Sebum Nedir, Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Sebumun faydalari

Asırlardan beridir ki insanoğlunun en şikâyetçi olduğu konulardan biri de elbette ki yağlı saçlardır… İster kadın olsun ister erkek olsun büyük küçük her yaş grubundan herkesi rahatsız eden yağlı saçlar, pek çok araştırma konusunda yer almıştır.

Yağlı saçların ana kaynağı sebumdur. Peki, sebum dediğimiz şey tam olarak nedir, neyi ifade eder, sebum ne işe yarar?

Sebum Nedir?

Sebum nedir

Sebum, vücutta bulunan “sebasöz yağ bezleri” aracılığıyla doğal olarak üretilir ve ana rolü saç ve saç derisini nemlendirerek, saç ve saç derisinin sağlığını korumaya yardımcı olmaktır. Sebum vücudumuzu dış etkenlerden korumaya oldukça katkı da bulunur. Vücudun her yerine bulunan sebum, daha çok yüz, saç derisi ve sırta bulunur.

Saç derilerinin altında yoğun olarak bulunan sebum, saç derisinin her santimetrekaresinde iki yüz ile beş yüz arasından bir miktarda bulunabilmektedir.

Sıkça üzerinde durmuş olduğumuz ve özellikle saç derisinde daha yoğun olarak karşılaşılan Sebumun aslında cildimizi ve saç derimizi korumaya çokça yardımcı olmaktadır. Bilim insanları Sebumun kaynağının taaa atalarımıza kadar dayandığını dile getirmişlerdir. Öyle ki atalarımızın birbirini tanımakta sebum yağlarının sayesinde olduğunu dile getirmişlerdir.

Halk arasında kokusundan tanımak deyimi de buradan, yani sebum yağlarından geldiğini hatırlatmakta fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Erkeklerde Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Saç bakımın gerektiği gibi yapılmaması durumunda saçlarda, saçlar sürekli yağlanmaya devam edecek haliyle yağlı saç ve kafa derisi gibi promlere yol açacak ki bunun en sık rastlanılanı da yağlı kepekli saçladır. Bu saçlar kirlenmiş ve yağlanmış saçı hapsederek saçların donuk ve sönük görünmesini sağlayacaktır.

Bazı insanların saçlarının doğal dengesini korumak adına saçlarını hiç yıkatmadıklarını söyleyebiliriz. Saçların gerekli bakımı için dışardan herhangi bir temizlik ürününe başvurmadan tamamen yağlı saçların bakımını sebum denen vücutta doğal olarak üretilen yağlarla bakımını yaptıklarını söyleyebiliriz.

İnsanoğlu yaşadığı sürece, vücudunda sürekli sebum denen madde her zaman kendini sık sık yenileyecektir. Haliyle yenilenen bu sebumlar için herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Bununla başa çıkmanın en etkili ve faydalı yöntemi de derinlemesine temizlik yapacak ve hacimli bir görünüme fayda sağlayacak bir şampuan olacaktır.

Saçların olması gereken düzeye getirebilmek için saç şampuanlarının yanı sıra daha hacimli ve daha parlak saçlar için elbette saç bakım ürünleri de kullanmakta fayda vardır.

Kafadaki ve saçtaki bu yağlanmayı en aza indirgemek için haftada en az mutlaka ama mutlaka üç defa banyo yaparak doğal saç bakımını yapabiliriz. Elbette ki bunun yanı sıra güvendiğimiz ve uzmanlar tarafından çokça tavsiye edilen saç bakım ürünleri, sayesinde bu saç bakım işini daha kolaylaştırabiliriz.

Sebumun Saç Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Her insanın saçında sebum doğal olarak vardır ve normal akışında saç derisini korur. Baştaki sebum, saçların yumuşak ve canlı kalmasının yanı sıra su geçirmez özelliğe de sahiptir. İnsan vücudundaki fazla sebum ilk olarak saç derisinde görülebilir.  Vaktinde ve doğru bir ürünle önü alınmaz ise hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Kimi insan da sebum denen madde fazla üretilir ve bu hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. Kimi insanda da bu durum çok az görülebilir. Sebumun ortaya çıkardığı en belirgin şikâyet ise elbette seboreik dermatittir yani diğer adıyla yağlanmış kepekli saçlardır. Fazla yağlı saçların yanı sıra kaşıntı gibi alerjik semptomlar da görülebilir.

Sebum, sadece saçlara değil cilde de faydalıdır. Aşağıda da yer verdiğimiz üzere sebumun cilt üzerindeki etkileri de bir hayli fazladır.

İlginizi Çekebilir: Erkek Tipi Kellik Nedir?

Sebumun Cilde Yararları Nelerdir?

İnsan vücudunda doğal olarak üreyen her besin veya mineralin bir faydası mutlaka vardır. Sebum da vücut üzerinde etkili bir salgıdır. İşte sebumun cilde faydaları…

  • Cildin nem dengesini koruyarak vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  • Cilde esnek bir görünüm verir.
  • Cildi dışarıdan gelebilecek alerjilerden, bakterilerden ve mantar gibi tehlike arz edecek zararlardan korur.

Editörün Önerisi

Saçlarınızın daha canlı, güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlamak için Uraw Cosmetics laboratuvarlarında üretilen B11 Plus Hair Shampoo kullanabilirsiniz.

B11 plus hair şampuan
Sipariş vermek için tıklayın

Related posts

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

[email protected]

Doğal Saçlar İçin Gül Suyu Kullanmanın 10 Faydası | Evde Saç Bakım Önerileri

[email protected]

Saç Büyümesine Yardımcı Olan 5 Farklı Pirinç Suyu Tarifi

[email protected]

Leave a Comment