Şampuan Saç Döker mi? | Evde Saç Bakım Önerileri

Duş sonrası saç dökülmesi problemi mi yaşıyorsunuz? Bu durum artık sizi rahatsız etmeye mi başladı? Aslında duş sırasında bir miktar saç dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir ancak küvetinizde veya kabin giderinizde anormal derecede saç teli fark ediyorsanız bu saç sağlığının zarar gördüğüne bir işaret olabilir. Çoğu zaman banyo esnasında görülen saç dökülmeleri kullanılan şampuana bağlı olarak meydana gelmektedir. Özellikle doğal bileşenlerden uzak, aşırı kimyasal içeren şampuanlar saçın incelmesine ve sonunda dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle, saç dökülmesini önlemek ve hasarı en aza indirmek için doğru saç bakım ürünleri seçmeye özen göstermelisiniz. Bu yazımızda şampuanın saç dökülmesini nasıl tetikleyebileceğini ve bunu nasıl önleyebileceğinizi anlattık. İşte şampuana bağlı saç dökülmesi hakkında merak edilenler…

Şampuan Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi?

Genellikle şampuanlar silikonlar, koruyucular, alkol ve kalınlaştırıcı reçinelerle formüle edilmiştir. Bu bileşenlerden bazılarının durulanması zordur ve saç derinize yapışarak sonunda saç dökülmesine neden olabilir. Aynı zamanda bu bileşenler kafa derinizde birikerek iltihaplanmaya ve tahrişe neden olabilir. Saç köklerinizin etrafındaki iltihap , saç köklerinizi gevşetir ve kırılgan hale getirir. Ayrıca yeni saçların çıkmasını engeller. Saç dökülme korkusu nedeniyle, birçok kişi duş esnasında şampuan kullanmamayı veya az miktarda kullanmayı tercih etmektedir. Tüm bunların yanında doğru ve kaliteli bir şampuan seçimi saçlarınızın zarar görmesini engellemekle kalmaz aynı zamanda kafa derisinin nemlenmesine ve saç köklerinin ihtiyaç duyduğu besinleri almasına yardımcı olabilir.

Şampuanlama Sırasında Saç Dökülmesi Normal mi?

Yapılan araştırmalara göre günde 100 saç teli kaybetmemiz normal olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber saçınızı yıkadığınız günlerde normal saç dökülmeniz 10-250 saç teli arasında değişmektedir ancak bu dökülme saç yıkama sıklığınıza ve saçınızı açarken kullandığınız yöntemlere göre değişiklik gösterebilir. Özellikle saçlarınızı yıkarken veya yıkadıktan sonra aşırı saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız bu kullandığınız şampuana ya da olası bir sağlık probleminin işareti olabilir. Tüm bunların yanında saç derinizi ve saçınızı temiz tutmak, özellikle kiri ve her türlü birikintiyi gidermek için son derece önemlidir. Yani sorun saçlarınızı yıkamakta değil yanlış bakım ürünü kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Saç derinizi temizlemezseniz, kir ve ölü deri hücreleri birikerek sonunda kepek ve saç dökülmesine neden olabilir.

Doğal bileşenleri ile klinik araştırmalar sonucunda elde edilen Uraw Şampuan çeşitleri, her saç tipine uygun özel formülü sayesinde hem saçlarınızın beslenmesine hem de sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Saç Dökülmesine Neden Olabilecek Şampuan Bileşenlerinin Listesi

1. Sodyum Lauril Sülfat (SLS)

SLS veya sodyum lauril sülfat, çoğunlukla endüstriyel deterjanlar olarak kullanılan bir maddedir. Ayrıca SLS’nin seyreltilmiş formu şampuanlarda, diğer cilt bakımı veya saç bakım ürünlerinde temizleyici ve koyulaştırıcı olarak kullanılmaktadır. Şampuanınızın köpürmesine neden olan şey sülfattır. Her ne kadar köpüğün saçlara iyi geldiği düşünülse de bu durum bildiği gibi değildir. Aşırı köpük saçınızdaki doğal yağları çıkarabileceği gibi aynı zamanda temel proteinleri parçalayarak saç uzamasını durdurabilir. Bu da kuru saça ve ardından saç dökülmesine neden olur.

2. Sodyum Klorür

Sodyum klorürün kimyasal bileşiminin saçınızın sağlığına zarar verdiği söylenmektedir. Şampuanlarda kıvam arttırıcı ajan olarak kullanılan bu madde yağlı saç derisine sahip bireyler için faydalı olabilir ancak bir şampuan hem SLS hem de sodyum klorür içerdiğinde, saç derinizi daha da kuru hale getirebilir. Sonuç olarak kuru bir saç derisi saç dökülmesine neden olur.

3. Propilparaben

Propilparaben, şampuanlarda koruyucu olarak kullanılan bir paraben türüdür ancak hiçbir paraben saçınız için sağlıklı değildir. Saç derinizin kuruluğunu arttırır ve hormonal dengenizi etkiler. Ayrıca saç dökülmesini teşvik eder ve saç büyümesini azaltır.

4. Polietilen Glikol

Şampuanlarda yumuşatıcı olarak polietilen glikol kullanılır. Saç tellerinizi yumuşatmanıza ve saçınızın açılmasına yardımcı olur ancak bu, saç derinize zarar veren sentetik bir bileşendir. Polietilen glikol, saçınızdaki nemi alma eğilimi gösterir, saç derinizi kurutur ve saç dökülmesine neden olur.

5. Ftalatlar

Ftalatlar, şampuan ve kozmetik ürünlerde çözücü ve parfüm sabitleyici olarak kullanılır ancak saç derinize olduğu kadar sağlığınıza da zararlı etkileri vardır. Ftalatlar hormonal sisteminize müdahale eder ve aşırı tüy dökülmesine neden olabilir.

Şampuanın Neden Olduğu Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebilirim?

  • Saç dökülmesini durdurmanın ilk ve en önemli adımı saç tipinizi bilmektir.
  • Saç tipinize göre uygun bir saç bakım ürünü tercih edin.
  • Saç derinize hafif ve yumuşak olan sülfatsız bir şampuan kullanın.
  • Her yıkamadan sonra nemlendirici saç kremi kullanmayı asla unutmayın.
  • Saç kreminizin doğal yağ, hidrolize keratin ve benzeri mango yağı, shea yağı vb. içerikler içerdiğinden emin olun.
  • Ayrıca saç bakım ürünlerinizin E vitamini ve B5 vitamini içerip içermediğini kontrol edin.
  • Saç derinize sıcak yağ ile masaj yapın. Jojoba yağı, hindistancevizi yağı, badem yağı, argan yağı vb. kullanabilirsiniz.
  • Saçınızda şekillendirme araçlarının ve ürünlerin kullanımını en aza indirin.
  • Saçınızı çeken sıkı saç modelleri kullanmaktan kaçının.
  • Saçınızı taramak için yumuşak bir fırça kullanın.

Related posts

Sağlıklı Saç Derisine Sahip Olmanın 5 Sırrı

[email protected]

Saç Büyümesi İçin Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Sebum Nedir, Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

[email protected]

Leave a Comment