Tespih Ağacı (Neem) Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Tespih ağacı olarak da bilinen neem yağı, doğal saç bakım ürünlerinde en çok kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Neem, kafa derisi ve saç sorunları için doğal bir tedavi olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Neem, saçı ve cildi zararlı UV ışınlarından, kirlilikten ve diğer çevresel faktörlerden koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Bitki, sağlıklı saç büyümesini iyileştiren ve sürdüren vitaminler ve yağ asitleri içerir. Ayrıca bu bitki bol miktarda biyolojik olarak aktif bileşen içerir ve birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Bu yazımızda saça saymakla bitmeyen faydalarıyla ün yapmış tespih ağacı yağının en bilinen yararlarını sıraladık. İşte tesbih ağacı (neem) yağının saç sağlığına 7 mucizevi faydası…

1. Saç büyümesini destekler

Tespih Ağacı yağı (Neem), yaban mersini veya ıspanakta bulunanlardan bile daha fazla antioksidan içerir. Neem yağı saç derisini hem içeride hem de dışarıda serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur. Neem ayrıca hücrelerin sağlıklı bölünmesini destekleyen ve saç folikülünün büyümesini ve işlevini uyaran yenileyici özelliklere sahiptir. Düzenli neem yağı kullanımı, daha kalın ve daha güçlü saç büyümesini teşvik edecektir.

2. Saçın ışıl ışıl görünmesine yardımcı olur

beautiful girl combs her hair Asian appearance

Tespih ağacı yağı, içerisinde bol miktarda linoleik, oleik ve stearik asitler gibi çeşitli yağ asitlerine sahiptir. Bu yağ asitleri saç derisini ve saçı beslerleyerek iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca bu bitki kuru ve az beslenmiş saçların adete ipeksi ve pürüzsüz bir hal almasına yardımcı olabilir. Neem’i saç kremi olarak kullanmak için, neem yağını kafa derisine ve saça parmak uçlarıyla masaj yaparak kolayca uygulayabilirsiniz. Ardından saçınızı sıcak bir havluyla örtün ve yağın saça yaklaşık yarım saat nüfuz etmesine izin verin, ardından her zamanki gibi yıkayın.

3. Kepek ve kaşıntıyı önler.

Neem, kepeğin başlıca nedenlerinden biri olan mantarlara karşı etkili bir şekilde çalışır. Dahası, kepek olduğunda kafa derisini kızartan ve tahriş eden bazı altta yatan iltihaplanmalar vardır. Neem, mantar önleyici özelliklere sahiptir, ayrıca kızarıklık ve kafa derisi tahrişinin iyileşmesine yardımcı olan anti-enflamatuar ve antiseptik etkilere sahiptir. Kepeğe yatkın olmanız durumunda, kepekten kurtulmak için veya hatta önleyici bir önlem olarak tespih ağacı yağı kullanabilirsiniz.

4. Saç derisini sağlıklı tutar.

Tespih ağacı yağı, kafa derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan anti-inflamatuar, antiseptik, antibakteriyel, anti-fungal, anti-viral özelliklere sahip olduğu için muazzam bir iyileştirici olarak bilinmektedir. Tüm bunlara ek olarak neem yağının serinletici, yatıştırıcı ve sıkılaştırıcı etkisi vardır. Saç derinize düzenli olarak neem yağı kullanmak, saç derinizin doğal yağı olan sebum salgısını düzenler ve aynı zamanda yağlı veya kuru saç derisi koşullarını normalleştirir. Yüksek tıbbi değeri ve yatıştırıcı nitelikleri nedeniyle neem yağı genellikle saç derisi bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

5. Saç bitini önler.

Tespih ağacı yağı, baş biti ve akarların tedavisinde sıklıkla tercih edilen en iyi ev ilaçları arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar bu yağın içerisinde bitlerin büyümesini ve çoğalmasını engelleyen azadirachtin adlı böcek öldürücü bir bileşen içerdiğini göstermektedir. Dahası, neem’deki diğer bileşenler bitlerin yutma sistemini engeller, böylece açlık noktasına kadar beslenme ihtiyaçlarını azaltır. Ayrıca, neem yağının güçlü kokusu bitler tarafından beğenilmez, böylece onların kafanıza girmesini önler. Bu yağı çok etkili çalıştığı için önleyici tedavi olarak da kullanabilirsiniz.

6. Egzama semptomlarını hafifletir.

Egzama, cildin kaşınmasına, pul pul olmasına, kurumasına ve kızarmasına neden olan iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama hastalarında kuru ve kaşıntılı bir kafa derisine sahip olmak yaygındır. Tespih ağacı yağı, steroidal olmayan ilaca benzer şekilde davranan ve egzamanın neden olduğu kızarıklık ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan nimbidin adlı bir anti-enflamatuar madde içerir. Ayrıca Neem Yağı, cildin dış katmanlarına kolaylıkla nüfuz eden ve koruyucu bariyeri geri kazandırarak nem kaybını önleyen yağ asitleri ve gliseridler bakımından zengindir. Neem aynı zamanda güçlü bir analjezik veya ağrı kesicidir, bu nedenle kuru kaşıntılı egzama cildinin neden olduğu dayanılmaz rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Güçlü antiseptik ve antibakteriyel özellikleri, bakterileri ve ikincil cilt enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

7. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Neem saçı güçlendirir ve saç dökülmesini önleyebilir. Yapılan araştırmalar tespih ağacı yağının düzenli olarak kullanımının saç büyümesini uyardığını göstermektedir. Neem ayrıca saçın yeniden uzamasını sağlamak için kafa derisinin normal işleyişine yardımcı olabilir. Anormal saç dökülmesi yaşıyorsanız, neem’i bir çare olarak kullanmaya karar vermeden önce temel nedeni belirlemek için her zaman bir doktora danışmayı unutmayın.

Related posts

Saç Büyümesine Yardımcı Olan 5 Farklı Pirinç Suyu Tarifi

[email protected]

Evde Saç Bakımı: Donuk ve Kuru Saçlar İçin 5 Muz Maskesi

[email protected]

Sağlıklı Saç Derisine Sahip Olmanın 5 Sırrı

[email protected]

Leave a Comment