Saç Problemi İçin Lavanta Yağı Kullanmanın 4 Yolu

Lavanta yağı, ciltte ve saçlarda seyreltilmeden dahi kullanılabilen birkaç uçucu yağdan biridir. Bununla birlikte her doğal ürün gibi, yüksek konsantrasyonlar alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle her zaman az miktarda kullanmaya ve taşıyıcı yağlarda seyreltmeye özen gösterin. Öte yandan lavanta yağı kullanmaya başlamadan önce, bazı bileşenlerine alerjiniz olup olmadığını görmek için elinizin küçük bir parçası üzerinde test edin. Bir süre sonra cildiniz kırmızıya dönerse lavanta yağını kullanmayın! Tüm bu durumları dikkate almanızın ardından lavanta yağını saçlarınızda nasıl kullanabileceğinize geçebilir. Lavanta yağının faydalarından en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? İşte lavanta yağını saçta kullanmanın 4 farklı yolu…

1. Kafanıza Masaj Yapın

Seyreltilmiş lavanta yağını saçınızı yıkadığınız sıklıkta saç derinize masaj yaparak uygulayın. Lavanta esansiyel yağını jojoba veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağla eşit parçalar halinde seyreltebilirsiniz. Eşit oranda karıştırılmış lavanta ve taşıyıcı yağlardan daha yüksek konsantrasyonda lavanta yağı kullanmayın. İşlemi her defasında 5 ile 10 dakika aralığında duş sonrası kafa derinize nazikçe uygulayın. Maksimum fayda almak için saçınızı havluyla sararak bir gece bekleyin.

Lavanta yağı, saç büyümesini teşvik edebilir ve zarar görmüş saçları iyileştirebilir. Ayrıca daha sağlıklı bukleler elde etmenize yardımcı olur. En iyi sonuçlar için lavanta esansiyel yağını hindistancevizi yağı ve jojoba yağı ile birleştirip saç derinize günde en az bir kez yapın masaj yapmanız öneririz.

2. Saç Ürünlerine Ekleyin

698123442 lavender essential oil, essential, natural, health, fresh, wellness, glass, essence, aroma, aromatic, massage, relax, medicinal, fragrance, close up, extract, dropper, beautiful, grey A bottle of lavender essential oil with fresh lavender twigs on a dark background

Saç derisini nemlendirmek, saçları beslemek ve eşsiz bir doğal parfüm etkisi yaratmak için lavanta yağını saç ürünlerinize ekleyebilirsiniz. Örneğin şampuanınıza, saç kreminize veya başka bir ürününüze bir miktar lavanta yağı koyabilirsiniz. Ortalama bir şampuan şişesine 8-10 damla lavanta yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

Öte yandan doğrudan şişeye damlatacağınız lavanta yağının şampuandan ayrılacağını unutmayın. Bu nedenle her kullanımdan önce iyice çalkalayarak yağ ile ürünün birbirine karışmasına yardımcı olun.

3. Saç Serumu Yapın

Saç serumları, belirli saçların yararı için tasarlanmış ürünlerdir. Bu genellikle kıvırcık saçları, yağlı saçları, bölünmüş uçları normale çevirmenin en etkili yoludur. Bazı saç serumları, lavanta esansiyel yağı içerecek şekilde tasarlanmıştır. Bu genellikle saçların uzaması ve kafa derisinin beslenmesi için tercih edilen bir üründür. Eğer ki saç serumunuzda lavanta yağı bulunmuyorsa birkaç damla ekleyerek saçlarınızdan daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

4. Saç Maskesi Yapın

Saçlarınızın daha parlak, güçlü ve canlı kalması için haftada bir kez lavanta saç maskesi yapmanızı öneririz. Bu size saç bakımı konusunda lavanta yağının en iyi faydalarını sağlayacaktır. Bazı saç maskeleri içeriğinde lavanta yağı içerse de evde doğal bir karışımlar bu işlemi kolayca halledebilirsiniz.

Lavanta Yağının Yan Etkileri Var mı?

Her daim lavanta yağını kararında kullanmaya özen gösterin çünkü çok fazla kullanılan uçucu yağlar cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için lavanta yağını daima taşıyıcı bir yağ ile karıştırın. Taşıyıcı yağ kullanmanıza rağmen, kızarıklık, kurdeşen veya deri iltihabı yaşarsanız, hemen kullanmayı bırakın. Bu durum lavantaya alerjiniz olduğunun bir göstergesi olabilir.

Asla sade uçucu yağları yutmayın veya gözünüze sokmayın! Yanlışlıkla gözünüze kaçarsa, gözlerinizi hemen soğuk suyla yıkayın. Sinir sistemi yatıştırıcıları veya anti-depresanlar kullanıyorsanız lavanta yağı kullanımında son son derece dikkatli olmalısınız. Bu tarz psikolojik ilaçlar içeriğinde uykuyu ve uyuşukluğu arttırabilecek bileşenlere sahiptir. Bu hususların dışında, seyreltilmiş lavanta esansiyel yağı topikal olarak kullanmak tamamen güvenlidir.

Related posts

Saç Nezlesi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

[email protected]

Saç Derisi Hassasiyetine 10 Bitkisel Çözüm

[email protected]

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[email protected]

Leave a Comment