Saçlar Neden Beyazlar? Saç Beyazlamasının 6 Yaygın Sebebi!

İnsan bünyesi, yaşa bağlı olarak vücutta birçok değişikliği beraberinde getirmektedir. Bunlarda bir tanesi de saçlarda meydana gelen beyazlamalar, dökülmeler ve yıpranmalardır. Yaşa bağlı olarak meydana gelen saç beyazlamaları, hem kadın hem erkek bireylerde zamanla gelişen normal bir durumdur. Tüm bunların yanında saç beyazlaması yalnızca yaşa bağlı olarak değil, genç bireylerde de ortaya çıkabilmektedir.

Vücudumuzda cildi kaplayan milyonlarca saç kökü bir diğer deyişle küçük keseler bulunmaktadır. Tüm bunların yanında foliküllerimiz melanin içeren saç ve renk pigmentleri üretmektedir. Zamanla bu saç kökleri pigment hücrelerini kaybederek saçların beyazlamasına neden olmaktadır. Bu yazımızda saçların neden beyazladığı, erken saç beyazlamasının nasıl önleneceği konusunda tüm merak edilenleri cevaplayacağız. İşte saç beyazlaması hakkında tüm merak edilenler….

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Yaşa bağlı olarak meydana gelen saç beyazlaması, foliküllerin melanin içeren saç ve renk pigmentlerini zamanla kaybetmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşın yanı sıra gençlik döneminde dahi ortaya çıkabilen saç beyazlaması birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda saçların beyazlamasına neden olan durumlar arasında:

1. Vitamin Eksikliği

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamaması, birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Saç beyazlamasınında temel nedenleri arasında yer alan bu durum, özellikle B-6, B-12, D, E ve biyotin eksikliğine bağlı olarak meydana gelmektedir. Öte yandan düzensiz beslenmeye bağlı olarak D-3, B-12 ve bakır eksikliği de saçların beyazlamasına neden olan yaygın durumlar arasında yer almaktadır.

2. Genetik Faktörler

Saç beyazlamasının en büyük sebepleri arasında yer alan genetik faktörler, erken grileşme ve saç kayıplarının temel sebebi olarak bilinmektedir. Ailenizde saç beyazlaması gibi bir durum varsa çocukların aynı sorunu yaşaması oldukça yüksektir. Öte yandan ırk ve etnisite de saç beyazlamasın da büyük rol oynamaktadır. Araştırmalar beyaz insanların 20’li yaşlarda saç beyazlamasıyla karşılaşabildiğini gösterirken bu durum Asyalılarda 25, Afro-Amerikanlarda 30 olarak belirtilmiştir.

3. Stres

Birçok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartan stres, saçların beyazlamasını da hızlandıran durumlar arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar saç rengini üretmekle görevli hücrelerin strese bağlı olarak azaldığını göstermektedir. Öte yandan oksidatif stres olarak adlandırılan durum da saçların beyazlamasına sebep olan yaygın nedenler arasına gösterilmektedir.

Oksidatif stres, vücudun normal metabolik faaliyetleri sonucunda ürettiği veya çevreden aldığı serbest radikaller olarak adlandırılan oksitleyici kararsız elektron gruplarının hücreler üzerinde oluşturduğu zarar olarak tanımlanmaktadır. Öte yandan serbest radikaller, hücrelere zarar veren, yaşlanmaya ve hastalığa katkıda bulunan kararsız moleküller olarak adlandırılmaktadır. Çok fazla oksidatif stres, vitiligo (ciltte leke oluşumu hastalığı) gibi birçok cilt hastalığının oluşumuna sebep olabilir.

4. Tıbbi Durumlar

Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar başta olmak üzere birçok tıbbi durum saçların beyazlamasına neden olabilir. Özellikle tiroid hastalarında görülen saç beyazlamaları bu duruma en büyük örnektir. Öte yandan beyaz saçlar kafa derisinde, yüzde ve vücudun diğer kısımlarında dökülmelere neden olabileceği gibi ileri aşamada kalıcı kelliğe sebep olabilir.

5. Sigara Tüketimi

Yapılan araştırmalar sigara içenlerin sigara içmeyenlere oranla daha fazla saçlarının beyazladığını göstermektedir. Hatta araştırmacılar sigara tüketen bireylerin 30 yaşından önce saç beyazlamasına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Daha sağlıklı bir vücut ve saçlara sahip olmak için en kısa sürede sigarayı bırakmanız gerektiğini unutmayın. Sigara saç beyazlaması da dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonuna zarar veren zararlı kimyasallar içermektedir.

6. Kimyasal Saç Ürünleri

Saç yapısına zarar veren kimyasal saç ürünleri, erken yaşta saçlarınızın beyazlamasına hatta dökülmesine neden olabilir. Özellikle kadınların sıklıkla tercih ettiği yüksek kimyasal içeren saç boyaları, şampuanlar, saç kremleri ve saç bakım ürünleri bu durumu tetikleyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Bu tarz ürünlerin çoğunda melanini azaltan zararlı bileşenler bulunmaktadır. Öte yandan birçok saç boyasında bulunan hidrojen peroksit, saçların zarar görmesine hatta beyazlamasına neden olabilir. Ayrıca saç açıcı ürünlerin aşırı kullanımı da beyazlaşmaya neden olabilmektedir.

Related posts

Saç Kırıkları Neden Olur? [ En Etkili 5 Yöntem ]

[email protected]

Saçta Isı Hasarı Nedenleri ve Çözümleri

[email protected]

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Leave a Comment