz konusu olabilir. Bu tamamen kişinin saçlarına bakım yapması ile alakalı ya da saç dökülmesi tamamlanmadan önce saç ekimi yapılmasına bağlı olarak gelişmektedir.

Ekilen Saçlar Yeniden Dökülür mü?

Saç ektirmek isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de saç ekimi yapıldıktan sonra ekilen saçların dökülüp dökülmeyeceğidir. Uzmanlar, bu konuya farklı şekilde yaklaşmaktadır.

Ekilen saçlar, ekim işleminden bir süre sonra dökülür ve yerine yenileri çıkar. Bu çok normal bir durumdur. Ama uzun vadede ekilen saçlar dökülmez. Çünkü kişinin ense bölgesinden alınan saç kökleri, ön taraftaki saçlara göre çok daha kalitelidir ve dökülme durumu çok nadiren görülen saç bölgesidir. Dolayısıyla ekilen saçların dökülmesi durumu söz konusu değildir.

Bazı uzmanlara göre ise ekilen saçlar, gerektiği gibi bakım yapılmadığında yeniden dökülebilir. Bu süre, tamamen kişinin genetik yapısı ile saç bakımında gösterdiği hassasiyete bağlı olarak değişebilmektedir. Ekilen saçların doktorun söylediği şekilde bakımının yapılması önemlidir. Doğru şekilde saç bakımı yapılırsa, ekilen saçların dökülmesi sorunu ortadan kalkabilir.

İlginizi Çekebilir: Erkeklerde Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Saç ekimi süresi, toplamda 6-8 saatte tamamlanmaktadır. Ekilen saçların doğal olarak çıkması ve uzaması, kısa süre alsa da tam kıvamına gelebilmesi için ortalama 1 yıl kadar bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Peki, ekilen saçlar kaç yıl dayanır?

Uzmanlar, saç ekimi konusunda verdikleri bilgilerde, ekilen saçların dökülmeyeceğini, ancak çok ilerleyen yaşlarda hücrelerin kendini yenilememesi halinde saç dökülmesinin görülebileceğini belirtmektedir.

Normal şartlarda doğan her insan ölünceye kadar kök hücreleri sürekli olarak kendilerini yeniler ve yaşama dair işlev gören tüm organları ayakta tutmak için çalışırlar. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte kök hücreler de eskisi kadar işlev görmez ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Saç dökülmesi de aslında bir yaşlanma belirtisidir. Bu nedenle ekilen saçlar, yaşın ilerlemesi ile birlikte yeniden dökülmeye başlayabilir.

Editörün Önerisi

Saç ekimi yaptırmadan önce saçlarınızın yeniden çıkmasına yardımcı olan Uraw Mavi Serum Forte kullanabilirsiniz.

Uraw mavi serum forte
Sipariş vermek için tıklayın

Leave a Comment