Yoğurdun Saç Sağlığına 5 Mucizevi Faydası

Yoğurt, içeriğindeki A, B12, B16, C, D vitaminleri, protein, sodyum, karbonhidrat, magnezyum, kalsiyum, demi gibi mineraller açısından zengin muhteşem bir gıdadır. Vücut sağlığına saymakla bitmeyen faydalara sahip olan yoğurdun saçlara da iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Saç sağlığında önemli bir role sahip olan yoğurt, özellikle saç doliküllerini güçlendirmede, saç dökülmesini önlemede, kepeği gidermede, saç köklerini güçlendirmede ve saçlara doğal bir görünüm kazandırmada oldukça etkilidir. Bu yazımızda Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinde yoğurdun saç sağlığına faydalarını sıraladık. İşte günlük diyetinize yoğurdu dahil ederek saç sağlığına katacağınız faydalar….

1. Saç dökülmesini önler

Birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilen saç dökülmesi, genellikle hava kirliliği, yanlış saç bakım ürünü kullanımı, saçın ısı veya kimyasallara maruz kalması, genfetik faktörler vb. sebeplere bağlanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra saçın dökülmesinin en yaygın nedenlerinden bir tanesi de saç foliküllerinin yeteri kadar besin alamamasıdır. Yapılan araştırmalar yoğurdun içerisinde yer alan D vitamini ve B5 vitaminin saç foliküllerini besleyerek saç dökülmesini önleyebildiğini göstermektedir.

Saç dökülmesine karşı yoğurt maskesi nası yapılır?

  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı toz çemen otu

Malmezeleri iyice karıştırdıktan sonra saçlarınıza kökten uca sürün. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra ılık bir su ve doğal şampuanla yıkayın.

2. Saçları uzatır

Beslenmenizde yapacağınız değişiklikler ve doğal saç bakım uygulamalarıyla saçlarınızı güçlendirip uzamasına katkıda bulunabileceğinizi biliyor muydunuz? Saçların uzamasının temel yapı taşı proteindir. Yaklaşık 100 gram yoğurt içerisinde ortalama 10 gram protein bulunmaktadır. Bu oran saç sağlığınız için önemli bir miktardır. Tüm bunların yanında yetersiz protein tüketimi güçsüz saçlara, kırılan tırnaklara ve olumsuz giden vücut sağlığına sebep olabilir. Günde ortalama 100 gram yoğurt tüketimi yalnızca saçlarınızı uzatmakla kalmaz aynı zamanda saçlarının kırılmasını önleyerek saç foliküllerinin güçlenmesine ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olur.

3. Saçı nemlendirir

Birçok kadın ve erkek birey, saçlarının aşırı kuru olmasından yakınmaktadır. Genellikle hava kirliliği, yanlış saç bakım ürünü kullanımı, saçın ısı veya kimyasallara maruz bırakılması, aşırı güneş ışığına maruz kalmak gibi durumlardan kaynaklanan saç kuruluğu bazende saçın yapısına bağlı olarak doğal yollarla meydana gelebilmektedir. Sorunun temel sebebi ne olursa olsun saçınıza yeniden nem kazandırabileceğinizi unutmayın. Yoğurt, içeriğinde ki zengin bileşenler sayesinde kafa deririnin nemlenmesine yardımcı olarak daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Saçı nemlendiren yoğurt maskesi nasıl yapılır?

  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra kafa derinizden saç uçlarınıza kadar iyice sürün. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık bir suda hafif bitki özlü şampuanla durulayın. Dilerseniz doğrudan aloe vera yaprağının içerisinde ki jeli çıkaratak da aynı maskeyi yapabilirsiniz.

4. Kepekle mücadele eder

Genç yaşlı hemen her bireyde sıklıkla görülen kepek sorunu, saç sağlığını bozmakla kalmaz aynı zamanda günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle saç derisinde meydana gelen mantar enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkan kepek, kafa derisinin pul pul hale gelmesine sebep olmaktadır. Tüm bu sorunlara karşılık olarak yoğurt, antifungal özelliği sayesinde kepekle mücadelede oldukça etkili bir besin kaynağıdır.

Kepek giderici yoğurt maskesi nasıl yapılır?

1 çay bardağı yoğurdu saçlarınıza kökten uca sürün. Yoğurdun saç köklerine kadar nüfuz ettiğinden emin olun. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı ılık bir suda yıkayım. Yıkama sırasında hafif bitki özlü bir şampuan kullanmaya özen gösterin.

5. Saçın rengini açar

Özellikle yaz aylarında açık tonlara sahip saç rengine sahip olmak isteyenler, kimyasal ürünlere başvurmak yerine doğal yöntemlerle bu işlemi gerçekleştirebilir. Papatya suyunun yaygın olarak saç açıcı özelliğinin yanı sıra yoğurt, birkaç malzemeyi karıştırarak bir araya geitreceğiniz saç açıcı özelliğe sahiptir.

Saç rengini açan yoğurt maskesi nasıl yapılır?

  • 1 su bardağı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı limon suyu

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saçlarınıza kökten uca sürün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ılık bir suda hafif şampuanla yıkayın.

Related posts

Saç Büyümesi İçin Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?

[email protected]

Saç İçin Hindistan Cevizi Yağı: Artıları ve Eksileri

[email protected]

Zencefilin Saç Sağlığına 6 Mucizevi Faydası

[email protected]

Leave a Comment