Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halk arasında saçkıran olarak bilinen alopesi areata, tüm tüylü cilt tiplerini etkileyebilen bir çeşit cilt hastalığıdır. Çoğu zaman tedavi edilmemesi durumunda kellikle sonuçlanan bu cilt hastalığı, aynı zamanda kalıtsal nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Saçkıran hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceğiniz tüm soruları bu yazımızda yanıtladık. İşte alopesi areata (saçkıran) hakkında merak edilenler…

Saçkıran Neden Olur?

Yapılan araştırmalar, saçkıran hastalığının genellikle bağışıklık sistemindeki zayıflıklara bağlı olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Bağışıklık sisteminde ki bu anormallik, saç köklerine zarar veren bir durumla sonuçlanmaktadır. Alopesi areatada bağışıklık sistemi saç köklerine saldırır ve sağlıklı saç oluşumunu engeller. Sonuç olarak cilt yüzeyi bu anormallikten etkilenerek saçkıran hastalığını ortaya çıkartır. Tüm bunların yanında saçkırana:

  • Tiroid hastalığı
  • Vitiligo hastalığı
  • Kelebek hastalığı
  • Eklem tutulumu
  • İltihaplı bağırsak hastalıkları

Yukarıda belirtilen hastalıklar, saçkıran oluşumunu hızlandıran veya tetikleyen sebepler arasında yer almaktadır.

Saçkıran Saç Kaybına Neden Olur mu?

Alopesi areata hastalığının en büyük işareti ne yazık ki saç kaybıdır. Saç dökülmesi çoğu bireyde yaygın görülen bir durumdur ve hayatın bir döneminde ortaya çıkabilmektedir. Saç şaftlarının kırılmasından kaynaklanan saç dökülmesi, saç uzamasının azalmasına ve beraberinde saç kaybına neden olmaktadır.

Hem erkeklerde hem kadınlarda rastlanan saçkırana bağlı saç dökülmesi, özellikle erkekleri daha çok etkilemektedir. Tüm bunların yanında saç dökülmesinin temel sebebi tiroid hastalığı, anemi, protein eksikliği, kemoterapi, radyoterapi ve düşük vitamin seviyesi olabilir. Saçkıran ise cildin lokalize bölgesindeki saç köklerinin otoimmün yıkımı ile ortaya çıkmaktadır.

Saçkıran Belirtileri ve Semptomları

Saçkıran hastalığının en yaygın belirtisi, kafa derisinde meydana gelen boşluklardır. Bu boşluklar, zayıflayan saç köklerinin dökülmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Öte yandan hastalık ofiyazis olarak ortaya çıktığında kafa derisinde daha büyük döküntülere neden olabilmektedir. Bazense alopesi totalis adı verilen cilt hastalığına bağlı olarak tüm kafa derisinin saç kaybına uğramasına neden olabilir.

Saçkıran Hastalığından Kimler Etkilenir?

  • Saçkıran en sık 30 ile 60 yaş arasındaki yetişkin bireylerde ortaya çıkmaktadır.
  • Saçkıran yaşlı bireyleri ve çocukları daha az etkilemektedir.
  • Alopesi areata bulaşıcı değildir.
  • Her saç dökülmesi alopesi areata değildir.
  • Hormonal östrojen tedavileri sonucunda ortaya çıkan saç kayıpları, saçkıran hastalığıyla ilişkili değildir.

Saçkıran Nasıl Teşhis Edilir?

Saçkıran hastalığının teşhisi, kafa derisinde kıllı bölgenin seyrekleşmesi veya dökülmesi sonucunda kesinleşmektedir. Bazen teşhisin doğrulanması için kafa derisine biyopsi yapılması gerekebilir. Öte yandan saçların uzamaması, kırılmış saçlar, ince saç kökleri ve kel bölgelerde görülen gri saç kökleri hastalığın teşhis edilmesini kolaylaştırabilir.

Saçkıran Tedavisi Nedir?

Tipik olarak görülen saçkıran hastalığı tedavisi, saç dökülmesinin şiddetine ve uzunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra uygulanacak olan saçkıran tedavisi hastalıktan kesin olarak kurtulacağınız anlamına gelmeyebilir. Doktorunuzun kafa derinizde meydana gelen alopesi areata hastalığı için uygulayacağı en yaygın tedavi seçenekleri arasında:

1. Deri içine lokal steroid enjeksiyonları, tedavi edilen bölgelerde saç büyüme döngüsünün yeniden başlamasına yardımcı olabilir.

2. Kremler, losyonlar ve şampuanlar saçlarınızın yeniden uzamasına ve eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilir.

3. Oral ilaç tedavisi saçkırandan etkilenen bölgenin yeniden sağlığına kavuşmasına ve beraberinde saç oluşumuna yardımcı olabilir.

4. Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve saçkıran hastalığının ilerlemesine engel olabilir.

Related posts

Saçlar Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının 6 Yaygın Sebebi!

[email protected]

Saç Derisi Hassasiyetine 10 Bitkisel Çözüm

[email protected]

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Leave a Comment