Saç Nezlesi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Milyonlarca kadının en büyük şikayetleri arasında yer alan saç nezlesi, güçsüz ve yıpranmış saçlara sebebiyet veren bir çeşit saç hastalığıdır. Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilen bu hastalık, özellikle kadınlarda sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer alıyor. Tedavi edilmemesi durumunda birçok farklı saç problemine hatta saç dökülmelerine neden olan saç nezlesi hakkında tüm merak edilenleri açıkladık. İşte halk arasında rapunzel hastalığı olarak da bilinen saç nezlesi hakkında bilinmeyenler…

1. Saç nezlesi özellikle duş, havuz ve deniz sonrasında ıslak kalan saçların iyi kurulanmaması sonucunda ortaya çıkan bir saç hastalığıdır. Hastalık kişinin kafa derisinde yanma ve batma hissiyle kendini göstermektedir.

2. Kadınların saç nezlesine yakalanma riski erkeklerden daha fazladır. Bunun temel sebebi, uzun saça sahip kadınların su gören saçlarının ıslak kalma ve kuruma süresinin daha uzun olmasıdır. Özellikle kısa saçlı erkeklerde saç nezlesi görülme olasılığı bir hayli düşükdür.

3. Saç nezlesine yakalanan kişilerde en yaygın görülen semptom, kafa derisinde ağrı hissi, kaşıntı, yanma ve batma durumlarıdır. Kişi sürekli saç diplerini kaşımak ve saçlarını çekiştirme isteiğine girişmektedir.

4. Halk arasında saç nezlesi olarak adlandırılan bu hastalık, aynı zamanda rapunzel hastalığı veya prenses hastalığı olarak da bilinmektedir. Erken fark edilmesi ve uygun tedavilere başlanması durumunda kısa sürede atlatılmaktadır.

5. Saç nezlesi iki farklı teoriye göre açıklanmaktadır. Bunlardan ilk saç derisinde ki folikülleri beynin sinir sistemine bağlayan sinirler, folikül üzerinde kıl kalmadığında beyne sinyal göndermesidir. Bu durum vücutta olmayan bir organın ağrısına benzetilmektedir.

6. Saç nezlesinin ikinci teorisi, hastalığa yakalanan bireylerin aşırı hassas sinirlere sahip olması durumudur. Yani saç dipleri yeteri kadar hava almadığında bu problem ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde saçların ıslak kalması rapunzel hastalığına davetiye çıKArtmaktadır.

7. Birçok saç probleminde olduğu gibi saç nezlesinde de saçların sıkıca toplanması, saç köklerinin hava almaması, saçların iyice kurulanmaması ve ıslak bırakılması durumlar yer almaktadır. Tüm bu durumlar saçların kafa derisinden çekilmesine ve saç köklerinin zorlanmasına neden olmaktadır.

8. Saç nezlesi ortalama bir hafta kadar sürmektedir ancak bazı bireylerde bu süre bir ayı bulabilmektedir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

9. Saç nezlesi yalnızca ıslak kalan veya sıkı saç modellerine maruz kalan kafa derisinin yol açtığı bir hastalık değildir. Tıpkı diğer saç hastalıklarında olduğu gibi bu saç sorununda da aşırı ısıya maruz kalan ve saç şekillendiriciler neden olabilir. Aynı zamanda yoğun kimyasal içeriğe sahip saç boyaları da saç nezlesine davetiye çıkarabilir.

10. Saç nezlesi problemi riskini en aza indirmek için duş, havuz veya deniz sonrası ıslak kalan saçların özenle kurutulması gerekmektedir. Kurutma işlemleri yüksek ısı kaynağında değil, havlu yardımıyla fazla suyun alınmasının ardından düşük ısı işlemleriyle gerçekleştirilmelidir. Öte yandan saç diplerine baskı uygulayan sıkı modeller yapmak yerine gevşek ve rahat saç stilleri uygulamaları bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirgemektedir. Herhangi bir kesin tedavisi olmayan bu hastalığa yakalanmanız durumunda semptomların ilerlememesi için doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Related posts

Kepekten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 5 Yöntem

[email protected]

Kuru Saç Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

[email protected]

Saç Derisi Hassasiyetine 10 Bitkisel Çözüm

[email protected]

Leave a Comment