Saç Kırılmasını Durduran 10 Doğal Çözüm

Saç Kırılmasını Önleyen Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Saçlarınızda kontrol edilemeyen kabarma, kuruluk ve ayrık uçlar fark etmeniz, muhtemelen saç kırılması yaşadığınız göstermektedir. Saç kırılması büyük ölçüde saçınızın yanlış kullanımı, örneğin kimyasal ürünlerin aşırı kullanımı, ısı şekillendirme araçları, yanlış saç fırçası vb. durumlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Saç kırılmasını nasıl durduracağınızı merak ediyorsanız ve saçlarınızı sağlıklı formuna geri döndürmek, yumuşak ve parlak hale getirmek için 10 doğal çözüm önerisini inceleyebilirsiniz. Her şeyden önce saçlarınızın kırılmasına neyin neden olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Saç kırılmasına neden olan başlıca durumlar arasında:

  • Nem eksikliği
  • Saçın sert suyla yıkanması
  • Saçın yüksek ısıyla şekillendirilmesi ve kurutulması
  • Saç boyama işlemleri
  • Pamuk yastık kullanımı
  • Duş sonrası saçın havluyla ovalanması

Kimse saçlarının kırılmasını ve hasar görmesini istemez. Aşağıda listede, saç kırılmasıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek doğal yöntemleri sıraladık…

1. Vitaminler

C vitamini, kan damarlarının oluşumunun temeli olan kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. D3 vitamini, keratin adı verilen saçınızı oluşturan bileşenin üretimine yardımcı olurken, biyotin saç büyümesi için gereklidir ve eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu vitaminleri narenciye, yumurta, peynir ve yapraklı sebzeler tüketerek alabilirsiniz.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı , saçın protein kaybını önlemeye yardımcı olan doğal bir nemlendiricidir. Yağdaki laurik asit, saçınızı kepek gibi mantar enfeksiyonlarından koruyan antifungal özelliği sahiptir. Bu özellikler saçların kırılmasını önlemeye yardımcı olur.

3. Hint Yağı

Hint yağı içeriğindeki rinoleik asit sayesinde kafa derinizdeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Bu da saçlarınızı besler, güçlendirir ve kırılmasını önler.

4. Uçucu Yağlar

Tatlı badem esansiyel yağı , saçınızın parlaklık ve kalınlığını geri kazanmasına yardımcı olabilir. İçeriğindeki oleik asit ve linoleik asit, saçları besleyen, daha fazla hasar ve kırılmayı önleyen yararlı bileşenlerdir. Papatya esansiyel yağı, nemlendirici ve antienflamatuar özelliğe sahiptir. Bu özellikler iltihaplı kafa derisi, kuru ve hasarlı saçların tedavisine yardımcı olabilir. Aynı zamanda mantar karşıtıdır ve mantarların neden olduğu kafa derisi enfeksiyonlarını önleyebilir.

5. Argan Yağı

Argan yağı zengin bir A, C ve E vitamini kaynağıdır ve antioksidan özelliklere sahiptir. Saçlarınızı hasar ve kırılmadan korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca linoleik asit ve omega-6 yağ asiti içeren argan yağı saçınızın nemli kalmasına yardımcı olur.

6. Yeşil Çay

Yeşil çay , antioksidan özelliklere sahip olan ve saç büyümesini uyaran kateşinler içermektedir. Aynı zamanda antifungal ve antienflamatuar özelliklere de sahiptir. Böylece, kafa derisini enfeksiyonlardan koruyabilir ve saçın incelmesini önleyebilir.

7. Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı zengin bir protein kaynağıdır ve saçı sağlıklı, yumuşak ve kırılmadan koruyan özel bir formüle sahiptir. Öte yandan yumurta akı önemli antioksidan ve antienflamatuar özellikler göstermektedir. Bu da saçınızı ve saç derinizi iltihap ve hasardan koruyabilir.

8. Aloe Vera

Aloe vera jeli cildi ve saç yararları için oldukça popülerdir. Bu esas olarak nemlendirici, iltihap önleyici, koruyucu ve antifungal özelliklere sahip oluşundan kaynaklanmaktadır. Aloe vera, saç derinizin kepeksiz kalmasına yardımcı olur, saç kırılmasını önler ve saçınızın pH’ını geri kazanmasına olanak sağlar.

9. Sarımsak

Saçlarınız çoğunlukla keratinden oluşur. Sarımsak, keratinin yapıtaşı görevi gören zengin bir kükürt kaynağıdır. Ayrıca antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Böylece sarımsak kafa derisini, kırılmaları ve mantar enfeksiyonlarını önler.

10. Elma Sirkesi

Bozulmuş bir pH seviyesi, saçınızın kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir. Elma sirkesi içindeki asetik asit varlığı nedeniyle kafa derinizin pH’ını dengelemeye yardımcı olur. Asetik asit ayrıca saçlarınızı yumuşak tutmaya yardımcı olarak kırılmasını önler. Ayrıca, elma sirkesi antimikrobiyal ve antifungal özelliği sayesinde kafa derisi enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Related posts

Kepek Neden Oluşur? Kepek Nasıl Gider?

sac[email protected]

Saçta Isı Hasarı Nedenleri ve Çözümleri

[email protected]

Kepek Sorununu Ortadan Kaldıran En Etkili Doğal Çözüm Önerileri

[email protected]

Leave a Comment