Saçta Isı Hasarı Nedenleri ve Çözümleri

Isı hasarı, saç tellerinin ani aşırı sıcağa veya tekrar tekrar ısı kullanımına maruz kalması sonucunda nem içeriği kaybına, saçın doğal morfolojisinin bozulmasına ve yapıda kalıcı değişikliğe yol açabilecek bir durumdur. Isı hasarı, genellikle ısı şekillendirme cihazları (fön makinesi, saç maşası vb.) ve ultraviyole, radyasyon gibi çeşitli ısı kaynaklı işlemlerden kaynaklanmaktadır. Isıdan zarar görmüş saçlar, doğal şeklini kaybetmiş kuru ve sert tellerle karakterize edilmektedir. Saçınızdaki çok fazla ısı, saça güç veren keratin proteinlerine zarar verebilir, saç telinin içindeki nemi kurutarak kırılgan hale getirebilir ve kütikülü ( dış koruyucu tabaka ) çatlatabilir.

İşte saçta ısı hazarının nedenleri…

1. Saçtaki ısı hasarı genellikle fön makinesi, düzleştirici ve bukle maşası gibi bir dizi ısı şekillendirme aletlerinin çok yüksek sıcaklıklarda kullanılması veya çok sık kullanılmasından kaynaklanabilir.

2. Isı, keratin proteinini ve nem şeritlerini yok ederek saç tellerinin son derece ince ve cansız görünmesini sağlar.

3. Saçların fön makinesiyle kurulması, kafa derisindeki gözeneklerin tahrip edilerek açılmasına neden olabilir. Bu da kir ve diğer zararlı bileşenlerin saç köklerine nüfuz ederek hasar almasına yol açabilir.

4. Saçın doğrudan güneşten gelen ışına maruz bırakılması, zararlı UV ışınlarına maruz kalarak ahsar görmesine neden olabilir.

5. Isı hasarına sahip saçlar genellikle aşırı dökülme, cansızlık, bölünmüş uçlar, karmaşıklık, renk değişimi, kuruma ve doğal görünümün kaybolmasına neden olabilir.

İşte saçta ısı hasarının çözümleri…

1. Isıdan uzak durun.

Saçlarınız ısıdan kaynaklı zarar dördüyse, ilk yapmanız gereken şey hasarın daha fazla büyümemesi için ısıdan uzak durmak olacaktır. Yani saçınıza maşa, düzleştirici veya fön makinesi gibi yüksek sıcaklıklara sahip cihazlar kullanmamanız gerekmektedir. Ayrıca saçlarınızı çevreden gelen ışınlardan korumak için zeytinyağı, avakado yağı, badem yağı, hindistancevizi yağı gibi doğal yağlarla koruyabilirsiniz.

2. Saçınıza uygun ürünler alın.

Isı kaynaklı saç problemi yaşayan bireylerin, normal şampuan veya diğer saç bakım ürünleri yerine ısı hasarına karşı özel formülize edilmiş ürünler tercih etmesi gerekmektedir. Bu tarz ürünler, saçın doğal nemini kazanmasına yardımcı olacak ve saç hasarını iyileştirecek çeşitli bileşenlere sahiptir. Bu sebepler hasar gören saçlarınız için en doğru ürünü tercih ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda saçı onarmak, iyileştirmek, temizlemek ve sağlıklı kılmakla görevlendirilmiş doğal bitki özüne sahip şampuanlarda kullanabilirsiniz.

3. Hasarı onarmak için yağ kullanın.

Hasar görmüş saçlar için, hasarı onarmaya yardımcı olacak doğal yağlar kullanabilirsiniz. Bu yağlar, saçın nemini yeniden kazanmasına yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda yıpranan saç tellerinin onarılmasına ve beraberine güçlenmesine yardımcı olacaktır. Isıya bağlı zarar görmüş saçları onarmada en etkili yağlar arasında zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avakado yağı, karite yağı (shea yağı) ve jojoba yağı yer almaktadır.

4. Kimyasal işlemden kaçının.

Saçınız ısıdan kaynaklı zarar görmüşse, durumu daha da kötüleştirmemek için her türlü kimyasal işlemden kaçınmanız önerilmektedir. Kimyasal işlemler hasar gören saçlara uygulandığında, hasarın boyutunu çok daha fazla arttıracaktır. Sonuç olarak yıpranan, cansız görünen, kuruyan, kırılan ve hatta dökülen saçlara neden olabilmektedir. Bu sebeple saçlarınızı uzunca bir süre açma, boyama vb. kimyasal işlemlerden uzak tutmayı unutmayın.

5. Uçlarını kırpın.

Saç uçları genellikle ısıdan en çok etkilenen bölge olarak bilinmektedir. Özellikle ısı kaynaklı hasar alan saçlardaki uçlar kırpık kırpık yani tel tel bir görünüme sahiptir. Bu da saçınızın uçlarında kırık olduğunun ve biran önce el atılması gerektiğini en büyük göstergesidir. Ayrıca kırılan saç uçları kesilmemesi durumunda saçın geri kalan kısmına da zarar verebilmektedir. Daha sağlık ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, ısıdan hasar gören saç uçlarını kırptırmayı ihmal etmeyin.

Related posts

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

[email protected]

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

[email protected]

Kepek Sorununu Ortadan Kaldıran En Etkili Doğal Çözüm Önerileri

[email protected]

Leave a Comment