Kepekten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 5 Yöntem

Günümüzde her 10 kişiden 5’ini etkileyen ve yaygın bir problem halini alan kepek sorunu, evde alınacak basit önlemlerle hafifletilebilir hatta ortadan kaldırılabilir. Kepek sorunundan muzdarip olan kişiler, bu problemle nasıl başa çıkabileceğini araştırırken birçok saç bakım ürününe yüksek meblada paralar ödemektedir. Bu yazımızda alternatif tıbbın yüzyıllardır kepek tedavisinde kullandığı en etkili doğal tedavi yöntemlerini listeledik. İşte kepekle mücadelenizde size yardımcı olabilecek 5 doğal yöntem…

Saçlarınızı sirkeli suyla durulayın

Sirke, kepek sorununu ortadan kaldırmada son derece etkili olan doğal tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Tek yapmanız gereken bir miktar elma veya üzüm sirkesini bir kabın içerisine koyarak içerisine ılık su doldurun. Ardından karışımı duş sonrası saçlarınızı durulamak için kullanın. İşlem sonrası sirkenin ağır ve rahatsız edici kokusunu ortadan kaldırmak için ılık suda saçlarınızı yeniden durulayın. Saçlarınız kuruduğunda sirke kokusunun kalmadığını göreceksiniz.

Saçlarınıza zeytinyağı ile masaj yapın

Zeytinyağı, saç ve saç derisi sağlığının korunması için yüzyıllardır kullanılan en etkili tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Saçı yumuşatma, parlaklık ve nem kazandırma konusunda usta olan zeytinyağı, aynı zamanda kepekle mücadele etmenize de büyük katkı sağlayabilir. Tek yapmanız gereken uyumadan önce bir miktar zeytinyağını kafa derinize nazikçe masaj yaparak sürmek. Ardından saçlarınızı duş bonesi veya streç film yardımıyla iyice kapatın. Yaklaşık 4-6 saat beklettikten sonra saçlarınızı kepek önleyici doğal bir şampuan kullanarak durulayın.

Şampuanınıza bitkisel yağlar ekleyin

Her şeyden önce kepekle mücadelenizde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de şampuan seçimi olacaktır. Saç sağlığını korumak ve kepek sorununu en aza indirgemek için kepek önleyici şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Öte yandan bu şampuanların saçınız için daha fazla yarar sağlamasına destek olmak için bitkisel yağlar kullanın. Örneğin şampuanınızın içerisine nane yağı, lavanta yağı, biberiye yağı vb. yağlar ekleyebilirsiniz. Tüm bu doğal ürünler saç sağlığının korunmasına yardımcı olacağı gibi kepek sorununun azalmasına da destek olabilir.

Saçlarınıza yoğurt maskesi yapın

İlk etapta kulağa garip gelen bu öneri, aslında saçlarınıza sandığınızdan daha fazlasını verebilir. Yoğurt, içeriğinde ki zengin besin kaynakları sayesinde saç köklerinin güçlenmesine, saç derisinin sağlığının korunmasına ve kepekle mücadele etmenize yardımcı olabilir. Son derece kolay kullanıma sahip olan bu yöntem için duş öncesinde bir kas içerisinde yoğurdu iyice çırpın. Ardından saçlarınıza sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Artık saçlarınızı hafif bir şampuan yardımıyla durulayabilirsiniz.

Çam terebentin yağı kullanın

Saça saymakla bitmeyen faydalarıyla bilinen çam terebentin yağı, aynı zamanda kepekle mücadele etmenize de yardımcı olabilen eşsiz bir ürün olarak bilinmektedir. Aktarlardan veya marketlerden kolayca temin edebileceğiniz bu yağı kepekle mücadelede kullanmak için ilk olarak saçlarınıza kökten uca sürün. Yağ ile kafa derisine nazikçe masaj yapın. Yaklaşık 2 saat bekledikten sonra saçlarınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Bu işlem sonrasında kafa derinizde rahatlama ve saçlarınızda eşsiz bir yumuşaklık olduğunu hissedeceksiniz.

Related posts

Kepek Neden Oluşur? Kepek Nasıl Gider?

[email protected]

Kepek Sorununu Ortadan Kaldıran En Etkili Doğal Çözüm Önerileri

[email protected]

Saçlar Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının 6 Yaygın Sebebi!

sacek[email protected]

Leave a Comment