Saç Kırıkları Neden Olur? [ En Etkili 5 Yöntem ]

“Saç kırıkları neden olur?” sorusunun cevabı birçok saç sorunu problemine bağlıdır. Özellikle de saçlara uygulanan yanlış yöntemler saç kırıklarına neden olur.

Saç kırıkları

Saç kırıklarından kurtulmanın tek yolu saçlarını “kesmek mi?” sanıyorsun, o zaman yanılıyorsun. Çünkü saç kırıkları; duygusal çöküklük ve sağlıksız beslenme gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur.

Saçlarımızda bizler gibi yorulur ve yoruldukça kırılır. Yoruldukça kırılan saçları iyileştirmek için birçok bakım mevcut olsa da kadınların ilk aklına gelen saçlarını kestirmektir. Saçların bakımsız görünmesine sebep olan saç kırıkları, günümüz kadınlarının baş belası diyebilir miyiz?

Evet dediğinizi duyar gibiyim, çünkü her kadın yaşadığı problemler ve yoğun iş günlerinden dolayı saçlarına vakit ayıramamakta ve olası kırılmaların da önüne geçememektedir. İşin içine birde ruhsal sağlığımız girince saçlarımız ister istemez etkilenmektedir. Peki, oluşan saç kırıklarını nasıl toparlarız ve bir daha saçlarımızın kırılmaması için neler yapabiliriz, gelin hep birlikte çözümlerine bakalım.

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır: Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Kırıkları Neden Oluşur?

Saç neden kırılır

Saç kırıklarının birçok nedeni vardır. Tek bir soruna bağlı kalarak, kesinlikle saçlarınızın kırılma sebebi şu yüzdendir diyemeyiz ama sebepler dairesinde sizlere nedenlerini açıklayabiliriz.

Sağlıksız beslenme

  1. 2

1- Sağlıksız Beslenme

Sağlıksız beslenmek

Saçlarımızın yeteri kadar vitamin alamaması ve istediği mineralleri vücutta bulamaması demek sağlıksız bir saç yapısına sahip olabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Çalıştığımız iş yerlerinde yediğimiz birçok yemeğin içerisinde neler olduğunu bilemediğimiz gibi çok fazla abur cubura yönelmekte saçları derinden etkileyecektir. Sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve olabildiğince fast food ürünler yemekten kaçınmalısınız. Aksi takdirde saçlarınızın istediği vitaminleri vücudunuzda barındıramayacaksınız.

2- Kuru Saçlar

kuru saçlar

Saç deriniz kuruysa ve bir türlü nemlendiremiyorsanız kesinlikle bir çözüm bulmanız gerekiyor demektir. Çünkü nemsiz kalan saçlar, ister istemez kurumaya yönelecek ve saç kırıklarına sebep olacaktır. Saçlarınıza iyi gelen nem deposu bir maske tercih edebilir ve böylelikle saçlarınızın nefes almasını sağlayabilirsiniz.

3- Saçlarınızı Yormayın!

Saçlarınızı yormayın

Saçlarınızı sürekli topuz yapmak ve hiç salık bırakmamak, saç kırıklarına sebep olacaktır. Çünkü saçlarımızın da nefes almaya ihtiyacı vardır ve olabildiğince açık bırakmak istedikleri oksjen değerini almalarına yardımcı olacaktır.

4- Saçlarınızın Eksiklerini Bilin

Saçlarınızın eksiklerini bilin

Saçlarınızın neye ihtiyacı olduğunu bilmek daha kolay toparlanmasına yardım edecektir. Belki de en büyük sebebi demir vitamini eksikliğidir ya da bakımsız kalmıştır ve birkaç bakıma ihtiyacı vardır. Bu ve bunun gibi sebepleri bilmek saçınızın eksiklerine göre hareket etmenize yardımcı olacaktır.

5- Saç Maskesi Yapın

saç maskesi yapın

Saçlarımın maskeye ne ihtiyacı var, diyebilirsiniz. Fakat saç maskeleri, saçları kökten uca besleyerek ihtiyacı olan her şeyi karşılamaktadır. Doğal ve etkili saç maskeleri yaparak saçınızın kırıklarından kurtulabilir ve saçlarınıza özel bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Hem saçlarınızın kaybettiği nem dengesini geri kazandıracak hem de saçlarınızı kökten uca kadar besleyeceksiniz.

Saç maskesi mi saç kremimi tarafını seç: Saç Maskesi ve Saç Kremi Arasındaki Farkı Nedir?

6- Boyalı Saçlarınızı Tekrar Boyatmayın!

Boyalı saçlarınızı tekrar boyatmayın

Hayır, kesinlikle çözüm tam olarak bu değildir. Saçlarınızı boyattıktan sonra oluşan saç kırıklarını yeniden boyatarak engelleyemezsiniz. Çünkü saçlarınızda oluşan saç kırıklarının sebebi boyanın bir yan etkisi olabilir. İlk boyattığınızda sağlıklı saç görünümüne kavuşsanız da zaman geçtikte saçlarınız tel tel olacak ve gevşeyecek.

Zamanla da dökülmeye ve kırılmaya başlayacaktır. İşte bu yüzden saçlarınızı boyatmışken bir daha boyatmak kesinlikle bir çözüm değildir.

7- Saçlarınızı Tarayın, Koparmayın

saçlarınızı tarayın, koparmayın

Saçlarınızı nasıl tarıyorsunuz? Eğer hemen iki dakika da tarayayım da bitsin diyerek saçlarınızı tarıyorsanız en büyük yanlışlardan birini yapıyorsunuz demektir. Çünkü saçları kuru bir şekilde taramak ne yazık ki saçın yapısını bozar ve saç kırıklarını arttırır.

Saçlarınızı hafif nemli olacak şekilde ıslatın ve ardından taramaya başlayın. Çünkü saçınızı bu şekilde yumuşatmış olacaksınız ve daha rahat tarayacaksınız.

Kırılan Saçlar Nasıl Onarılır?

kırılan saçlar nasıl onarılır

Saçlarımızda birçok problem mevcut olabilir. Özellikle en sık karşılaşılan problemlerden birisi, saç kırıkları ve saçın nemsiz kalmasıdır. İşte bu sebepten dolayı, saçlarımızı onarmanın yollarını arar dururuz. Fakat bir süreliğine saçlarımıza etki edecek, geçici çözümlerdense daha etkili sonuçlara başvurmakta fayda vardır. Peki, günlük hayatımızda nelere dikkat etmeliyiz ki saçlarımızı onarabilelim?

1- Onarıcı Şampuan Kullanın

onarıcı şampuan kullanın

Saçlarınızı onaracak ve saçlarınızı yıpratmayacak bir şampuan kullanmanızda fayda var. Özellikle içerisinde neler olduğuna dikkat ederek bir şampuan tercih etmelisiniz.

Bilindiği üzere tuzlu şampuanlar saçın yapısını bozmakta ve saçı gün geçtikçe yıpratmaktadır. Böyle bir şampuan yerine tuzsuz bir şampuan tercih etmek sizin ve saçlarınızın yararına olacaktır. Unutmayın, şimdi onarmazsanız, ileride daha farklı sorunlar sizi bekliyor olacaktır!

Şampuanınız yüzünden saçlarınız dökülmesin: Şampuan Saç Döker mi? | Evde Saç Bakım Önerileri

2- Saçlarınızı Isıdan Koruyun

ısıdan korunun

Yoksa hala fön çektiriyor ve saçlarınızın daha düz bir görüntüye ulaşabilmesi için birçok ısı yöntemine mi başvuruyorsunuz! Kesinlikle bu ve bunun gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Çünkü saçlara yüksek ısı uygulamak, saçlarınızı daha çok yıpratacak ve kırılmasına sebep olacaktır. Daha doğal yöntemlerle saçlarınızdaki elektriklenme ve kabarmanın önüne geçmelisiniz. Bunun için saç kremleri ve maskelerini kullanabilirsiniz.

3- Saçlarınızı havluyla kurutmayın!

saçlarınızı havluyla kurutmayın

Saçlarımızı sert darbelerle kurutmaya çalışmak kırılmasına sebep olmak demektir. Saçlarınızda oluşan kırılmaların önüne geçmek istiyorsanız, kesinlikle saçlarınızı havlu yerine bir tişört ya da daha yumuşak bir bez yardımıyla kurutmanızda fayda var.

4- Yumuşak Saç Fırçası Kullanın

yumuşak saç fırçası kullanın

Saçlarımızı tararken oldukça nazik davranmalıyız. Aksi takdirde saçlarımız, sert darbelerimizden ötürü kırılabilir ve kopabilir. Bunun önüne geçebilmek için, yumuşak saç fırçası kullanmak yararlı olabilir.

5- Saç Uçlarınızı Besleyin

saç uçlarınızı besleyin

Saçlarınızın uçlarında yaşadığınız kırık problemlerinden ötürü, saçlarınıza şekil veremediğinizi biliyoruz ve dahası saçlarınız kabarıyor ve elektrikleniyor bunun da farkındayız. Peki, saçlarınızın uçlarını besleyerek bu sorundan kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Saç uçlarınızı beslemek için, doğal yağlardan faydalanabilir ve saç maskeleriyle saçlarınızı kökten uca yenileyebilirsiniz. Özellikle de zeytinyağı, badem yağı, hindistancevizi yağı gibi yapısında onarım özellikleri bulunan doğal yağlar, kırıklarınız için mucizevi bir çözüm olacaktır.

Evet, saçlarınızın neden kırıldığını ve saçlarınızda oluşan kırıklar için neler yapabileceğinizi biliyorsunuz. Sizlere bir tavsiyem de doğal içerikli ürünler kullanmanız olacak. Çünkü ne varsa doğanın özünde var öyle değil mi?

Saç Kırıkları İçin: Entele Şampuanı

Entele şampuanını daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama saçları onarmak ve saçı beslemek konusunda oldukça başarılı bir üründür.

  • Hem doğal hem de yapısında saçların istediği vitamini barındıran entele şampuanı, saç kırıklarınızı da derinlemesine onaracak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.
  • Kepek oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
  • Saçlarınıza derinlemesine bakım yapar ve besler.
entele set
Sipariş vermek için tıklayınız

Related posts

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[email protected]

Saç Derisinde Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

[email protected]

Saç Nezlesi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

[email protected]

Leave a Comment